Կայացել է Երևան քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի առաջին նիստը 11/17/2014   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախագահությամբ կայացել է Երևան քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի առաջին նիստը: Այս մասին տեղեկացնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանձնաժողովի կազմում ներգրավված են Երևանի քաղաքապետի տեղակալները, խորհրդականները, Երևանի վարչական շրջանների ղեկավարները, ավագանու անդամներ, վարչությունների պետեր, Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարանների տնօրեններ։
Նիստի օրակարգում էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ Երևան քաղաքում նախատեսվող  միջոցառումների ցանկի քննարկումը, հանձնաժողովին կից աշխատանքային խումբ ստեղծելն ու կազմակերպչական այլ հարցեր։
«Ներկայացված ծրագիրը ենթակա է համալրման, և այն ամբողջացնելու, վերջնական տեսքի բերելու համար պարբերաբար հրավիրելու ենք նիստեր՝ լսելու հանձնաժողովի անդամների առաջարկությունները։
Ակնկալում եմ ճանաչողական բնույթի միջոցառումներով հագեցած ընդգրկուն ծրագիր։ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Երևանի քույր և գործընկեր մի շարք քաղաքներում հուշաքարեր, խաչքարեր արդեն տեղադրվել են, նաև դեռ պետք է տեղադրվեն ու պետք է կազմակերպվեն ցուցադրություններ։
Բացի այդ, Երևանը բազմաթիվ հյուրեր է ընդունելու տարբեր պետություններից և պետք է հավուր պատշաճի պատրաստ լինենք»,- նշել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և, որպես ՀՀ նախագահի գլխավորությամբ գործող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի անդամ, կոչ արել ակտիվ մասնակցություն ունենալ նաև պետական հանձնաժողովի ծրագրերին և նախաձեռնություններին:
Նիստում հաստատվել է նաև հանձնաժողովին կից աշխատանքային խմբի կազմը, քննարկվել են կազմակերպչական այլ հարցեր։
Տարոն Մարգարյանն առաջարկել է ծրագրում փոփոխություններն ու լրացուցիչ առաջարկները մեկամսյա ժամկետում ներկայացնել աշխատանքային խմբին:

Состоялось первое заседание координационного комитета по организации в Ереване мероприятий по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян 11/17/2014   18:26  |  Лента новостей
Под председательством мэра Еревана Тарона Маргаряна состоялось первое заседание координационного комитета по организации столичных мероприятий по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана. В состав комитета вошли заместители мэра Еревана, советники, руководители административных районов, члены Совета старейшин, начальники управлений, директора музеев, подведомственных мэрии Еревана.
В повестку дня было включено обсуждение столичных мероприятий, посвящённых 100-летней годовщине Геноцида армян, а также вопрос о формировании рабочей группы при комитете и другие организационные вопросы.
“Представленные программы должны быть дополнены и, чтобы программа была окончательно сформирована и составлена, мы периодически будем созывать заседания с тем,чтобы выслушать предложения членов комитета.
Я надеюсь, что, что программа будет комплексной и будет насыщена познавательными мероприятиями. В связи с 100-летней годовщиной Геноцида армян в некоторых городах – партнёрах и городах-побратимах уже установлены хачкары, также будут организованы выставки.
Кроме того, Ереван будет принимать гостей из разных стран, и мы должны надлежащим образом к этому подготовиться”,-отметил мэр Еревана Тарон Маргарян, и, как член возглавляемой президентом Армении Государственной комиссии по координации мероприятий, посвящённых 100-й годовщине Геноцида армян, призвал к активному участию и в программах и инициативах государственного комитета.
На заседании был утверждён состав членов рабочей группы при комитете, также были обсуждены другие организационные вопросы.
Мэр Тарон Маргарян предложил в течение одного месяца представить рабочей группе изменения в программе и дополнительные предложения.