ՀՀ Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն 11/11/2014   15:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Շարպանտիեին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ դեսպանի բարձր առաքելությունը նա լավագույնս կիրականացնի՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները տարեցտարի ավելի են ամրապնդվում և խորանում:
Բազմաբնույթ և սերտ այդ հարաբերությունները, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, դրսևորվում են երկու երկրների միջև քաղաքական ակտիվ երկխոսությամբ, միջպետական ամուր կապերով, օրինակելի ապակենտրոնացված համագործակցությամբ, տնտեսական հարաբերությունների նկատելի աշխուժացմամբ, մշակույթի և բազմաթիվ այլ ոլորտներում փոխգործակցությամբ:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է պահպանելու և ավելի զարգացնելու այդ բարեկամությունն ու ջերմ հարաբերությունները:
Դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ժամանակահատվածում կանի առավելագույնը՝ արժանիորեն շարունակելու նախորդ դեսպանի աշխատանքը, որը ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատում և նպաստելու հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն առավել դինամիկ դարձնելուն, իսկ տնտեսական մեծ ներուժ և հեռանկար ունեցող համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու, խորացնելու և հասցնելու այլ ոլորտներում երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունների բարձր մակարդակին:
Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանն իր համար մեծ հպարտություն և պատիվ է համարել պաշտոնավարել մի երկրում, որն ունի հնագույն պատմություն, հարուստ հոգևոր-մշակութային ժառանգություն և դարավոր բարեկամական կապեր Ֆրանսիայի հետ:

Новый посол Франции заверил президента Армении в готовности приложить максимум усилий для углубления двустороннего сотрудничества 11/11/2014   17:51  |  Лента новостей
Новый посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье вручил верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении поздравил дипломата с назначением и выразил надежду на то, что посол наилучшим образом осуществит свою миссию во благо двух дружественных стран и народов. Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что армяно-французские отношения из года в год еще более укрепляются и углубляются.
По словам главы государства, тесные взаимоотношения двух стран проявляются в активном политическом диалоге, крепких межправительственных связях, образцовом децентрализованном сотрудничестве, заметной активизации экономического сотрудничества, а также во взаимодействии в сфере культуры и иных областях.
Серж Саргсян отметил, что Армения заинтересована в сохранении и дальнейшем развитии сложившихся дружественных отношений.
В свою очередь, посол Франции заверил, что сделает все возможное для придания большей динамики армяно-французским отношениям, расширения и углубления экономического сотрудничества, заключающего в себе большой потенциал и перспективы.
Новый посол Франции почел за большую честь свое назначение послом в стране с древней историей, богатым историко-культурным наследием и вековыми дружественными связями с Францией.