Շավարշ Քոչարյան. Անկարան հերթական անհաջող փորձն է կատարում՝ քողարկելու իր անկարողությունը 02/02/2015   16:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության՝ Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին ՀՀ Նախագահին ուղղված հրավերին վերաբերող հարցին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, թղթակիցը Շ.Քոչարյանին հարցրել է, թե ինչպես է գնահատում թուրքական կողմի այն դիտարկմանը, որով նրանք անընդունելի են որակել Հայաստանի արձագանքը՝ Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձին նվիրված միջոցառումներին ՀՀ Նախագահին ուղղված հրավերին։
Ի պատասխան՝ Շավարշ Քոչարյանը նշել է. «Պարզվում է, թուրքական դիվանագիտության համար ընդունելի է ապրիլի 24-ին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու՝ Թուրքիայի Նախագահին ուղղված ՀՀ Նախագահի հրավերին չպատասխանելով՝ հենց այդ օրը տեղափոխել Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձին նվիրված միջոցառումները և ավելին՝ հանդգնել դրանց ներկա գտնվելու՝ բոլոր բարոյական չափանիշներին հակասող հրավեր ուղարկել ՀՀ Նախագահին։
Նման պարզունակ խորամանկություններով Անկարան հերթական անհաջող փորձն է կատարում՝ քողարկելու իր անկարողությունը՝ անցյալի հետ առերեսվելու և ընդունելու պատմական ճշմարտությունը, ինչը կարող է ճանապարհ հարթել դեպի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում։
Թուրքիայի իշխանությունները նման անհեթեթ վիճակում հայտնվելուց խուսափելու համար պետք է փոխեին ոչ թե Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձի ավանդաբար նշվող օրը, այլ՝ փոխեին ցեղասպան քաղաքականության շարունակությունը հանդիսացող իրենց ժխտողական մտածելակերպը»։

Шаварш Кочарян: Анкара предпринимает очередную неудачную попытку завуалировать свою неспособность признать историческую правду 02/02/2015   18:48  |  Лента новостей
Анкара предпринимает очередную неудачную попытку завуалировать свою неспособность взглянуть в лицо прошлому и признать историческую правду.
Соответствующее заявление Шаварш Кочарян сделал, комментируя по просьбе “Арменпресс” заявление турецкой стороны, назвавшей “неприемлемой” реакцию Еревана на направленное президенту Армении приглашение принять участие в праздновании столетия победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года, передает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
“Оказывается, для турецкой дипломатии является приемлемым, не отвечая на направленное президентом Армении президенту Турции приглашение принять участие в намеченных на 24 апреля 2015 года в Ереване мероприятиях, посвященных памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года, переносить на тот же день празднование победы в битве при Галлиполи. Более того, дерзнуть направить противоречащее всем нравственным нормам приглашение президенту Армении присутствовать на этих мероприятиях.
"Подобными примитивными хитростями Анкара предпринимает очередную неудачную попытку завуалировать свою неспособность взглянуть в лицо прошлому и признать историческую правду, что может открыть путь для нормализации армяно-¬турецких отношений", - отметил Шаварш Кочарян.
"Власти Турции, чтобы не оказаться в подобной нелепой ситуации, должны были менять не день, в который традиционно отмечалась годовщина победы в битве при Галлиполи, а свой ревизионистский образ мышления, являющий продолжением геноцидальной политики”, – подчеркнул замглавы МИД Армении.