ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել կենսաթոշակային պարտադիր կուտակայինի վերաբերյալ ընդդիմության դիմումը 12/17/2013   15:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ Ազգային ժողովի ոչ իշխանական 4 խմբակցությունների և «Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության կազմակերպած երթն այսօր Ազատության հրապարակից հասավ մինչև Սահմանադրական դատարան:
Ինչպես դրա մեկնարկին հայտարարեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, երթը  նպատակ ունի խորհրդարանական ուժերի դիմումին  ՍԴ-ից արդար պատասխան պահանջելու:
Հիշեցնենք՝ երեկ խորհրդարանական 4 ուժերը ՍԴ-ին ուղղված դիմումը հանձնել էին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը, դիմումն արդեն հասել է ՍԴ և ընդունվել վարույթ:
Ի դեպ, ինչպես նշեց  մեր զրուցակիցը, դիմումը ներկայացրած քաղաքական ուժերը նաև միջնորդել են ՍԴ-ին հարցը քննել բանավոր ընթացակարգով և բաց նիստում:
«Միևնույն ժամանակ մենք նաև միջնորդություն ենք ներկայացրել, որ հունվարի մեկից, քանի որ նախատեսվում է օրենքի ուժի մեջ մտնելը, օրենքը կասեցվի»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը: Այս պահանջը հաշվի առնելով՝ պատգամավորը հույս հայտնեց, որ ՍԴ-ն նիստ կգումարի արդեն առաջիկա 1 շաբաթվա ընթացքում:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ՍԴ դիմելու նպատակը նաև այն է, որ «գոնե մինչև ՍԴ-ի վճիռը՝ կասեցվի օրենքի կիրարկումը, հունվարի 1-ից օրենքը չմտնի ուժի մեջ»:
Մեր հարցին, թե արդյոք  սա միայն ժամանակ շահելու խնդի՞ր է լուծում, թե՞ նաև ռեալ սպասելիքներ  կան, որ ՍԴ-ն օրենքը հակասահմանադրական կհամարի, Նաիրա Զոհրաբյանն այսպես պատասխանեց.
«Ես ինձ համարում եմ ռեալիստ քաղաքական գործիչ, շատ մեծ սպասումներ չունեմ ՍԴ-ից, բայց սա է իրավական ճանապարհը, և մենք այս ճանապարհով պետք է շարժվենք առաջ»:
ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանն էլ կարծիք հայտնեց, թե հունվարի 1-ից պարտադիր կիրառվող այս վճարները կառավարությանն անհրաժեշտ են ոչ թե այսօրվա երիտասարդների վաղվա բարեկեցիկ ծերությունն ապահովելու, այլ՝ լրացուցիչ գումարներ հավաքագրելու համար:
«Այս իշխանությունն այլ հնարավորություն չունի գումար աշխատելու, նայում է, թե ով է մի քիչ բարձր աշխատավարձ ստանում, հիմա էլ նրանց գրպաններն է մտնում»,- ասաց Վ.Խաչատրյանը:
Ի դեպ, բողոքի ակցիայի մասնակիցների թվում այսօր նաև մեծ թվով ավագ սերնդի ներկայացուցիչներ կային, ինչը,կազմակերպիչների խոսքով, սերունդների համերաշխության նշան է:

КС Армении принял заявление оппозиционных сил парламента по вопросу о новой пенсионной системе к своему производству 12/17/2013   16:19  |  Актуальная тема
Организованное представителями 4 фракций неправящих политических сил Национального Собрания Армении и гражданской инициативы “Мы против обязательной накопительной пенсии”шествие сегодня направилось с Площади Свободы к зданию Конституционного суда.
Как заявил до старта акции протеста руководитель фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян, шествие имеет своей целью потребовать от КС вынесения справедливого решения.
Напомним, накануне 4 парламентские силы передали адресованное КС заявление спикеру парламента Овику Абраамяна. Как сообщил ИА “Фактинфо” депутат от АРФД Арцвик Минасян заявление уже принято к производству Конституционного суда.
Как отметил наш собеседник, политические силы, подавшие заявление, ходатайствовали также перед КС о рассмотрении вопроса в порядке устной процедуры судебного разбирательства и в открытом режиме.
“Вместе с тем мы представили ходатайство об аннулировании закона, поскольку вступление его в силу предусмотрено с 1 января 2014г.”, - отметил Арцвик Минасян. С учетом данного требования депутат выразил надежду, что КС созовет заседание в течение одной недели.
Депутат от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян отметила, что цель заключается в том, чтобы до постановления КС было приостановлено применение закона, дабы с 1 января он не вступил в силу.
На вопрос, есть ли реальная надежда, что КС посчитает закон антиконституционным, Наира Зограбян ответила:.
“Я отношу себя к реалистам, у меня нет больших ожиданий от КС, но мы должны идти по законному пути”.
Представитель АНК Ваагн Хачатрян выразил мнение, что предусмотренные с 1 января обязательные выплаты по накопительной части пенсии необходимы Правительству не для обеспечения благополучного будущего и достойной старости, а для сбора дополнительных средств.
Нынешняя власть не имеет иной возможности зарабатывать деньги. И теперь лезет в карманы тех, кто получает сравнительно высокую зарплату.
К акции протеста присоединились также представители старшего поколения, что, по словам организаторов, является знаком солидарности поколений.