Ցեղասպանության ճանաչում. Եվրոպական իշխող քաղաքական ուժի աջակցությունը շատ կարևոր էր. Panorama 03/03/2015   18:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես արդեն հայտնի է՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական համաժողովն այսօր Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձև է ընդունել:
Panorama.am-ը տեղեկացնում է, որ լրատվամիջոցը կապ է հաստատել այժմ Բրյուսելում գտնվող հայկական պատվիրակության անդամ, ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի հետ՝ ծանոթանալու հիշատակված բանաձևի մանրամասներին:
«Եվրոպական իշխող քաղաքական ուժի նման աջակցությունը ստանալը շատ կարևոր էր Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար: Բանաձևի խորագիրն արդեն իսկ հուշում է, որ Եվրոպական քաղաքական խոշորագույն ընտանիքն, ինչպիսին ԵԺԿ-ն է, իր քաղաքականության մեջ առաջնորդվում է նաև այն արժեհամակարգով, որը դրված է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գաղափարախոսության հիմքում՝ այն է ճանաչել Ցեղասպանությունը և դատապարել այն՝ ոգեկոչելով զոհերի հիշատակը, ինչպես նաև կոչ անել Թուրքիային սեփական անցյալի հետ առերեսվելու և անցյալը հաղթահարելով հարևանների հետ իր ապագան կառուցել ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու հարցում: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ այս հաջողությունը հնարավոր դարձավ ԵԺԿ-ում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի միասնական ջանքերով: Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր գործընկեր կուսակցություններին: Մի կողմ դնելով կուսակցական տարաձայնությունները, որը բնական է քաղաքական պայքարում, մենք ունակ ենք միավորելու և առաջ տանելու պետական շահը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել է Աշոտյանը՝ տեղեկացնելով, որ բանաձևն ընդունվել է առանց դեմ ձայների:
Աշոտյանի փոխանցմամբ, բանաձևը կարող է ունենալ հետագա քաղաքական զարգացումներ՝ հաշվի առնելով այն, որ ԵԺԿ-ն ներկայացված է Եվրոպական տարբեր ինստիտուտներում՝ Եվրահանձնաժողովում, Եվրոխորհրդարանում, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ և ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովներում, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ հարթակներում:
«Բանաձևը մեխանիկորեն չի բերելու հաջողությունների: Մենք պետք է այն դարձենք լրացուցիչ միջոց՝ տարբեր Եվրոպական ինստիտուտներում Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և ժխտողականության դատապարտման հետ կապված: Աշխատանքի մեծ ծավալ է բացվում, որը պետք է իրականացվի ինչպես ազգային ու պետական, այնպես էլ անհատական մակարդակներում»,- հավելել է նա:
18:01 03/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդուարդ Շարմազանով. ԵԺԿ-ի բանաձևում հստակ ամրագրված է համահայկական հռչակագրի ոգին
14:05 03/03/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵԺԿ-ն կոչ է արել Թուրքիային՝ սթափ գնահատել սեփական պատմությունը և ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը
11:19 03/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանը պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին
16:55 02/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՇավարշ Քոչարյան. Անկարան հերթական անհաջող փորձն է կատարում՝ քողարկելու իր անկարողությունը
16:51 29/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՓարիզում Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ մեկնարկեց Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ծրագիրը

Армен Ашотян назвал поддержку крупнейшей партии Европы в вопросе Геноцида армян крайне важной для Армении - Panorama 03/03/2015   18:45  |  Лента новостей
Крупнейшая партия Европы – Европейская народная партия (ЕНП) – приняла сегодня в Брюсселе резолюцию к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., которая признает и осуждает данное преступление. Резолюция была принята по инициативе армянских партий-членов ЕНП, в частности, правящей Республиканской партии Армении (РПА) и оппозиционных партий «Оринац еркир» (ОЕ) и «Наследие»
Находящийся в Брюсселе министр образования и науки Армении Армен Ашотян в беседе с корреспондентом Panorama.am представил некоторые подробности.
Получение подобной поддержки правящей европейской политической силы является очень важным для Республики Армения и армянского народа. Тема резолюции уже подсказывает, что крупнейшая европейская политическая семья, каковой является ЕНП, в своей политике руководствуется также системой ценностей, лежащей в основе идеологии признания Геноцида армян: признать и осудить Геноцид армян, воздав дань памяти жертв трагедии, а также призвать Турцию встать лицом к лицу с собственным прошлым и строить будущее с соседями, преодолевая это прошлое. Хочу особо подчеркнуть, что этого успеха удалось достичь благодаря совместным усилиям всех представленных в ЕНП политических сил. Благодарю наших партнеров. Мы способны объединиться и продвигать вперед государственные интересы, оставив в стороне партийные разногласия, которые естественны в политической борьбе», – сказал в интервью Panorama.am Армен Ашотян, добавив, что при принятии резолюции проголосовавших «против» не было.
По словам Армена Ашотяна, за резолюцией могут последовать политические развития, учитывая то, что ЕНП представлена в различных европейских институтах – Еврокомиссии, Европарламенте, ПАСЕ, ПА ОБСЕ и НАТО, на многих других площадках.
«Резолюция механически не приведет к успехам. Мы должны сделать его дополнительным инструментом в деле международного признания различными европейскими институтами факта Геноцида армян и осуждения политики отрицания. Предстоит проделать огромный массив работы, которую необходимо осуществить как на национальном и государственном, так и на индивидуальном уровнях», – отметил он, пишет Panorama.am.