Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ 05/21/2015   22:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Լատվիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Այս մասին տեղեկացնումէ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական միջպետական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր՝ գոհունակությամբ արձանագրելով, որ վերջին շրջանում նշանակալիորեն ընդլյանվել և հարստացել է հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը, որն ամրապնդվել է համագործակցության շուրջ վեց տասնյակ համաձայնագրով:
Հանդիպման ընթացքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար:
Հայաստանի Նախագահը և Գերմանիայի կանցլերն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարին: Այդ հարաբերությունների խորացման գործում ՀՀ նախագահը կարևորել է ԵՄ-ում ծանրակշիռ դեր ունեցող Գերմանիայի դերը:
Անդրադարձ է եղել նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, այդ կապակցությամբ Հայաստանում և աշխարհի բազմաթիվ երկրներում՝ այդ թվում Գերմանիայում տեղի ունեցած հիշատակի և ոգեկոչման միջոցառումներին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հարցում արտահայտած դիրքորոշման համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրների և մարտահրավերների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:

Президент Армении Серж Саргсян встретился в Риге с канцлером Германии Ангелой Меркель 05/22/2015   09:28  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Латвии президент Армении Серж Саргсян накануне встретился с канцлером Германии Ангелой Меркель. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся армяно-немецких межгосударственных отношений, выразив удовлетворение наметившимся в последнее время значительным расширением и обогащением повестки двустороннего сотрудничества, что было закреплено порядка 60 соглашениями о сотрудничестве.
В ходе встречи президент Серж Саргсян выразил признательность за непрерывную поддержку, оказываемую Армении правительством Германии.
Глава армянского государств и канцлер ФРГ обсудили отношения Армении с ЕС и перспективы их развития. В деле углубления этих отношений президент Армении отметил важную роль весомого участника ЕС - Германии.
Стороны коснулись приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян памятных мероприятий, которые прошли в Армении и по всему миру, в том числе в Германии. Серж Саргсян поблагодарил власти ФРГ за озвученную позицию в вопросе осуждения Геноцида армян.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно проблем и вызовов в регионе Южного Кавказа, в том числе переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.