Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին 12/23/2014   16:56  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Բանակցություններ են ընթացել նախ նեղ կազմով՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի նախագահների և Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ: Այնուհետև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները բանակցությունները շարունակել են պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ կայացած ընդլայնված կազմով նիստում:
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի լիագումար նիստի ընթացքում ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների հայտարարությունը:
Խորհրդի նստաշրջանում ունեցած ելույթում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հրավերի և հյուրընկալ Մոսկվայում ավանդական ջերմ ընդունելության համար, ապա նաև՝ ռուսաստանյան գործընկերներին՝ 2014թ. Կազմակերպությունում ակտիվ նախագահության ու ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջև փոխգործակցության զարգացման գործում էական ներդրման համար:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ նստաշրջանների միջև ընկած ժամանակահատվածում ՀԱՊԿ շրջանակներում կարևոր աշխատանք է կատարվել քաղաքական փոխգործակցության հետագա զարգացման և կատարելագործման ապահովման, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության խորացման, արդի մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմագրավելու ուղղությամբ: Այս կապակցությամբ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է հատկապես ՀԱՊԿ քարտուղարության աշխատանքը և երախտագիտություն հայտնել ու հետագա հաջողություններ մաղթել Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին:
Իր ելույթում Սերժ Սարգսյանը գործընկերներին տեղեկացրել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի, մասնավորապես, ընթացիկ տարում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի մասին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը միանգամայն անընդունելի է համարում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ լարվածության շիկացումը և մեր տարածաշրջանի ռազմականացումը:
«Մեր կողմից այսօր ընդունված փաստաթղթերն ուղղված են ծագող մարտահրավերներին և գոյություն ունեցող հիմնախնդիրներին հավաքական և կոորդինացված արձագանքելուն: Վստահ եմ, որ դրանք կծառայեն ՀԱՊԿ զարգացման շահերին՝ ի նպաստ մեր երկրների և ժողովուրդների բարօրության՝ հավաքական հիմունքներով երաշխավորված անվտանգության ու խաղաղության պայմաններում:
Ելնում ենք նրանից, որ արտաքին քաղաքականության կոորդինացման մեխանիզմի հետագա ամրապնդման հարցերով որոշումների ընդունումը կնպաստի նաև մեր Կազմակերպության հեղինակության բարձրացմանը:
Կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմական համագործակցության հաջորդական զարգացման գործում միանգամայն տեղին քայլ կլինի Հավաքական ավիացիոն ուժերի ստեղծումը: Նաև կցանկանայի նշել մեր պետությունների ռազմատեխնիկական համագործակցության բարձրացման նպատակով ձեռնարկվող միջոցների կարևորությունը:
Վստահ եմ, որ տեղեկատվական անվտանգության գծով փաստաթղթերի փաթեթը կծառայի այս ոլորտում մեր պետությունների համապատասխան կառույցների փոխգործակցության էական բարձրացմանը:
2015թ. հունվարի 1-ից Կազմակերպության նախագահությունն անցնում է Տաջիկստանի Հանրապետությանը: Այս կապակցությամբ, ցանկանում եմ շնորհավորել Տաջիկստանի Հանրապետության Նախագահ Էմոմալի Շարիպովի Ռահմոնին՝ ՀԱՊԿ-ում նախագահության կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ ՀԱՊԿ գծով համագործակցությունը հանդիսանում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը, և Հայաստանը պատրաստ է ակտիվորեն համագործակցել գործընկերների հետ՝ ի շահ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դրույթների ապահովման: Նախագահը հույս է հայտնել, որ դա ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ընդհանուր դիրքորոշումն է:

Серж Саргсян: Сотрудничество по линии ОДКБ является одним из ключевых приоритетов внешней политики Армении 12/23/2014 17:31 | Актуальная тема
Находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации Президент Серж Саргсян сегодня в Москве принял участие в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Переговоры прошли сначала в узком составе – с участием президентов России, Беларуси, Казахстана, Армении, Кыргызстана, Таджикистана и Генерального секретаря Организации. Затем главы государств-членов ОДКБ продолжили переговоры на заседании в расширенном составе с участием членов делегаций.
В ходе пленарного заседания Сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ был подписан ряд документов, в том числе Заявление глав государств-членов ОДКБ.
В своем выступлении на сессии Совета Президент Серж Саргсян сначала поблагодарил Президента РФ Владимира Путина за приглашение и традиционно теплый прием в гостеприимной Москве, а затем также российских коллег за активное председательство в Организации в течение 2014 года и существенный вклад в наращивание взаимодействия между государствами-членами ОДКБ.
Серж Саргсян отметил, что за межсессионный период в рамках ОДКБ была проведена важная работа по обеспечению дальнейшего развития и совершенствования политического взаимодействия, углублению военного и военно-технического сотрудничества, противодействию современным вызовам и угрозам. В этой связи Президент Республики особо подчеркнул работу Секретариата ОДКБ, выразил признательность и пожелал дальнейших успехов Генеральному секретарю ОДКБ.
В своем выступлении Серж Саргсян проинформировал коллег о ситуации в регионе Южного Кавказа и, в частности, по произошедшим в текущем году инцидентам на армяно-азербайджанской государственной границе и на линии соприкосновения, подчеркнув, что Армения считает совершенно неприемлемыми попытки эскалации напряженности вокруг нагорно-карабахского конфликта и милитаризации нашего региона.
«Принимаемые нами сегодня документы направлены на коллективное и скоординированное реагирование на возникающие вызовы и существующие проблемы. Уверен, что они послужат интересам развития ОДКБ во благо наших стран и благополучия наших народов, в условиях гарантированных на коллективных началах безопасности и мира.
Исходим из того, что принятие решений по вопросам дальнейшего укрепления механизма внешнеполитической координации будет способствовать также повышению авторитета нашей Организации.
Думаю, весьма своевременным шагом в деле последующего развития военного сотрудничества государств-членов ОДКБ станет создание Коллективных авиационных сил. Также хотелось бы отметить важность мер, предпринимаемых в целях повышения военно-технического сотрудничества наших государств.
Уверен, что пакет документов по информационной безопасности послужит существенному повышению взаимодействия соответствующих структур наших государств в данной сфере.
С 1-го января 2015 года председательство в Организации переходит к Республике Таджикистан. В этой связи хочу поздравить Президента Республики Таджикистан Эмомали Шариповича Рахмона с председательством в ОДКБ и пожелать успехов», - сказал Президент Серж Саргсян, подчеркнув, что сотрудничество по линии ОДКБ является одним из ключевых приоритетов внешней политики Армении, и Армения готова активно взаимодействовать с партнерами в интересах обеспечения положений Договора о коллективной безопасности. Президент выразил надежду, что это общая позиция государств-членов ОДКБ.