Նախագահը Մոսկվայում ներկա է գտնվել Տիգրան Պետրոսյանի հիշատակին նվիրված մրցաշարին 11/06/2014   17:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Մոսկվայում ներկա է գտնվել շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի հիշատակին նվիրված գրոսմայստերական «Տաշիր» մրցաշարին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Սերժ Սարգսյանը, ով նաև հուշամրցաշարի կազմակերպական կոմիտեի նախագահն է, ողջունել է միջազգային մրցաշարին մասնակցող աշխարհի մի շարք ուժեղագույն գրոսմայստերներին ու Մոսկվայի «Նովոթել» հյուրանոցում նրանց խաղին հետևող բազմաթիվ երկրպագուներին, մրցաշարին մաղթել հաջողություններ և միջազգային գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի շախմատային խաղում կատարել առաջին քայլը:
Հուշամրցաշարը կազմակերպել են «Տաշիր գրուպ» ընկերությունը և Ռուսաստանի շախմատային ֆեդերացիան:
Սերժ Սարգսյանը կազմակերպիչների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել միջոցառման վայրում, այցելել է մամուլի ասուլիսների անցկացման և պաշտոնական հյուրերի ընդունելության սրահներ, դիտել Տիգրան Պետրոսյանին նվիրված ցուցադրանյութերը: ՀՀ Նախագահի ներկայությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի շախմատային ֆեդերացիաների միջև կնքվել է համագործակցության հուշագիր, համաձայն որի՝ Հայաստանի դպրոցականների ուժեղագույն թիմը կմասնակցի «Բելայա Լադյա» հեղինակավոր մրցաշարին:

Президент Армении присутствовал на гроссмейстерском турнире памяти Тиграна Петросяна в Москве 11/06/2014   18:39  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации президент Армении, президент Федерации шахмат РА Серж Саргсян 6 ноября присутствовал на проводимом в Москве гроссмейстерском турнире “Ташир”, посвященном памяти 9-го чемпиона мира по шахматам Тиграна Петросяна. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Серж Саргсян, который также является председателем организационного комитета турнира памяти Тиграна Петросяна, приветствовал принимающих участие в турнире сильнейших гроссмейстеров мира и наблюдающих за их игрой в московской гостинице“ Новотель”, многочисленных поклонников, пожелал турниру успехов и сделал первый ход в партии Левона Ароняна.
Турнир организован компанией “Ташир групп” и Российской шахматной федерацией.
Президент Армении осмотрел экспонаты выставки, посвященной Тиграну Петросяну. В присутствии президента между шахматными федерациями Армении и России был заключен меморандум о сотрудничестве, согласно которому сильнейшая команда армянских школьников примет участие в авторитетном турнире “Белая ладья”.