Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հայ ժողովրդի զավակների ժառանգության կրողը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը. վարչապետի ուղերձը 05/09/2024   10:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Մայիսի 9-ի առիթով.
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Այսօր մենք նշում ենք Երկրորդ աշխարհամարտում, Հայրենական մեծ պատերազմում ֆաշիզմի նկատմամբ դաշնակից երկրների տարած հաղթանակի 79-րդ տարեդարձը:
Այդ հաղթանակով առաջադեմ մարդկությունը ոչ ասաց քաղաքակրթության տեսած ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին:
Հ
աղթանակի գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ խորհրդային բանակի կազմում իրենց զգալի ներդրումն ունեցան: Նրանցից 300 հազարը զոհվեցին, 107 հայեր արժանացան Խորհրդային Միության հերոսի կոչման:
Բազմաթիվ հայեր ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի գործում իրենց ներդրումն են ունեցել նաև պատերազմի արևմտյան ճակատներում, պարտիզանական և ընդհատակյա պայքարում:
Բոլորովին վերջերս Ֆրանսիայում տեղի ունեցավ մի բացառիկ արարողություն, երբ Ֆրանսիական ընդհատակյա դիմադրության հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի աճյունները վերահուղարկավորվեցին Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում: Ֆաշիստական Գերմանիայի կողմից օկուպացված Ֆրանսիայում Մանուշյանը և նրա ղեկավարած խումբը պայքարում էին այդ երկրի ազատագրման համար` չունենալով նույնիսկ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն:
Նա, ինչպես նաև դաշնակիցների բանակներում ծառայող հայերը կռվում էին մարդկության ազատության համար և այդ ներդրումը ճանաչված ու գնահատված է:
Ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակում հայ ժողովրդի զավակների ժառանգության կրողը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը, որ պետք է ավելի ու ավելի ամրապնդի իր տեղն ու դերը միջազգային հարաբերություններում` որպես միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ, որը լեգիտիմության հենքի վրա իր ներդրումն է բերում միջազգային կայունությանն ու խաղաղությանը:
Նաև այս պատճառով է կառավարությունը որդեգրել խաղաղության օրակարգը` այն հենելով Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի վրա:
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք ոչ միայն ֆաշիզմի դեմ մղված պայքարում, այլև Հայաստանի Հանրապետության պետականության, անկախության, ինքնիշխանության համար իրենց կյանքը տված մեր նահատակներին:
Շարունակում եմ համոզված մնալ, որ նրանց հիշատակի հավերժացման ամենաարժանի գործն ազատ, երջանիկ և բարեկեցիկ Հայաստանի Հանրապետությունը կլինի: Եվ մենք դժվար, բայց հաստատուն քայլերով շարժվում ենք դեպի այդ նպատակը:
08:14 09/05/2024  |  ՄամուլԵկեղեցուն տարիներով բոյկոտող վարչապետը հիշել է եկեղեցու մասին․ «Հրապարակ»
08:11 09/05/2024  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի օրոք դպրոցներ են փակվում. Փաշինյանը խաբել է․ Մաս 205․ «Ժողովուրդ»
08:08 09/05/2024  |  ՄամուլԱսել են` «կայֆավատ լինել պետք չի»․ «Հրապարակ»
08:04 09/05/2024  |  ՄամուլԳիշերեիք «Հաղթանակ» զբոսայգում․ «Հրապարակ»
07:50 09/05/2024  |  ՄամուլՓաշինյանը տեղյակ չէ բռնի տեղահանված արցախցիների ճակատագրից, սակայն բնակարանային ծրագրերից է խոսում. «Ժողովուրդ»
14:25 08/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Մոսկվա
08:21 08/05/2024  |  ՄամուլՀայոց ցեղասպանության ճանաչման մասով ոչինչ չի արվում. Նիկոլ Փաշինյանը խաբել է. Մաս 204. «Ժողովուրդ»

В достижении победы неоценима роль армянского народа - послание Пашиняна по случаю 9 мая 05/09/2024 15:25 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание по случаю 9 мая. В послании, которое приводит пресс-служба главы правительства, говорится:
Сегодня мы отмечаем 79-ю годовщину Победы стран-союзников над фашизмом в ходе Второй мировой, Великой Отечественной войны.
Благодаря этой победе прогрессивное человечество сказало нет одному из величайших зол, которое когда-либо видела цивилизация - фашизму.
В достижении победы неоценима роль армянского народа, более полумиллиона представителей которого внесли свой значительный вклад в составе советской армии. Из них 300 тысяч погибли, 107 армян были удостоены звания Героя Советского Союза.
Многие армяне также внесли свой вклад в победу над фашизмом на западных фронтах войны, в партизанской и подпольной борьбе.
Совсем недавно во Франции состоялась уникальная церемония, когда останки героя французского Сопротивления Мисака Манушяна и его супруги Мелине Манушян были перезахоронены в Пантеоне величайших деятелей Франции. Во Франции, оккупированной фашистской Германией, Манушян и возглавляемая им группа воевали за освобождение этой страны, даже не имея французского гражданства.
Он, как и армяне, служащие в армиях союзных государств, боролись за свободу человечества, и этот вклад признан и оценен.
Носителем наследия сынов армянского народа в победе над фашизмом должна быть Республика Армения, которая должна все больше и больше укреплять свое место и свою роль в международных отношениях как ответственный член международного сообщества, который на основе легитимности вносит свой вклад в международную стабильность и мир.
Именно по этой причине правительство приняло повестку мира, которая зиждется на международно признанную территорию Республики Армения.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Сегодня мы чтим память наших павших героев, которые отдали свои жизни не только в борьбе с фашизмом, но и за государственность, независимость и суверенитет Республики Армения. Я по-прежнему убежден, что самым достойным способом увековечивания их памяти будет свободная, счастливая и процветающая Республика Армения. И мы идем к этой цели трудными, но уверенными шагами.