Հայաստանյան քրեակատարողական հիմնարկները ծանրաբեռնված են, իսկ մենք էլի ծանր հանցագործների ենք Ռուսաստանից բերում այստեղ պատիժ կրելու…. 06/13/2015   12:17  |  Վերլուծություններ
Մեր նախորդ հրապարակումներում անդրադարձել էինք Հայաստան վերադարձված դատապարտյալների խնդրին՝ ներկայացնելով ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ կողմից մեզ տրամադրված պաշտոնական վիճակագրական տվյալները:
Այս տվյալներն ուսումնասիրելով՝ բավական ուշագրավ հետևության հանգեցինք. վերջին 3 տարիներին՝ 2013, 2014 և 2015թթ.-ին, Հայաստան են վերադարձվել հիմնականում ծանր հանցագործություններ կատարած դատապարտյալներ, մինչդեռ անզգուշության արդյունքում, ակամա հանցագործ դարձած մեր հայրենակիցները մնացել են իրենց պատիժը կրելու արտերկրում: Օրինակ, հայազգի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանը, ով իր ավտոմեքենայի անսարքության պատճառով էր վթարի ենթարկվել ու ակամայից մի քանի մարդու մահվան պատճառ դարձել, կամ նրա նման անզգույշ հանցագործություն գործած մեր այլ հայրենակիցների վերադարձման հարցով, պարզվում է, մեր իշխանություններն այնքան էլ մտահոգ ւ շահագրգիռ չեն: Այլապես ինչո՞վ բացատրել այն փաստը, որ Հայաստան են բերվում միջին եւ ծանր հանցանք կարատած հանցագործները:
Դիտարկենք պաշտոնական վիճակագրությունը. 2013թ. ՌԴ-ից Հայաստան է վերադարձվել 2 դատապարտյալ՝ մեկը՝ սպանության փորձի, մյուսը՝ փաստաթղթեր, պետական պարգևներ, դրոշմներ, կնիքներ կեղծելու համար դատապարտված:
2014թ.-ին  վերադարձված 5 դատապարտյալներից մեկը դատապարտվել է գողության, երկուսը՝ կողոպուտի, մյուս եկուսը՝ ավազակային հարձակման համար:
2015թ.-ի ընթացքում արդեն իսկ Հայաստան է տեղափոխվել 2 դատապարտյալ՝ մեկը՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության ու հանցագործության նախապատրաստման, մյուսը՝ շորթման համար դատապարտված:
Առաջին հարցը, որ ծագում է՝ ինչի՞ համար են այս հանցագործները տեղափոխվել Հայաստան և ի՞նչն է պատճառ հանդիսացել նրանց պխատժի հետագա մասի կրումը հայրենիքում շարունակելու մասին որոշում կայացնելու համար: Հատկապես, որ մեր քրեակատարողական հիմնարկներում այս ՙբարիքից՚առանց այդ էլ լիուլի կա: բացի այդ մեր ՔԿՀ-ներն առանց այդ էլ գերծանրաբեռնված են, և պատկան մարմիններն էլ պարբերաբար հայտարարում են, որ դրանցում տեղ չկա:
Ցավոք, մեր այս հարցին Արդարադատության նախարարությունում չպատասխանեցին և հրաժարվեցին հայասստան վերադարձված դատապարտյալների անուն-ազգանունները հրապարակել՝ պատճառաբանելով, որ այդ տեղեկությունները անձնական գաղտնիք են հանդիսանում:
Ուստի ստիպված ենք բավարարվել սեփական դատողությունների վրա հիմնված եզրակացությամբ: Կամ Հայաստան վերադարձող քրեական դեմքերն այնքան էլ պատահական մարդիկ չեն, ու նրանց վերադարձի համար այստեղ ինչ-որ անձինք մեծ ջանքեր են թափում, կամ գործընթացի համար պատասխանատու պետական կառույցներն ու այրերն ուղղակի չեն խորանում փաստերի մեջ, նրանց համար միևնույն է, թե ով կգա Հայաստան և ով կմնա ռուսաստանյան ՔԿՀ-ում: Այլապես ինչպես մեկնաբանել այն փաստը, որ Հայաստան վերադարձնելու հնարավորությունից օգտվելով, մեր իշխանությունները ոչ միայն չեն փորձում են կործանումից փրկել կյանքի ինչ-ինչ հանգամանքներում ակամա հանցագործ դարձած իրենք համաքաղաքացիներին, այլև հակառակը՝ հայաստանյան ՔԿՀ-ները համալրում են նոր վտանգավոր հանցագործներով:
17:52 12/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀետագա պատիժը կրելու նպատակով քանի՞ դատապարտյալ է Հայաստան վերադարձվել
17:51 12/09/2013  |  Միջազգային լրահոսԲրազիլիայի խորհրդարանական հանձնաժողովը մտադիր է հանդիպել Էդվարդ Սնոուդենին
14:30 23/08/2013  |  Միջազգային լրահոս«The guardian»-ը այլևս չի հրապարակի Էդվարդ Սնոուդենի տրամադրած նյութերը
14:39 10/08/2013  |  Միջազգային լրահոսՕբաման Սնոուդենին կոչ է արել գնալ ԱՄՆ և դատարանում պաշտպանել իր ճշմարտությունը

В Армению из России за последние три года были экстрадированы в основном осужденные за тяжкие преступления 06/13/2015   13:14  |  Аналитика
За последние три года в Армению были этапированы в основном осужденные за тяжкие преступления. При этом наши соотечественники, приговоренные за совершение преступлений по неосторожности, продолжают отбывать наказание за рубежом. К такому выводу ИА “Фактинфо” пришло по итогам изучения предоставленных агентству Уголовно-исполнительным управлением Министерства юстиции Армении данных официальной статистики.
По всей видимости, наши власти не сильно обеспокоены и заинтересованы в вопросе экстрадиции водителя из Армении Грачьи Арутюняна, который из-за технической неисправности автомобиля стал виновником ДТП, унесшего жизни нескольких человек, а также других наших соотечественников, совершивших преступления по неосторожности. Иначе как можно объяснить тот факт, что в Армению этапируют преступников, осужденных за совершение тяжких преступлений и преступлений средней тяжести.
По данным официальной статистики, в 2013 году Россия экстрадировала в Армению двоих заключенных. Один из них был приговорен за покушение на убийство и подлог документов, государственных наград, печатей.
Один из 5 этапированных в Армению в 2014 году осужденных был приговорен за кражу, двое – за ограбление, а остальные двое - за разбойное нападение. В течение 2015 года в Армению были депортированы двое заключенных, один из которых был осужден за незаконный оборот наркотиков и подготовку преступления, а другое – за вымогательство.
Первый вопрос, который возникает: зачем этапировали этих преступников в Армению и что послужило основанием для вынесения решения об их дальнейшем отбывании наказания на Родине? Тем более, что наши уголовно-исполнительные учреждения переполнены, и компетентные органы периодически заявляют об отсутствии мест.
К сожалению, в Минюсте на этот вопрос не ответили и воздержались от обнародования имен этапированных в Армению заключенных, мотивируя свой отказ личной тайной, содержащейся в данной информации.
Посему мы вынуждены были обойтись заключениями, основанными на собственных суждениях. Либо переданные Армении лица отнюдь не случайные люди, и было приложено немало усилий для их возвращения в РА, либо государственные структуры, ответственные за этот процесс, не углубляются в факты, и им безразлично, кого этапируют в Армению и кого оставляют в российских пенитенциарных учреждениях.