Փարիզում Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ մեկնարկեց Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ծրագիրը 01/29/2015   16:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 28-ին Փարիզում տեղի ունեցավ Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) ամենամյա հանդիսավոր ընթրիքը, որն առաջին անգամ անցկացվեց Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի մասնակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նախագահին ուղեկցում էին Ֆրանսիայի կառավարության անդամներ` Եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրը և Նախկին ռազմիկների և հիշատակի պետքարտուղար Ժան-Մարկ Տոդեսկինին, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
Հրավիրյալների շարքում էին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրը, Ֆրանսիայի պետական և տեղական իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, սենատորներ, ֆրանսահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ և հոգևոր հայրեր:
Ֆրանսիայի նախագահը հանդես եկավ պաշտոնական ելույթով, որում մասնավորապես կոչ արեց թուրքական իշխանություններին ջանքեր գործադրել ճշմարտությանը առերեսվելու ուղղությամբ և հույս հայտնեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը իրողության ճանաչման ճանապարհի նոր փուլեր անցնելու և գործընթացին նոր շունչ տալու առիթ կհանդիսանա:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության մասին` նախագահ Օլանդն ընդգծեց. «Խոսքի ազատությունը, որ մենք ամեն գնով ցանկանում ենք պաշտպանել, երբեք չպետք է իրողության խեղաթյուրման միջոց դառնա» և այն «չի հանդուրժի երբեք մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության արդարացումներ»:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ նախագահ Օլանդը նշեց, որ Ֆրանսիան չի հանձնվելու և շարունակելու է իր ջանքերը հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Ֆրանսուա Օլանդն իր ելույթում վերահաստատեց 2015թ. ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Ֆրանսիայի անունից հարգանքի տուրք մատուցելու իր որոշումը:
«Այսօր, երբ մեր երկիրը դարձել է բարբարոսության, անհանդուրժողականության, ատելության, ահաբեկչության թիրախ, Դու՛ք, Ֆրանսիայի հայե՛ր, արժանապատվության օրինակ եք տալիս մեզ բոլորիս, ինչը ձեր և մեր բոլորիս հպարտությունն է», - ավարտեց իր ելույթը Ֆրանսիայի նախագահը:
Ելույթներով հանդես եկան Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանը, Մուրադ Փափազյանը և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանձնախմբի (Mission 2015) ղեկավար Ալեքսի Գովցյանը: Միջոցառման ընթացքում Շառլ Ազնավուրը պարգևատրվեց «CCAF Արիության շքանշանով»:
Այնուհետև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանձնախմբի կողմից հյուրերին ներկայացվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի միջոցառումների լայնածավալ ծրագիրը, որը 2015թ. ողջ ընթացքում իրականացվելու է Ֆրանսիայի հարյուրավոր քաղաքներում:

Президент Франции призвал турецкие власти взглянуть правде в лицо и подтвердил свое намерение посетить Ереван 24 апреля 01/29/2015   18:06  |  Лента новостей
28-го января в Париже состоялся ежегодный торжественный ужин Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF), который впервые прошел при участии президента Франции Франсуа Олланда. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Президента сопровождали члены правительства Франции: госсекретарь по европейским делам Франции Арлем Дезир, госсекретарь Франции по вопросам ветеранов и памяти Жан-Марк Тодескини, мэр Парижа Анн Идальго. В числе приглашенных были посол Армении во Франции Виген Читечян, посол Армении в Швейцарии Шарль Азнавур, высокопоставленные представители государственной и муниципальной властей Франции, депутаты, сенаторы, руководители армянских организаций Франции и духовные отцы.
Президент Франции выступил с речью, где, в частности, призвал турецкие власти найти в себе силы взглянуть правде в лицо и выразил надежду, что 100-летие Геноцида армян станет поводом для перехода к новому этапу познания истины и придаст процессу новый стимул. Говоря об отрицании Геноцида армян, президент Олланд подчеркнул: “Свобода слова, которую мы пытаемся защищать, никогда не должна стать средством искажения реальности” и она “никогда не потерпит оправданий преступлений против человечества”.
По поводу нагорно-карабахского конфликта президент Олланд отметил, что Франция не сдастся и продолжит свои усилия по мирному урегулированию конфликта.
Франсуа Олланд в своей речи вновь подтвердил свое решение посетить Ереван 24-го апреля 2015г. и от имени Франции отдать дань жертвам Геноцида армян.
“Сегодня, когда наша страна стала мишенью варварства, нетерпимости, ненависти, терроризма, вы, армяне Франции, являетесь примером достоинства для всех нас, и это гордость для вас и всех нас.”
С речами выступили сопредседатели Координационного совета армянских организаций Франции Ара Торанян, Мурад Папазян и президент комиссии по 100-летию Геноцида армян (Mission 2015) Алекси Говцян. Во время мероприятия Шарль Азнавур получил “Медаль за отвагу CCAF”.
Затем комиссия по 100-летию Геноцида армян представила расширенную программу мероприятий по 100-летию Геноцида армян, которая будет осуществляться в течение  2015г. в сотнях городах Франции.