Սերժ Սարգսյան. Ուկրաինայի ճգնաժամը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ միջոցներով 05/08/2014   18:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի հանրապետությունների նախագահների հետ ՌԴ պաշտպանության կառավարման ազգային կենտրոնում դիտել է ՌԴ Զինված ուժերի կառավարման վարժանքները, որից հետո մասնակցել Կրեմլում հիշյալ երկրների նախագահների հետ ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի  հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահը ելույթ է ունեցել  ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ՝ շնորհակալություն հայտնելով ոչ պաշտոնական միջավայրում առավել սուր, ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման հնարավորության համար։
«Մեր երկրների պաշտպանունակության, հավաքական անվտանգության համակարգի մարտունակության և արդյունավետության բարձրացման խնդրին է ենթակա և՛ երկկողմ մակարդակով, և՛ տարածաշրջանային կազմակերպությունների ձևաչափով, բնականաբար, առաջին հերթին ՀԱՊԿ շրջանակներում իրականացվող ամբողջ աշխատանքը: Այդ աշխատանքը տարվում է՝ հաշվի առնելով միջազգային իրադրության զարգացման ընթացքը»,- ասել է ՀՀ Նախագահը եւ ավելացրել. «Վստահ եմ, որ դիտարկվող ինչպես գլոբալ, այնպես էլ տարածաշրջանային մակարդակներում արագ փոփոխությունների պայմաններում չափազանց կարևոր է դառնում անվտանգության, այդ թվում՝ արտաքին հարցերում, անդամ-պետությունների գործողությունների համակարգման բարելավման թեման: Դրա համար մենք ՀԱՊԿ-ում անհրաժեշտ մեխանիզմներ ստեղծեցինք: Ընդ որում, Հայաստանն առաջնորդվում է ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների համար կարևորագույն հարցերում մեր դիրքորոշումների համադրման սկզբունքային անհրաժեշտությամբ՝ միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպություններում դրանց քննարկման ժամանակ»:
Այդ մոտեցումը, Նախագահի խոսքով, եղել է մեր դիրքորոշման հիմքում 2008թ. օգոստոսի դեպքերից հետո ամենատարբեր կազմակերպություններում քվեարկությունների ժամանակ: «Եվ մենք հստակ պատկերացնում էինք, որ մի կողմից խոսքը մեր դաշնակցային հարաբերությունների, իսկ մյուս կողմից՝ մեր հարևան երկրի մասին է, որտեղ մենք մի քանի հարյուր հազարանոց մեծ համայնք ունենք, երկիր, որի տարածքով իրականացվում է Հայաստան ամբողջ մատակարարումների մոտավորապես 75 տոկոսը: Այդպես է եղել և՛ ՄԱԿ-ում, և՛ Եվրոպայի խորհրդում ուկրաինական ճգնաժամի հարցով քվեարկության ժամանակ: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է խստորեն պայմանավորվենք մեր արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող գործողությունների համակարգման հետ կապված, քանի որ փոքր-ինչ տարօրինակ է ստացվում»,- նշել է Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հստակ հայտարարել է, որ Ղրիմում հանրաքվեի անցկացումը մեր ընկալմամբ համարվում է ազատ կամարտահայտության միջոցով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրագործման ևս մեկ օրինակ: Այդուհանդերձ, արձանագրել է, որ  չափազանց մտահոգված ենք Ուկրաինայում բռնությունների աճով, այդ թվում՝ Օդեսայի, Սլավյանսկի, Կրամատորսկի և այլ շրջանների իրադարձությունների կապակցությամբ: «Մեզ չի կարող չանհանգստացնել ստեղծված իրավիճակը, այդ թվում նաև այն պատճառով, որ այնտեղ ավելի քան կես միլիոն հայեր են բնակվում»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը։
Արձանագրելով, որ իրադարձությունները հանգեցրել են մարդկային զոհերի՝ Ս.Սարգսյանը նշել է, որ  «առաջնորդվում ենք նրանով, որ ճգնաժամը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ միջոցներով, լայն երկխոսության միջոցով, առաջին հերթին՝ հենց հասարակության մեջ, ինչպես նաև բանակցությունների միջոցով՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության և միջազգային իրավունքի, այդ թվում նաև ընթացիկ տարվա ապրիլի 17-ին Ժնևում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների հիման վրա»:
ՀՀ Նախագահը հույս է հայտնել, որ հանդիպման ժամանակ՝ ոչ պաշտոնական միջավայրում։ կներկայացնի Ուկրաինայում իրադրության զարգացման իր տեսլականը: «Իրադրության զարգացման վերլուծությունը վկայում է այն մասին, որ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի անտեսումը, երկխոսությանը ուժային միջոցների հակադրումը, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի ճնշումը բերում են աղետալի հետևանքների»,- նշել է նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ այսուհետ ևս պետք է համատեղ ջանքեր գործադրել՝ ուղղված անդամ-պետությունների համար ռիսկերի նվազեցմանը, տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովմանը՝ հիմնվելով, առաջին հերթին, «Մինչև 2020թ. ռազմական համագործակցության զարգացման հիմնական ուղղությունների» վրա: Պետք է անհրաժեշտ ուշադրություն հատկացնել արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զարգացմանը, մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահել ժամանակակից մարտահրավերներին և սպառնալիքներին հակազդեցության համատեղ հնարավորությունների զարգացման հարցերը: «Եվ այստեղ կարևոր են ինչպես պարբերաբար անցկացվող վարժանքները՝ «Նելեգալ», «Կանալ» և «Պրոկսի» գործողությունները, այնպես էլ զորքերի մարտունակության մակարդակի, դրանց համադրելիության և շարժունակության կարողությունների անակնկալ ստուգումները: Այս համատեքստում ցանկանում եմ նշել, որ 2015թ. սեպտեմբերին նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անցկացնել ՀԱՊԿ խաղարար ուժերի զորավարժություն՝ «Անխախտ բարեկամություն-2015», որոնք, վստահեցնում եմ ձեզ, կանցկացվեն ամենաբարձր մակարդակով»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահ:
Ս.Սարգսյանը կարեւորել է ՀԱՊԿ արագ արձագանքման միացյալ ուժերը ժամանակակից սպառազինությամբ և տեխնիկայով զինելու գործընթացի արագացումը և ռազմական տեխնիկայի ու բեռների տարանցիկության, ինչպես նաև երրորդ պետությունների տարածքներով անձնակազմի տեղափոխման հարցերի վերջնականապես կարգավորումը:
Ընթացիկ տարվա հուլիսի 1-2-ին Երևանում ՀԱՊԿ քարտուղարության հետ համատեղ կանցկացվի անվտանգության հարցերով «ՄԱԿ սկզբունքների և ստանդարտների հիման վրա ազգային և տարածաշրջանային խաղարար ներուժի ինտեգրում խաղաղ օպերացիաների գլոբալ համակարգում» թեմայով երևանյան միջազգային ռազմավարական համաժողով: Արձանագրելով, որ սա առաջին այսպիսի համաժողովն է՝ ՀՀ Նախագահը խնդրել է իր գործընկերներին  աջակցել նախաձեռնությանն ու հանձնարարել մասնակից-պետությունների համապատասխան կառույցներին՝ ապահովել մասնակցության բարձր մակարդակ:
«Հավաքական անվտանգության խորհրդի Սոչիի նստաշրջանում մենք հանգամանորեն խոսեցինք Սիրիայում տիրող իրավիճակի մասին: Քննարկեցինք Աֆղանստանում, ընդհանուր առմամբ, Մերձավոր Արևելքում և, մասնավորապես, Սիրիայում իրադրության զարգացման հնարավոր սցենարները: Այժմ այդ ամենն ավելի ընդգծված բնույթ է կրում: Ես նկատի ունեմ նաև Քեսաբի խաղաղ բնակչության նկատմամբ դրսից նախապես ծրագրված օպերացիան:
Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ՀԱՊԿ մասնակից-պետություններին՝ սիրիական հայաբնակ Քեսաբի հարցի կապակցությամբ դիրքորոշման համար, որն արտահայտվեց ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտաքին գործերի նախարարների 2014թ. ապրիլի 3-ին ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ: Վլադիմիր Վլադիմիրի, այստեղ պետք է ընդգծել Ռուսաստանի դիրքորոշումը, որը լինելով ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ՝ ամենատարբեր մակարդակներում ակտիվորեն աշխատում է սիրիական ճգնաժամի կարգավորման ուղղությամբ, իսկ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը բազմիցս հանդես է եկել քեսաբահայերին աջակցության հայտարարություններով»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:

Серж Саргсян: Украинский кризис должен быть урегулирован исключительно мирными средствами 05/08/2014 19:08 | Лента новостей
Армения четко заявила, что проведение референдума в Крыму в нашем прочтении является очередным примером реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян 8 мая в ходе неформальной встречи с главами России, Беларуси, Киргизии Таджикистана в Москве, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян также поблагодарил президента России за приглашение посетить Москву накануне одинаково чтимого нами и объединяющего нас всех праздника – празднования Дня Победы.
“Мы представляем государства, народы которых понесли в Великой Отечественной войне наибольшие потери, внесли решающий вклад в достижение великой Победы. И наш общий долг – бережно хранить ее наследие, сделать все возможное, чтобы уроки Второй мировой войны объединяли страны и народы, служили предотвращению новых угроз.Также благодарен за возможность в неформальной обстановке обсудить наиболее острые, представляющие общий интерес вопросы.
Задаче повышения обороноспособности наших стран, боеготовности и эффективности системы коллективной безопасности подчинена вся работа и на двустороннем уровне, и в формате региональных организаций, естественно, в первую очередь в рамках Организации договора о коллективной безопасности. Эта работа ведется с учетом динамики международной обстановки”, - отметил президент Армении.
“Уверен, что в условиях стремительных изменений, наблюдаемых как на глобальном, так и региональном уровнях, крайне важной становится тема повышения координации действий государств-членов в вопросах безопасности, в том числе по внешним вопросам. Для этого мы создали в ОДКБ необходимые механизмы. При этом Армения исходит из принципиальной необходимости сопоставления наших позиций по важнейшим для государств-членов ОДКБ вопросам при их обсуждении в международных и региональных организациях.
Этот подход был в основе нашей позиции при голосованиях в самых различных организациях после событий августа 2008 года. Мы ясно представляли, что с одной стороны, речь идет о наших союзнических отношениях, а с другой стороны – речь идет о нашей соседней стране, где у нас большая община в несколько сот тысяч человек, о стране, через которую идет порядка 75% всех поставок в Армению. Так было и теперь при голосованиях по украинскому кризису и в ООН, и в Совете Европы. Я думаю, что мы должны жестко договориться о координации наших внешнеполитических действий. Потому что получается несколько странно.
Армения четко заявила, что проведение референдума в Крыму в нашем прочтении является очередным примером реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления. Вместе с тем мы крайне обеспокоены ростом насилия в Украине, в том числе в связи с событиями в Одессе, Славянске, Краматорске и в других регионах. Нас не может не беспокоить эта ситуация, в том числе и потому, что там проживает более полумиллиона армян”, - заявил Серж Саргсян
Глава армянского государства также отметил:
“С чувством глубокого сожаления отмечаем, что эти события повлекли за собой гибель людей. Исходим из того, что кризис должен быть разрешен исключительно мирными средствами, посредством широкого диалога, в первую очередь в самом обществе, а также переговоров – на основе Устава ООН и международного права, на основе договоренностей, достигнутых в Женеве 17-го апреля сего года.
Рассчитываю на то, что сегодня в неформальной обстановке, Владимир Владимирович, Вы ознакомите нас со своим видением развитии ситуации на Украине. Анализ развития ситуации говорит о том, что игнорирование основополагающих норм международного права, противопоставление диалогу силовых методов подавления права народов на самоопределение приводит к катастрофическим последствиям.
Нам и далее необходимо предпринимать совместные усилия, направленные на минимизацию рисков для государств-членов, на обеспечение региональной стабильности и безопасности, базируясь в первую очередь на утвержденных Основных направлениях развития военного сотрудничества на период до 2020 года. Необходимо уделять должное внимание развитию коллективных сил оперативного реагирования, постоянно держать в поле зрения вопросы наращивания совместных возможностей по противодействию современным вызовам и угрозам. И здесь важны как проводимые на регулярной основе учения – операции «Нелегал», «Канал», «Прокси», так и внезапные проверки степени боеготовности войск, их способности на совместимость и мобильность. В этом контексте хотел бы отметить, что в 2015 году в сентябре предусматривается проведение на территории Республики Армения учений Миротворческих сил ОДКБ «Нерушимая дружба-2015», которые, хочу заверить вас, будут проведены на самом высоком уровне.
Считаю важным ускорить процесс оснащения КСОР ОДКБ современным вооружением и техникой и окончательно урегулировать вопросы транзита военной техники и грузов, а также личного состава при перемещении через территорию третьих государств.
1-2 июля текущего года в Ереване совместно с секретариатом ОДКБ будет проведен Ереванский Международный Стратегический Форум по вопросам безопасности по теме «Интеграция национальных и региональных миротворческих потенциалов в глобальную систему мирных операций на основе принципов и стандартов ООН». Это первый такой форум, и я прошу коллег поддержать инициативу и поручить соответствующим структурам в государствах-участниках обеспечить высокий уровень участия.
На сочинской сессии СКБ мы подробно говорили о ситуации в Сирии. Обсуждали возможные сценарии развития ситуации в Афганистане, на Ближнем Востоке в целом и в Сирии в частности. Сейчас все это приняло еще более выраженный характер. Я имею в виду и заранее спланированную извне операцию против мирного населения в Кесабе.
Пользуясь случаем, хотел бы поблагодарить за позицию государств-участников ОДКБ по вопросу армянонаселенного сирийского города Кесаб, отраженного в принятом 3-го апреля 2014 года совместном Заявлении министров иностранных дел государств-членов ОДКБ. Здесь необходимо отметить позицию России, Владимир Владимирович, которая, будучи постоянным членом СБ ООН, на разных уровнях активно работает в направлении урегулирования сирийского кризиса, а Министерство иностранных дел РФ неоднократно выступало с заявлениями в поддержку кессабских армян”.