Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ 05/22/2015   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Քննարկվել են հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններին և տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցության հարցեր:
Նշելով, որ Հայաստանը հանդիսանում է տարածաշրջանում Եվրոպական միության ռազմավարական գործընկերներից մեկը, Շվեդիայի վարչապետը ողջունել է Հայաստանի՝ Եվրասիական միության և ԵՄ միջև կապող կամուրջ դառնալուն ուղղված քաղաքականությունը, ինչը, նրա համոզմամբ, կարող է դառնալ համագործակցության կարևոր հարթակ:
ՀՀ Նախագահը և Շվեդիայի վարչապետը միջպետական հարաբերություններում կարևոր տեղ են վերապահել առևտրատնտեսական կապերին և ընդգծել այդ ոլորտում փոխգործակցությունը խորացնելու, հայաստանյան շուկայում շվեդական ներդրումներն ու նոր ընկերությունների մուտքը խթանելու և խրախուսելու ուղղությամբ երկկողմ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը հայ-շվեդական հարաբերությունների առավել ամրապնդման գործում կարևորել են Երևանում և Ստոկհոլմում բացված դեսպանությունների գործունեությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի իշխանություններին՝ ս.թ. ապրիլին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կայացած ոգեկոչման միջոցառումներին Շվեդիայի պաշտոնական մասնակցության համար:

Премьер-министр Швеции приветствовал стремление Армении стать связующим мостом между ЕС и ЕАЭС 05/22/2015   16:37  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян встретился в пятницу в Риге с премьер-министром Швеции Стефаном Лёвеном. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся армяно-шведских отношений и двустороннего сотрудничества в различных сферах, а также вопросы сотрудничества Армения-ЕС в рамках “Восточного партнерства”.
Отметив, что Армения является одним из стратегических партнеров ЕС в регионе, премьер Швеции приветствовал политику Армении, направленную на то, чтобы стать связующим мостом между ЕС и Евразийским экономическим союзом, что, по его убеждению, станет важной площадкой для сотрудничества.
Президент Армении и премьер Швеции отвели важную роль в межгосударственных отношениях торгово-экономическим связям и подчеркнули необходимость осуществления двусторонней работы в направлении углубления взаимодействия в данной сфере, стимулирования и поощрения шведских инвестиций и выхода новых компаний на армянский рынок.
Серж Саргсян и Стефан Лёвен в деле дальнейшего укрепления армяно-шведских отношений придали важность деятельности посольств в Ереване и Стокгольме. Собеседники обсудили также вопросы взаимодействия двух стран в рамках международных организаций.
В ходе встречи президент Серж Саргсян выразил благодарность властям Швеции за официальное участие в состоявшихся в апреле в Ереване поминальных мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.