ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանին 09/16/2014   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Չանչունին, ում դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում մոտենում է ավարտին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթություններից մեկն է, եւ վերջին շրջանում Չինաստանի հետ համագործակցությունն ավելի է խորանում, ինչի ապացույցն է Չինաստանի օժանդակությունը մեր երկրում իրականցվող բազմաթիվ ծրագրերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր գնահատեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Չինաստանի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց. «Միջոցառումների շարքը, որը նախատեսվում է հաջորդ տարի, նպատակ ունի հասնելու ցեղասպանությունների դատապարտմանը ողջ միջազգային հանրության կողմից»: Նա հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի Երեւանում նախատեսվող միջոցառումներին կմասնակցի նաեւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պատվիրակությունը:
Դեսպան Թիան Չանչունը, իր երախտագիտությունը հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին արդյունավետ համագործակցության համար, անդրադարձավ հայ-չինական բարեկամությանը, որը դարերի պատմություն ունի, եւ վստահեցրեց, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի համագործակցությունը հետագայում առավել կխորանա եւ կզարգանա:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին արգասաբեր համագործակցության համար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ բոլոր նախաձեռնություններում:

Галуст Саакян: Сотрудничество с Китаем является одним из приоритетов Армении 09/16/2014   18:37  |  Лента новостей
16 сентября председатель НС Армении Галуст Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в РА Т.Чанчуня, чья дипломатическая миссия в Армении подходит к концу.Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер НС РА отметил, что сотрудничество с КНР является одним из приоритетов Армении, а в последнее время оно все более углубляется, свидетельством чему являются реализуемые в РА с помощью КНР многочисленные программы. Г-н Саакян высоко оценил сбалансированную позицию Китая по Нагорно-Карабахскому вопросу. Обратившись к мероприятиям к 100-й годовщине Геноцида армян, спикер НС отметил: “Ряд мероприятий, намеченных на следующий год, имеет целью добиться осуждения геноцидов всем мировым сообществом”. Он выразил надежду, что в мероприятиях, намеченных в Ереване в будущем году, примет участие также делегация КНР.
Посол Т.Чанчунь, выразив свою признательность председателю НС за плодотворное сотрудничество,  обратился к имеющей вековую историю армяно-китайской дружбе и заверил, что сотрудничество Армении и Китая в дальнейшем еще более углубится и расширится.
В завершение встречи Председатель НС Г.Саакян поблагодарил посла за продуктивное сотрудничество, пожелав ему успехов во всех инициативах.