Կառավարություն է ներկայացվել ՀՀ Քննչական կոմիտեի կանոնադրությունը 09/24/2014   15:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության վաղվա նիստի օրակարգում դարձյալ ներառվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Գործադրի հաստատմանն են ներկայացվել «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկի կանոնադրությունը և քննչական կոմիտեի ծառայողների պարտադիր պետական ապահովագրության և ապահովագրական գումարների չափերը, հաշվարկման, վճարման կարգն ու պայմանները սահմանելու մասին նախագիծը:
Ներկայացված կանոնադրությունը, որ Արդարադատության նախարարության միջոցով, ներառվել է օրակարգում, կազմվել է հենց Քննչական կոմիտեում: Այն սահմանում է քննչական կոմիտեի և կոմիտեի դեպարտամենտի կառուցվածքը, գործառույթներն ու պարտականությունները:
Այսպես, օրինակ, սահմանվում է, որ «Դեպարտամենտը կառավարում է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը: Դեպարտամենտը ենթակա և հաշվետու է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահին»:
Դեպարտամենտի ղեկավարին նշանակում և ազատում է Կոմիտեի նախագահը: Նա է իրավասու նաև իր կողմից նշանակված ղեկավարի նկատմամբ խրախուսանքի միջոցներ և կարգապահական տույժեր կիրառելու: Կոմիտեի նախագահը կարող է նաև կասեցնել կամ ուժը կորցրած է ճանաչել դեպարտամենտի ղեկավարի` իրավական ակտերի պահանջներին հակասող որոշումները, հրամանները կամ իրավական այլ ակտերը:
Կոմիտեի նախագահն է սահմանում նաև պետական ծառայության թափուր պաշտոնների զբաղեցման համար մրցութային հանձնաժողովի կազմը և աշխատակարգը, պետական ծառայության թափուր պաշտոններ զբաղեցնելու համար փակ մրցույթի անցկացման, թեստավորման, բաց մրցույթի հարցազրույցի անցկացման և գնահատման կարգը:
Կոմիտեի նախագահը կարող է նաև անհրաժեշտության դեպքում քննչական դեպարտամենտում  ծառայողական քննություն նշանակել և հաստատել դրա անցկացման կարգը:
Կոմիտեի նախագահը, ըստ կանոնադրության, ունի խորհրդական և մամուլի քարտուղար, որոնց պաշտոնի է նշանակում և ազատում է կոմիտեի նախագահը: Նրա հրամանով են նշանակում եւ ազատում նաև կոմիտեի նախագահի տեղակալների օգնականները` նրանց անմիջական ղեկավարների` Կոմիտեի նախագահի տեղակալների ներկայացմամբ:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի ղեկավարին, ապա ներկայացված կանոնադրության համաձայն՝ նա պետական ծառայող է, որին պաշտոնի նշանակում է կոմիտեի նախագահը՝ հինգ տարի ժամկետով:
Դեպարտամենտի ղեկավարը ենթակա և հաշվետու է միայն կոմիտեի նախագահին, տնօրինում է դեպարտամենտին ամրացված պետական գույքը, ֆինանսական միջոցները, ապահովում է դեպարտամենտի կապը ՀՀ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ու այլ մարմինների հետ:
Դեպարտամենտի ղեկավարն է պատասխանատու կոմիտեի և դեպարտամենտի ֆինանսական պարտավորությունները և հիմնական միջոցներն արդյունավետ կառավարելու, ինչպես նաև՝ նյութական և ֆինանսական միջոցների վատնումն ու չնախատեսված ծախսերը կանխելու, արդյունավետ օգտագործելու համար:
Դեպարտամենտի ղեկավարը նույնպես ունի տեղակալներ, որոնք նույնպես պետական ծառայողներ են, որոնց պաշտոնի է նշանակում և ազատում կոմիտեի նախագահը՝ դեպարտամենտի ղեկավարի ներկայացմամբ:
Կանոնադրությունը նաև սահմանում է կոմիտեի և դեպարտամենտի կառուցվածքային ստորաբաժանումները, դրանց գործառույթները:
ՀՀ քննչական կոմիտեի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված հաջորդ հարցը վերաբերում է կոմիտեի ծառայողների պարտադիր պետական ապահովագրությանը:
Այդ նախագծով սահմանվում է ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում հաշմանդամ ճանաչվելու և առողջությանը վնաս պատճառվելու դեպքերում քննչական կոմիտեի ծառայողին պետական պարտադիր ապահովագրական միանվագ գումար վճարելու կարգը:
Նախատեսվում է աշխատանքի ընթացքում հաշմանդամ դարձած աշխատակիցների տրամադրել հետևյալ ապահովագրական վճարերը` առաջին խմբի հաշմանդամին և առողջությանը վնաս պատճառված անձին՝ 455 000 դրամի չափով, երկրորդ խմբի հաշմանդամին՝ այդ գումարի 80 տոկոսի չափով, երրորդ խմբի հաշմանդամին՝ 60 տոկոսի չափով։

Устав Следственного комитета Армении представлен на рассмотрение Правительства 09/24/2014 17:44 | Лента новостей
В повестку дня завтрашнего заседания Правительства Армении включены вопросы, касающиеся деятельности следственного комитета РА.
На утверждение Правительства представлен устав государственного управленческого учреждения “Департамент Следственного комитета Республики Армения” и проекты об обеспечении порядка и условий расчета и выплаты сотрудникам СК страховых сумм по обязательному государственному страхованию.
Представленный устав, который при посредничестве Министерства юстиции был включен в повестку дня, составлен в Следственном комитете. Он определяет структуру, функции и обязанности Следственного комитета и Департамента ведомства.
Например, установлено, что “Департаментом управляет председатель Следственного комитета Армении”. Департамент подчиняется и подотчетен главе СК РА.
Главу Департамента назначает и освобождает от должности председатель СК РА. Он также правомочен применять средства поощрения и дисциплинарные взыскания в отношении им же назначенного руководителя. Глава СК может приостановить или признать утратившими силу противоречащие требованиям правовых актов решения, указы или иные правовые акты руководителя Департамента.
Председатель Следственного комитета определяет также состав и порядок работы конкурсной комиссии на замещение вакантных должностей государственной службы, а также порядок проведения закрытого конкурса на замещение вакантных должностей государственной службы и порядок проведения тестирования, собеседования и оценки его результатов.
Глава СК может при необходимости назначить в Департаменте служебное расследование и утвердить порядок его проведения.
У председателя Следственного комитета, согласно уставу, есть советник и пресс-секретарь, которых назначает и освобождает глава СК. Его указом назначаются и освобождаются от занимаемых должностей помощники заместителей главы комитета в присутствии их непосредственного руководителя.
Что касается главы Департамента СК РА, то, согласно представленному Уставу, он является госслужащим, которого назначает глава Следственного комитета сроком на 5 лет.
Руководитель Департамента подчиняется и подотчетен только главе СК РА. Глава Департамента распоряжается закрепленным за ним госимуществом, финансовыми средствами. Ин также обеспечивает связь Департамента с органами государственного управления и местного самоуправления и другими структурами.
Глава Департамента несет ответственность за выполнение финансовых обязательств СК и Департамента и эффективное управление основными средствами, а также за принятие мер по предотвращению растраты материальных и финансовых средств и непредусмотренных расходов.
У руководителя Департамента тоже есть заместители, которых назначает и освобождает от занимаемой должности председатель Комитета в присутствии главы Департамента.
Устав также устанавливает функции структурных подразделений Комитета и Департамента.
Следующий вопрос, вошедший в повестку дня заседания правительства Армении относительно Следственного комитета РА, касается обязательного страхования сотрудников СК.
Настоящим проектом устанавливается порядок выплаты сотруднику СК единовременной суммы обязательного государственного страхования в случае признания его инвалидом и причинения вреда здоровью сотрудника в связи с выполнением им служебных обязанностей.
Сотрудникам, ставшим инвалидами при выполнении своих служебных обязанностей, планируется предоставить следующие страховые выплаты: инвалид первой группы и лицу, здоровью которого был нанесен вред, получат 455 тыс. драмов, инвалид второй группы – 80% от вышеназванной суммы, инвалид третьей группы – 60 % от указанной суммы.