Օբաման Սնոուդենին կոչ է արել գնալ ԱՄՆ և դատարանում պաշտպանել իր ճշմարտությունը 08/10/2013   14:39  |  Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակից Սնոուդենը, եթե գտնում է, որ գաղտնի տեղեկություն տարածելու իր կողմից կատարված  արարքը ճիշտ է, ապա պետք է ներկայանա դատարան և դա ապացուցի: «Եթե իրականում նա համարում է, որ ճիշտ է վարվել, ապա, ինչպես ամերիկայի  յուրաքանչյուր քաղաքացի, նա կարող է գալ այստեղ, կանգնել դատարանի առջև` իր փաստաբանի հետ և պաշտպանել  սեփական տեսակետը», ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը նախօրեին  Սպիտակ տանը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է «interfax»-ը:
Ինքը, նախագահ Օբաման, Սնոուդենին հայրենասեր չի համարում: Լրատվական գործակալությունը նշում է, որ «Իփսոս» սոցիոլոգիական ծառայության կատարած սոցհարցումների համաձայն, ամերիկացիների 31 տոկոսը գտնում է, որ ԿՀՎ-ի նախկին աշխատակիցը, ով   իրականացրեց  գաղտնի տեղեկատվության արտահոսք,  հայրենասեր է, իսկ 23 տոկոսը համարում է, որ Սնոուդենը դավաճան է:
Մամլո ասուլիսում, այնուամենայնիվ, Օբաման  նշել է, որ  Ազգային անվտանգության գործակալության  գործունեությունը տեղեկություններ հավաքելու մասով պետք է ավելի թափանցիկ դարձվի: «Ես կոնգրեսի հետ կաշխատեմ «Հայրենասիրական ակտի»  մեջ  համապատասխան փոփոխություններ կատարելու ծրագրի ուղղությամբ, որը կկարգավորի հեռախոսային խոսակցությունների տվյալների հավաքումը»,- ասել է Օբաման:
Նա ընդգծել է, որ ոչ միայն ինքը, այլ նաև «ողջ ամերիկյան ժողովուրդը պետք է վստահի տվյալների հավաքման ծրագրին: Այդ նպատակով, ասել է նախագահը,  կգաղտնազերծվեն հատուկ ծառայությունների գործունեությունը ներկայացնող նոր տվյալներ: «Ես հանձարարել եմ հետախուզական ծառայություններին հրապարակել որքան հնարավոր է շատ տեղեկատվություն այդպիսի ծրագրերի մասին: Մենք արդեն գաղտնազերծել ենք աննախադեպ ծավալի տեղեկատվություն՝   Ազգային անվտանգության գործակալության մասին, բայց մենք կարող ենք էլ ավելի հեռուն գնալ»,- ասել է Օբաման:

Барак Обама предложил Сноудену вернуться в США и доказать свою правоту в суде 08/10/2013   15:11  |  Международные новости
Президент США Барак Обама провел накануне в Белом доме пресс-конференцию. Много говорили об экс-сотруднике АНБ и ЦРУ Эдварде Сноудене, работе спецслужб и об отношениях с Россией.
Обама заявил, что Сноуден, если он считает, что поступил правильно, разгласив секретную информацию, должен явиться в суд и доказать это. По словам Обамы, “если он и в самом деле считает, что поступил правильно, то, как и любой американский гражданин, он может приехать сюда, предстать перед судом с адвокатом и отстоять свою точку зрения", передает агентство “Интерфакс”.
При этом американский президент сказал, что не считает Сноудена патриотом. Отметим, что согласно результатам опроса, проведенного социологической службой "Ипсос", 31% опрошенных американцев считают организатора утечки информации о деятельности Агентства национальной безопасности США патриотом, а 23% - предателем.
Между тем, Обама предложил шаги, направленные на повышение прозрачности программ АНБ по сбору данных в ответ на беспокойство в связи с утечками информации со стороны Сноудена. "Во-первых, я буду работать с конгрессом над внесением соответствующих изменений в "Патриотический акт" - программу, которая регулирует сбор данных о телефонных разговорах", - сказал он.
По словам президента, не только он, но и "весь американский народ должен доверять программам по сбору данных". Обама отметил, что для этого будут рассекречены новые данные о работе спецслужб. "Я дал указания разведслужбам опубликовать как можно больше информации об этих программах. Мы уже рассекретили беспрецедентные объемы информации об АНБ, но мы можем пойти дальше", - подчеркнул он.