2015թ. ՀՀ պետական կառավարման ապարատի ծախսերն աճելու են 17 մլրդ դրամով 10/29/2014   12:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015թ. պետբյուջեի նախագծով նախատեսված պետական կառավարման ապարատի պահպանման ծախսերը նախատեսված են 90 մլրդ դրամ, ինչը 2014թ. նկատմամբ 17 մլրդ դրամով ավելի է: Այդ թվում` հավելյալ 14 մլրդ դրամի ծախսերը նախատեսված են աշխատավարձերի գծով:
Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների՝ հոկտեմբերի 29-ի համատեղ նիստում` 2015թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ, հայտնեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը:
Ըստ նրա` գալիք տարվա համար նախատեսված պետական կառավարման ապարատի պահպանման ծախսերը տեղավորվում են թույլատրելի սահմաններում են և կազմում են բյուջեի ընդհանուր ծախսերի շուրջ 7 տոկոսը:
ՀՆԱ-ի մեջ այդ ծախսերի տեսակարար կշիռը շուրջ 2 տոկոս է:
Պ.Սաֆարյանի մատուցմամբ` 2014թ. նկատմամբ պետական ապարատի պահպանման ծախսերն աճել են, ինչը հիմնականում պայմանավորված է պետական ապարատի վարձատրության նոր համակարգի ներդրմամբ պայմանավորված աշխատավարձերի  բարձրացմամբ և էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացմամբ պայմանավորված` էներգետիկ ծախսերի աճով:
10:40 29/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԳառնիի սեյսմիկ կայանը շուտով կգործարկվի, իսկ կարկտաբեր ամպերի դեմ պայքարը կմնա կիսատ
17:31 28/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՊավել Սաֆարյան. Մենք վստահաբար գիտենք, որ բյուջեի եկամտային մասն ավելանալու է՝ մաքսատուրքերի բարձրացման հաշվին
17:04 28/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀանցագործությունների թիվն աճել է 636 դեպքով
16:09 28/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատավարձերը մնացել են բյուջեի 80%-ի միջակայքում
12:12 28/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀովիկ Աբրահամյան. 2015թ. պետբյուջեի նախագիծն իրատեսական է. ծախսելու ենք այնքան, որքան ունենք
16:09 27/10/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ մշտական հանձնաժողովներում մեկնարկում են ՀՀ 2015թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկումները
09:24 23/10/2014  |  Մամուլ2015թ. բյուջեի նախագծին ծանոթացել են ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովում. «Հրապարակ»

В Армении расходы на содержание аппарата госуправления вырастут в грядущем году на 17 млрд. драмов 10/29/2014 13:22 | Актуальная тема
Предусмотренные в проекте госбюджета на 2015 год расходы на содержание аппарата государственного управления запланированы на уровне 90 млрд. драмов, что по сравнению с 2014 годом больше на 17 млрд драмов. В том числе, дополнительно 14 млрд. предусмотрены по линии зарплат.
Об этом в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2015 год на совместном заседании постоянных комиссий НС РА в среду заявил заместитель министра финансов Павел Сафарян.
По его словам, расходы на содержание аппарата государственного управления в грядущем году укладываются в допустимые пределы и составляют 7% от общего объема расходов бюджета.
Удельный вес этих расходов в ВВП составляет порядка 2%.
Как заявил П. Сафарян, расходы на содержание госаппарата по сравнению с 2014 годом выросли, что в основном обусловлено повышением заработных плат в связи с внедрением новой системы оплаты труда работников государственного аппарата и ростом тарифа на электроэнергию, вызванным увеличением расходов.