Նոր ցուցադրությամբ իր դռներն է բացել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (Տեսանյութ) 04/21/2015   19:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նոր ցուցադրությամբ իր դռներն է բացել  Հայոց ցեղասպանություն ինստիտուտ-թանգարանը: Այն մինչև ապրիլի 25-ը բաց կլինի  արտասահմանյան պատվիրակությունների համար՝ տեխնիկական ու անվտանգության նկատառումներից ելնելով, իսկ դրանից հետո Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ կարող են այցելել բոլոր այցելուները:
Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների շրջանակներում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը,  Հայոց ցեղասպանություն ինստիտուտ-թանգարանն ու հարակից տարածքը հիմնավերանորոգվել են «Ծիծեռնակաբերդ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով:
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնավերանորոգման աշխատանքները  տեղի են ունեցել 2011-2014թթ.,  բարեկարգվել է  Ծիծեռնակաբերդի ճեմուղին և հարակից տարածքը, հիմնավերանորոգվել  թանգարան-ինստիտուտի հիմնական մասնաշենքը, կառուցվել վարչական մասը՝ գրադարան, գիտաժողովների սրահ, պահոցներ և այլն: Արդյունքում  թանգարանի ցուցադրական տարածքը ընդարձակվել է երկուսուկես անգամ՝ կազմելով 2400 քառակուսի մետր: Ընդ որում, Հայաստանում առաջին անգամ կիրառվել են նոր տեխնոլոգիաներ՝  թանգարանային ցուցադրության բովանդակային լուծումները,   տեքստային նյութերն ու բացատրագրերը հիմնված են Ցեղասպանագիտության ոլորտում վերջին տարիների գիտական ու մեթոդական մշակումների վրա:
Լրագրողների հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշեց, որ շինարարության համար ծախսվել է 4.5 միլիոն դոլար, ամբողջը ֆինանսավորվել է բարերարների կողմից: Ըստ  Հայկ Դեմոյանի, դիզայներներն ու թանգարան-ինստիտուտի աշխատողները լրացուցիչ գումարներ չեն ցանկացել ստանալ՝ իրենց կատարած լրացուցիչ աշխատանքների դիմաց: «Շնորհակալություն պետք է հայտնենք մեր բարերարներին, հատկապես՝ Գաբրիել Ճեմբերջյանին, Ռալֆ Յիրիկյանին, թանգարանի հավաքածուն մշտապես հարստացնելու համար աջակցություն ցույց տված մոսկվայաբնակ մեր հայրենակից Ջևան Չելոյանցին: Մենք աշխատել ենք մեր սովորական աշխատավարձերով: Պետական բյուջեից գումարներ չեն ծախսվել: Միայն հովանավորների և բարերարների աջակցությամբ է տեղի ունեցել»,- ասաց նա:
Թանգարանային մշտական ցուցադրության մեջ ամփոփվել են վերջին 7-8 տարիների հավաքչական աշխատանքի արդյունքում ձեռք բերված հազարավոր նորահայտ նյութեր, որոնց մի մասը ներկայացված է տպագիր, ինչպես նաև մուլտիմեդիայի՝ պրոյեկտորների և հպումով աշխատող էկրանների տեսքով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, եթե նախկինում ցուցադրությունը ներկայացված էր  երեք սրահներում, ապա հիմա ցուցադրական նոր տարածքն ունի  12 սրահ: Փոխտնօրենը գոհունակություն հայտնեց, որ «հսկայական քանակությամբ ավելացել է օրիգինալ նյութը»: Մասնավորապես, վերջին մի քանի տարվա ընթացքում թանգարանի հավաքածուն կրկնապատկվել է բնօրինակ նյութերով՝  դրանք հատել են 90  հազարի սահմանը: Ս.Մանուկյանը նշեց, որ 52 խորագրերով  փորձ է արվում ներկայացնել ամբողջ պատմությունը՝ Ցեղասպանությունից մինչև Ցեղասպանության ժխտողականություն:
«Փորձել ենք ներմուծել Ցեղասպանագիտության բոլոր նոր նվաճումները:  Համոզված եմ, որ ոչ մի բաց հարց այստեղ չի մնում»,- ասաց թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրենը՝ միաժամանակ հավելելով՝  «ամենալավ դատավորը այցելուն է՝ ոչ լրագրողներն են, կներեք, ոչ էլ պաշտոնյաները, ամենալավ դատավորը սովորական այցելուն է»:
21:37 16/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հիշում եմ և պահանջում. Վերածնունդ» խորագրով ցուցահանդես՝ Երևանի քաղաքապետարանում
21:01 16/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանի խորհրդարանի նախագահը Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանութան 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին
20:37 14/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀերմինե Նաղդալյանը կոչ է արել հայերի հետ միասին ոգեկոչել 1,5 միլիոն նահատակների հիշատակը
16:05 16/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են Արցախում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքներին նվիրված հարցեր
20:33 19/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին նվիրված երեկույթ Հունաստանում

Новая экспозиция Музея-института Геноцида армян открылась в Ереване(Видео) 04/21/2015   20:52  |  Актуальная тема
Новая экспозиция Музея-института Геноцида армян открылась во вторник в Ереване. Для посетителей Музей будет открыт с 25 апреля.
Мемориальный комплекс в Цицернакаберде, музей и примыкающие к нему территории были отреставрированы на средства благотворительного фонда “Цицернакаберд”, председателем Совета попечителей которого является Президент РА Серж Саргсян. Фонд финансируется за счет пожертвований, полученных от юридических и физических лиц.
“На строительство было потрачено $4.5 млн”, - сообщил директор Музея-института Геноцида армян (МИГА) Гайк Демоян. Он выразил благодарность меценатам, особенно Габриелу Чемберджяну, Ральфу Йирикяну, Джевану Чилоянцу за оказанную поддержку в деле пополнения коллекции Музея.
Реставрационные работы по подготовке новой экспозиции стартовали в 2011г. Площадь выставочного зала музея была расширена до 2400 кв.м., Впервые в Армении применяются новейшие технологии, внедренные в мировых музеях. Материалы основываются на последних научных и методических разработках в сфере геноцидологии.
Постоянная экспозиция включает тысячи новых материалов, найденных и приобретенных за последние 7-8 лет. Часть из них представлена в печатном виде, а часть мультимедийно – посредством проекторов и сенсорных экранов. Выставлены также уникальные фотографии, книги, документы и другие экспонаты. Текстовый материал постоянной экспозиции представлен на армянском, английском и русском языках.Аудиогиды доступны на армянском, русском, английском, французском, немецком, турецком, персидском и арабском языках.
Как сообщил в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” заместитель директора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян, новая экспозиционная территория музея теперь насчитывает 12 залов вместо прежних трех. Манукян выразил удовлетворение появлением огромного числа оригинальных материалов. В частности, по его словам, за последние несколько лет, число оригинальных материалов в коллекции Музея удвоилось, перевалив за 90 тыс. С. Манукян отметил, что экспозиция состоит из 52 основных разделов, в которых предпринята попытка представить всю историю – от Геноцида до отрицания Геноцида.
“Мы попытались внедрить все новые достижения в области геноцидологии. Уверен, что ни один вопрос не останется без ответа”, - сказал Сурен Манукян.