ՍԴ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 5-րդ մասը համապատասխանում է Սահմանադրությանը 03/18/2014   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 75-րդ՝ «Քրեական պատասխանատվությունից ազատելը վաղեմության ժամկետն անցնելու հետևանքով» հոդվածի 5-րդ մասը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը:
Այս որոշումը Սահմանադրական դատարանը կայացրեց այսօր՝ ելնելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումի հիման վրա գործի քննության արդյունքներից:
Վիճարկվող դրույթով սահմանվում է, որ վաղեմության ժամկետի կիրառման հարցն այն անձի նկատմամբ, ով ցմահ ազատազրկմամբ պատժվող հանցանք է կատարել, լուծում է դատարանը: Եթե դատարանը հնարավոր չի գտնում վաղեմության ժամկետն անցնելու հետևանքով անձին ազատել քրեական պատասխանատվությունից, ապա ցմահ ազատազրկում չի կիրառվում:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, Կարեն Անդրեասյանը, մասնավորապես, վիճարկում է այն, որ Քրեական օրենսգիրքը, առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում դատարանի հայեցողությանը թողնելով վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով անձին պատասխանատվությունից ազատել-չազատելու հարցը, չի սահմանում, թե ինչ չափորոշիչների հիման վրա է դատարանը դա իրականացնում: Ըստ դիմողի՝ սա արգելափակում է անձի արդյունավետ իրավական պաշտպանության հնարավորության իրավունքը և խնդրահարույց է իրավական որոշակիության տեսանկյունից:
Այսօր, հրապարակելով որոշման միայն եզրափակիչ մասը, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հավելեց, որ դատարանի կողմից նախապես քննարկվել է գործի կարճման տարբերակը:
Ըստ Գ.Հարությունյանի՝ ՍԴ-ն, սակայն, գտնում է, որ որոշակի իրավական դիրքորոշումներ այսուհանդերձ անհրաժեշտ է արտահայտել և սահմանադրականության հարցը բարձրացնել՝ նկատի ունենալով, որ նույն օրենսգրքում մի քանի հոդվածներ առնչվում են այս նույն հիմնախնդրին, և այստեղ համակարգային մոտեցմամբ պետք է գնահատվի ու բացահայտվի և օրենսդրի, և դատարանի՝ ոչ թե դատավորի, հայեցողության սահմանների խնդիրը, համադրվի և տրվեն դիրքորոշումներ, որոնք իրավակիրառական պրակտիկայում դերակատարություն կունենան:

КС Армении: Часть 5 ст. 75 Уголовного кодекса Армении соответствует Основному закону страны 03/18/2014   16:00  |  Лента новостей
Часть 5 ст. 75 Уголовного кодекса Армении “Освобождение от уголовной ответственности вследствие истечения срока давности” соответствует Конституции РА.
Такое решение Конституционный суд Армении вынес сегодня по итогам рассмотрения дела на основании заявления омбудсмена РА.
По оспариваемому положению закона установлено, что вопрос о применении срока давности в отношении того лица, который совершил преступлении, караемое лишением свободы, решает суд. Если суд не находит возможным освободить человека от уголовной ответственности вследствие истечения срока давности, то пожизненное заключение не применяется.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, Карен Андреасян, в частности, оспаривает то, что Уголовный кодекс в случае с особо тяжкими преступлениями, оставляя на усмотрение суда вопрос об освобождении или неосвобождении человека от уголовной ответственности ввиду истечения срока давности, не определяет критерии, по которым суд решает данный вопрос. По мнению заявителя, это блокирует право человека на эффективное средство правовой защиты и является проблематичным с точки зрения правовой определенности.
Огласив сегодня лишь резолютивную часть решения, председатель КС Гагик Арутюнян добавил, что судом заблаговременно был рассмотрен вариант прекращения дела.
По словам Г. Арутюняна, КС, однако, считает, что некоторые правовые позиции тем не менее необходимо высказать и поднять вопрос конституционности с учетом того, что несколько статей того же Кодекса касаются этой же проблемы и необходим системный подход при оценке, установлении пределов дискреции как законодательного органа, так и суда, а не судьи; следует сопоставить и представить позиции, которые имеют значение в правоприменительной практике.