Հովիկ Աբրահամյան. 2015թ. պետբյուջեի նախագիծն իրատեսական է. ծախսելու ենք այնքան, որքան ունենք 10/28/2014   12:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015թ. պետական բյուջեի նախագիծն իրատեսական է: Ծախսելու ենք այնքան, որքան ունենք`անկախ նրանից, թե ինչի և որքան կարիք ունենք:
Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում այսօր մեկնարկած գալիք տարվա պետբյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ իր ելույթում ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
2015թ. պետբյուջեի նախագծով նախատեսված է 1 տրիլիոն 184 մլրդ դրամ, ինչը 2014թ. համար հաստատված ցուցանիշից 48.6 մլրդ դրամով կամ 4,3 տոկոսով ավելի է: Եկամուտների կազմում մեծ տեսակարար կշիռ կունենան հարկերն ու տուրքերը` 95,5 տոկոս:
Ծախսերի գծով նախատեսված է շուրջ 1 տրիլիոն 298.60 մլրդ դրամ, ինչը 2014 թ. հաստատված մակարդակի համեմատ ավելի է շուրջ 52.2 մլրդ դրամով:
Դեֆիցիտի գումարը նախատեսված է 114 մլրդ դրամի չափով կամ 2014թ. ցուցանիշից 3,6 մլրդ դրամով ավելի:
«Կարծում եմ՝ անգամ տարածաշրջանային բարդագույն տնտեսական զարգացումների ներքո, որոնց հավանական սցենարները ներկայացված են, մենք կարող ենք վստահ լինել, որ անհրաժեշտ ծախսերն անպայման կիրականացվեն»,- ասաց նա:
Նա ընդգծեց, որ 2015թ. պետական բյուջեի նախագիծն ևս ունի հստակ սոցիալական ուղղվածություն: Դրա մասին վկայում է այն, որ բյուջեի ընդհանուր ծախսերի շուրջ կեսը կազմում եմ սոցիալական, մշակութային բնագավառների ծախսերը: Ընդ որում, միայն կրթության, սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության ոլորտների ֆինանսավորումը նախատեսված է շուրջ 596 մլրդ դրամ, ինչը 25 մլրդ դրամով ավելի, քան 2014 թվականին:
Պատշաճ մակարդակ է նախատեսված պաշտպանության, հասարակական կարգի պահպանության և ազգային անվտանգության ապահովման համար` բյուջետային ընդհանուր ծախսերի 21, 4 տոկոսի չափով:
2015թ. շարունակվելու է ֆինանսական աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը: Գալիք տարի միջպետական վարկ տրամադրելու համար նախատեսված է շուրջ 45,5 մլրդ դրամ:
Տնտեսական քաղաքականության հիմնական շեշտադրումները դրվելու են հիմնական երկու խումբ առանցքային ուղղությունների վրա:
Առաջին` գործարար միջավայրի բարելավում ու արտահանման զարգացում, երկրորդ` հենքային ոլորտների զարգացում:
«Մենք կախարդական փայտիկ չունենք, որ մեկ ակնթարթում տարիներով ձևավորված արատավոր պրակտիկան վերացնենք, սակայն ունենք կամք և վճռականություն` քայլ առ քայլ, ոլորտ առ ոլորտ դա իրականացնելու»,- ասաց վարչապետը` հավելելով, որ կառավարության թիրախը խոշոր բիզնեսն է, որտեղ մտադիր է նվազեցնել ստվերը:
Ըստ Հ.Աբրահամյանի` փոքր բիզնեսը դիտարկվում է որպես զբաղվածության աղբյուր, և դրա աշխատանքի համար ստեղծվելու են արտոնյալ պայմաններ:

Премьер Овик Абраамян назвал реалистичным госбюджет Армении на следующий год 10/28/2014   13:33  |  Актуальная тема
Проект госбюджета на 2015 года является реалистичным: потратим столько, сколько имеем независимо от того, какие у нас нужды.Об этом премьер-министр Армении Овик Абраамян заявил на обсуждении госбюджета на 2015 год в ходе совместного заседания постоянных комиссий НС РА.
Доходы госбюджета запланированы на уровне 1 трлн. 184.47 млрд. драмов, расходы – 1 трлн. 298.60 млрд. драмов, дефицит - 114.12 млрд.драмов, что больше на 3.6 млрд. драмов по сравнению с показателем на 2014г.. Доходная часть бюджета на грядущий год по сравнению с утвержденными показателями за 2014 год больше на 48.6 млрд. драмов или 4.3%. Удельный вес налогов и пошлин в общей сумме доходов составит 95.5%.
Объем расходов по сравнению с утвержденным в 2014 году уровнем запланирован на 52.2 млрд. драмов больше.
Финансирование дефицита планируется осуществлять за счет поступлений из внутренних и внешних источников в размере 103.6 млрд. и 10,5 млрд. драмов соответственно.
Премьер отметил, что проект госбюджета на 2015 год сохранит четкую социальную направленность. Об этом свидетельствует тот факт, что почти половину расходов из госбюджета составляют затраты на социальную и культурную сферы. Только на образование, социальную защиту и финансирование сферы здравоохранения предусмотрено 596 млрд. драмов, что на 25 млрд. больше, чем в 2014 году.
В 2015 году государство продолжит оказывать финансовую помощь Нагорно-Карабахской Республике.
Что касается экономической политики государства, то акцент будет сделан на улучшении деловой среды и развитии ключевых сфер и экспорта.
“У нас нет волшебной палочки, чтобы одним махом искоренить формировавшуюся на протяжении многих лет порочную практику, однако у нас есть воля и решимость на поэтапное разрешение проблем”, - сказал премьер Армении, добавив, что основной целью правительства является сокращение теневого сектора бизнеса.
По словам О. Абраамяна, малый бизнес рассматривается как источник обеспечения занятости, и для него будут созданы привилегированные условия.