Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Նախագահ Անդրիս Բերզինշի հետ 05/21/2015   19:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովներին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության Նախագահ Անդրիս Բերզինշի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Երկու երկրների նախագահները բարձր են գնահատել փոխըմբռնման ոգով զարգացող հայ-լատվիական քաղաքական երկխոսությունն ու միջպետական հարաբերությունների դինամիկան և ընդգծել այդ դինամիկան զարգացնելու կարևորությունը: Սերժ Սարգսյանը և Անդրիս Բերզինշը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգից բացի, քննարկել են Եվրամիության հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության հետագա ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը Լատվիայի Նախագահը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը, իր գնահատմամբ, պրագմատիկ որոշում էր, իսկ ՀՀ բազմակողմ հավասարակշիռ մոտեցումը ողջունելի է: Ըստ նրա, այսօր ԵՄ-ում դրա արդյունավետությունն ու օգտակարությունն ավելի ու ավելի են ըմբռնում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է բարեկամ Լատվիայի հետ զարգացնել հարաբերությունները նաև տնտեսական ոլորտում: Նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ընդհանուր սկզբունքների հիման վրա բարեփոխումների իրականացման և երկրում ժողովրդավարության խորացման ուղղությամբ:

Президент Латвии считает прагматичным решение Армении о вступлении в ЕАЭС 05/21/2015   20:53  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян, находящийся с рабочим визитом в Риге для участия в саммитах Европейской народной партии и Восточного партнерства ЕС, встретился сегодня с президентом Латвии Андрисом Берзиньшем. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Лидеры двух стран высоко оценили развивающийся в духе взаимопонимания армяно-латышский политический диалог и динамику межгосударственных отношений, а также придали важность дальнейшему развитию этой динамики. Помимо вопросов двусторонней повестки, Серж Саргсян и Андрис Берзиньш обсудили дальнейший ход развития сотрудничества Армении с Евросоюзом.
По оценке президента Латвии, решение Армении о вступлении в Евразийский экономический союз было прагматичным. Он приветствовал также разносторонний и сбалансированный подход Армении. По его словам, сегодня в ЕС все больше осознают его эффективность и полезность.
В свою очередь Серж Саргсян подчеркнул, что Армения заинтересована в развитии отношений с дружественной Латвией и в экономической сфере. Президент подтвердил обязательство Армении по реализации реформ на основе общих принципов и углублению демократии в стране.