ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգիրք առաջիկայում չենք ունենա 11/06/2014   16:15  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Ազգային ժողովը կառավարությունից դեռևս չի ստացել ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի լրամշակված տարբերակը:
Հաշվի առնելով ԱԺ օրակարգի ծանրաբեռնվածությունը, ըստ ամենայնի, այն մինչև տարեվերջ չի ընդունվի, եթե, իհարկե, չլինի քաղաքական որոշում: Այս մասին, ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի, հայտնեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, նախագիծը, որը ԱԺ-ում շրջանառության մեջ է 2012թ. սեպտեմբերից, թեև 2014թ. մայիսի 19-ին ընդգրկվել է նստաշրջանի օրակարգ, սակայն Արդարադատության նախարարության և ԱԺ հանձնաժողովի ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խմբի կողմից տևական ժամանակ մանրակրկիտ քննարկվել է: Քննարկումների ավարտից հետո այն ուղարկվել է Արդարադատության նախարարություն՝ լրամշակելու նպատակով:
ՀՀ արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը հոկտեմբերի վերջին հայտնել էր, որ աշխատանքային խումբը ներկայումս ամփոփում է նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավորների ներկայացրած առաջարկությունների քննարկման արդյունքները և 2-3 շաբաթից այն նորից կուղարկվի Ազգային ժողով:
16:10 01/03/2014  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾՊետաիրավական հանձնաժողովում քննարկվել է վիճահարույց դեպոնացման ինստիտուտը
18:37 17/12/2013  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾՔաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը լավ օրենսդրություն ունենալուց առավել կարևորում է իրավակիրառ պրակտիկան

Ованнес Саакян назвал причину затягивания принятия нового Уголовно-процессуального кодекса Армении 11/06/2014 17:15 | Проект УПК
Правительство Армении пока не получало доработанного варианта проекта Уголовно-процессуального кодекса Армении.
Ввиду перенасыщенности повестки, по всей вероятности, он не будет принят до конца года, если, конечно, не будет политического решения. Об этом “Фактинфо” сообщил председатель постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, несмотря на то, что проект, который введен в обращение в НС с сентября 2012 года, был включен 19 мая с.г. в повестку сессии, однако долгое время детально обсуждался рабочей группой, состоящей из представителей министерства юстиции РА и парламентской комиссии. По завершении обсуждения проект был направлен в Минюст РА на доработку.
Пресс-секретарь Минюста РА Цовинар Хачатрян в конце октября заявила, что “рабочая группа в настоящее время подводит итоги обсуждения представленных депутатами НС предложений по проекту и через 2-3 недели он будет направлен в парламент”.