Քաղաքացու դիմումը մերժվեց. վիճարկվող դրույթները համապատասխանում են Սահմանադրությանը 11/04/2014   14:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանը մերժեց քաղաքացի Արման Այվազյանի դիմումը:
Ելնելով այսօր քննության առնված գործի արդյունքներից, ՍԴ-ն որոշեց, որ դիմողի կողմից վիճարկվող՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի՝ Պաշտոնեական անփութությունը, 1-ին մասը և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309-րդ՝ Դատական քննության սահմանները, հոդվածի 2-րդ մասը համապատասխանում են ՀՀ սահմանադրությանը:
Այս որոշման եզրափակիչ մասը ներկայացնող ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հայտնեց, որ որոշումն ամբողջությամբ օրենքով սահմանված կարգով կուղարկվի դատավարության կողմերին և կտեղադրվի ՍԴ պաշտոնական կայքէջում:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է, որ պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ, կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելը, կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ էական վնաս է պատճառել անձանց կամ կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին, պատժվում է տուգանքով՝ 300 հազարից 500 հազար դրամի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:
Ըստ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ դատական քննության ընթացքում մեղադրանքի փոփոխություն թույլատրվում է, եթե դրանով չի վատթարանում ամբաստանյալի վիճակը և չի խախտվում ամբաստանյալի պաշտպանության իրավունքը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, վիճարկելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականությունը` դիմողը նշել է, որ այն «չի համապատասխանում իրավական որոշակիության սկզբունքին»: Դիմողի պնդմամբ, օրենսդիրը թույլ է տվել, որ ինքը քրեական պատասխանատվության ենթարկվի մի արարքի համար, որի պատժելիությունը գործող օրենքով հստակ սահմանված չէ:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասին, ապա, դիմողի պնդմամբ, այն թույլատրելով դատարանին վերաորակել ամբաստանյալին մեղսագրվող արարքը` խախտում է Սահմանադրության 19-րդ հոդվածով երաշխավորված՝ դատարանի չեզոքության սկզբունքը:

КС признал оспариваемые заявителем положения УК и УПК Армении соответствующими Основному закону страны 11/04/2014   14:49  |  Актуальная тема
Конституционный суд Армении отклонил заявление гражданина Армана Айвазяна.
Исходя из результатов рассмотрения дела, КС постановил, что оспариваемые заявителем ч.1ст. 315 УК Армении (служебная халатность) и ч. 2ст. 309 Уголовно-процессуального кодекса РА (пределы судебного следствия) соответствуют Конституции РА.
Глава КС, представляющий резолютивная часть данного постановления, заявил, что решение в установленном законом порядке будет направлено сторонам судебного процесса и размещено на официальном сайте КС.
Ч.1 ст. 315 УК РА устанавливает, что неисполнение или ненадлежащее исполнение должностным лицом своих обязанностей вследствие недобросовестного или небрежного отношения к службе, причинившие по неосторожности существенный вред правам и законным интересам лиц или организаций либо законным интересам общества или государства, наказываются штрафом в размере от трехсоткратного(300 тыс.драмов) до пятисоткратного размера(500 тыс. драмов) минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок от шести месяцев до одного года, либо арестом на срок до двух месяцев.
Согласно ч. 2ст. 309 УПК РА, изменение обвинения в ходе судебного следствия допускается, если этим не ухудшается положение подсудимого и не нарушается его право на защиту.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, оспаривая конституционность ч. 1 ст. 315 УК Армении, заявитель отмечает, что данное положение “не соответствует принципу правовой определенности”. По утверждению заявителя, законодательный орган позволил, чтобы его привлекли к уголовной ответственности за деяние, наказуемость которого четко не установлена действующим законом.
Что касается ч. 2ст. 309 УПК РА, то, по утверждению заявителя, данное положение, позволяя суду переквалифицировать инкриминируемое подсудимому деяние, нарушает принцип нейтральности, гарантированный статьей 19 Конституции Армении.