Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարին 12/12/2014   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 12-ին ընդունել է Լատվիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչի գլխավորած պատվիրակությանը: Այսա մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը խոսում է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման փոխադարձ շահագրգռվածության եւ միմյանց նկատմամբ ունեցած հարգանքի մասին:
Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում առավել ընդլայնվել է Լատվիայի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ իրավապայմանագրային դաշտը, զարգացել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է նաեւ միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշմանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ եվրոպական արժեքներին ու սկզբունքներին. Եվրոպական միությունը եղել եւ մնում է Հայաստանի Հանրապետության կարեւորագույն գործընկերներից մեկը:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ վերահաստատելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է հակամարտության խաղաղ եղանակով կարգավորման սկզբունքին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցեն նաեւ լատվիացի գործընկերները:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու որոշմանը՝ Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ հարգում է մեր երկրի՝ աշխարհաքաղաքական իրադրությունից եւ ազգային շահերից բխող որոշումը: Նա փաստել է, որ Եվրոպական
միությանը եւ Հայաստանին հետաքրքրող բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը կշարունակվի, եւ այդ նպատակով կարող են մշակվել ճանապարհային քարտեզ ու նոր մանդատ:
Արտահայտելով ԼՂ հիմնախնդրի հետ կապված դիրքորոշումը՝ Էդգարս Ռինկեւիչը մասնավորապես նշել է, որ այն անփոփոխ է՝ սատարել հիմնախնդրի բանակցային ճանապարհով լուծմանը:
Անդրադառնալով հայ-լատվիական երկկողմ հարաբերություններին՝ նախարարը դրական է գնահատել մեր երկրների քաղաքական փոխհարաբերությունները, սակայն նկատել է, որ անհրաժեշտ է զարգացնել տնտեսական եւ կրթական ոլորտներում համագործակցությունը:
15:09 12/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Լատվիայի արտաքին գործերի նախարարները հանդիպել են
19:41 08/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԴանիլո Աստորին եւ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ բակում եղեւնի են տնկել
09:08 18/11/2014  |  ՄամուլԳալուստ Սահակյանը Փարիզ կմեկնի առանց կին պատգամավորների. «Ժողովուրդ»
18:50 09/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջիկայում Եվրոպական խորհրդարանում նախատեսվում են միջոցառումներ՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի և Կիպրոսի խնդիրներին
14:17 07/05/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյանը՝ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարության մասին
13:51 28/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյան. «Իրենց ձեռք չի տալիս այդ հանձնաժողովը»
13:45 07/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյանին ուրախացնում է քաղաքացիական ակտիվությունը
13:18 07/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյան. Մենք կփորձենք խնդիրներն ավելի պրոֆեսիոնալ ձևով ներկայացնել հասարակությանը

Глава МИД Латвии заявил, что уважает выбор Армении в пользу вступления в ЕАЭС 12/12/2014   16:18  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Г.Саакян принял 1впятницу, 12 декабря, возглавляемую министром иностранных дел Латвийской Республики Эдгарс Ринкевичем делегацию.Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Приветствуя гостей, спикер парламента отметил, что динамичное развитие в последнее время отношений между двумя странами свидетельствует о взаимной заинтересованности в укреплении связей и уважении друг к другу. По его словам, в последнее время расширилось договорно-правовое поле между РА и Латвией, развилось межпарламентское сотрудничество. Председатель НС также подчеркнул важность сотрудничества двух стран в международных организациях. Коснувшись решения о членстве Армении в ЕАЭС, Г.Саакян отметил, что страна сохраняет приверженность европейским ценностям и принципам, – Евросоюз был и остается одним из важнейших партнеров РА.
Спикер армянского парламента коснулся также нагорно-карабахского конфликта, подтвердив приверженность Армении мирному урегулированию проблемы.
В завершение встречи Г.Саакян выразил надежду, что в апреле 2015 г. латвийские партнеры также примут участие в мероприятиях поминовения невинных жертв Геноцида армян.
Затронув решение Армении о присоединении к ЕАЭС, министр иностранных дел Латвии отметил, что уважает выбор нашей страны, исходящий из геополитической ситуации и национальных интересов. Он подчеркнул, что сотрудничество во всех интересующих Евросоюз и Армению сферах будет продолжено, и с этой целью могут быть разработаны дорожная карта и новый мандат.
Э.Ринкевич подтвердил неизменность позиции Латвии, заключающуюся в содействии решению карабахского конфликта переговорным путем.
Обратившись к армяно-латвийским двусторонним связям, министр позитивно оценил политические взаимоотношения двух стран, однако заметил, что необходимо развивать сотрудничество в экономической и образовательной сферах.