ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասը համապատասխանո՞ւմ է իրավական որոշակիության սկզբունքին. ՍԴ որոշումն առաջիկա ժամերին 11/04/2014   11:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանդրական դատարանը, այսօր քննության առնելով քաղաքացի Արման Այվազյանի դիմումի հիման վրա գործը, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ գործով ըստ էության որոշում կայացնելու համար:
Ա.Այվազյանը վիճարկում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի՝ Պաշտոնեական անփութությունը, 1-ին մասի և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309-րդ՝ Դատական քննության սահմաննները, հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականությունը:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է, որ պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ էական վնաս է պատճառել անձանց կամ կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, կամ հասարակության, կամ պետության օրինական շահերին, պատժվում է տուգանքով՝ 300 հազարից 500 հազար դրամի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:
Ըստ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ դատական քննության ընթացքում մեղադրանքի փոփոխություն թույլատրվում է, եթե դրանով չի վատթարանում ամբաստանյալի վիճակը և չի խախտվում ամբաստանյալի պաշտպանության իրավունքը:
Վիճարկելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականությունը, դիմողը նշում է, որ այն «չի համապատասխանում իրավական որոշակիության սկզբունքին»: Դիմողի պնդմամբ՝ օրենսդիրը թույլ է տվել, որ ինքը քրեական պատասխանատվության ենթարկվի մի արարքի համար, որի պատժելիությունը գործող օրենքով հստակ սահմանված չէ:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասին, ապա, դիմողի պնդմամբ, այն թույլատրելով դատարանին վերաորակել ամբաստանյալին մեղսագրվող արարքը՝ խախտում է Սահմանադրության 19-րդ հոդվածով երաշխավորված՝ դատարանի չեզոքության սկզբունքը: Ա.Այվազյանի պնդմամբ՝ դատարանը իբրև արդարադատության մարմին իրականացրել է արդարադատության գործառույթի հետ անհամատեղելի գործողություններ:

КС вскоре огласит решение по вопросу о соответствии части 1 статьи 315 УК Армении принципу правовой определенности 11/04/2014   13:19  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении, взяв во вторник на рассмотрение дело на основании заявления гражданина Армана Айвазяна, удалился в совещательную комнату для вынесения решения по существу дела.
А. Айвазян оспаривает конституционность ч. 1 ст. 315 УК Армении (служебная халатность) и ч. 2ст. 309 Уголовно-процессуального кодекса РА (пределы судебного следствия).
Ч.1 ст. 315 УК РА устанавливает, что неисполнение или ненадлежащее исполнение должностным лицом своих обязанностей вследствие недобросовестного или небрежного отношения к службе, причинившие по неосторожности существенный вред правам и законным интересам лиц или организаций либо законным интересам общества или государства, наказываются штрафом в размере от трехсоткратного(300 тыс.драмов) до пятисоткратного размера(500 тыс. драмов) минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок от шести месяцев до одного года, либо арестом на срок до двух месяцев.
Согласно ч. 2ст. 309 УПК РА, изменение обвинения в ходе судебного следствия допускается, если этим не ухудшается положение подсудимого и не нарушается его право на защиту.
Оспаривая конституционность ч. 1 ст. 315 УК Армении, заявитель отмечает, что данное положение “не соответствует принципу правовой определенности”. По утверждению заявителя, законодательный орган позволил, чтобы его привлекли к уголовной ответственности за деяние, наказуемость которого четко не установлена действующим законом.
Что касается ч. 2ст. 309 УПК РА, то, по утверждению заявителя, данное положение, позволяя суду переквалифицировать инкриминируемое подсудимому деяние, нарушает принцип нейтральности, гарантированный статьей 19 Конституции Армении. По утверждению А. Айвазяна, суд как орган правосудия осуществил действия, не совместимые с функцией отправления правосудия.