Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չինաստանի նորանշանակ դեսպանը 11/18/2014   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու ընթացքում նա կներդնի բոլոր ջանքերը՝ առավել ամրապնդելու և զարգացնելու հայ-չինական հարաբերություններն ու երկու ժողովուրդների բարեկամական կապերը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են՝ տարեցտարի ընդգրկելով համագործակցության նոր ոլորտներ:
Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, միջպետական կապերի ամրապնդմանը մեծապես նպաստում են ակտիվ փոխայցելությունները, երկկողմ հանդիպումներն ու քննարկումները:
Դեսպան Թիեն Ըրլոնգը վստահեցրել է, որ կանի ամեն հնարավորը՝ հաջողությամբ իրականացնելու դեսպանի պատասխանատու առաքելությունը մի երկրում, որն ունի դարավոր պատմություն և մշակույթ, աշխատասեր ու տաղանդավոր ժողովուրդ:
Նա ընդգծել է, որ Չինաստանում անկեղծ հարգանք են տածում Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ու հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ և հեռանկար են տեսնում:
Դեսպան Ըրլոնգի համոզմամբ, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալուց հետո տնտեսական ոլորտում, այդ թվում՝ Չինաստանի հետ համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններ են բացվում:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է քաղաքական ակտիվ երկխոսությանը զուգահեռ, առևտրատնտեսական, մշակութային, կրթության, գիտության և մի շարք այլ բնագավառներում փոխգործակցության խորացումը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են խոսել Հայաստանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի հիմնման նախագծի մասին և կարևորել այն:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպան Թիեն Ըրլոնգին՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների ու ժողովուրդների:

Посол КНР: Членство в ЕАЭС открывает перед Арменией новые перспективы сотрудничества с Китаем 11/18/2014   17:53  |  Лента новостей
Новый посол Китайской Народной Республики в РА Тиен Эрлонг вручил свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент поздравил посла с назначением и выразил надежду, что в ходе своей дипломатической миссии он приложит все усилия для дальнейшего укрепления и развития армяно-китайских отношений и дружественных связей между двумя странами.
Серж Саргсян подчеркнул, что с момента установления дипотношений отношения между Арменией и Китаем развиваются динамично, с каждым годом охватывая новые сферы сотрудничества.
По убеждению президента Армении, укреплению межгосударственных связей во многом способствуют активные взаимные визиты, двусторонние встречи и обсуждения.
Посол Китая Тиен Эрлонг заверил, что приложит максимум усилий для успешного осуществления ответственной миссии посла в стране с многовековой историей и культурой, трудолюбивым и талантливым народом.
Посол отметил, что Китай питает искреннее уважение к Армении и армянам. Китайский дипломат также подчеркнул, что видит в армяно-китайских отношениях большой потенциал и перспективы развития.
Тиен Эрлонг убежден, что после вступления Армении в Евразийский экономический союз, перед страной откроются новые возможности в экономической отрасли, в том числе и в расширении сотрудничества с Китаем.
Стороны подчеркнули важность активного политического диалога параллельно с углублением взаимодействия в торговой, культурной, образовательной и научной сферах.
Собеседники выразили удовлетворение учреждением в Армении крупнейшей в регионе школы с углубленным изучением китайского языка.
Президент Армении пожелал успехов послу Тиену Эрлонгу в его деятельности, направленной на благо двух дружественных стран и народов.