Անկախ քննչական մարմին ձևավորելու համար առաջին խնդիրը հենց անկախության ապահովումն է. Աղվան Հովսեփյան 09/11/2014   14:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անկախ քննչական մարմնի գոյության անհրաժեշտությունը վաղուց էր թելադրված պետության ու հասարակության մեջ. բոլոր քննչական մարմինները գտնվում էին գերատեսչական կարգավիճակում, այստեղից էլ, բնականաբար, պետք է մտահոգություն առաջացներ քննիչների ինքնուրույնության խնդիրը:
Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
«Հավատացած եմ և վստահ եմ, որ անկախ միասնական քննչական մարմնի ձևավորմամբ այդ գերատեսչական ազդեցությունների խնդիրը կվերանա, և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի յուրաքանչյուր քննիչ, իրապես, որպես նախաքննություն իրականացնող անձ` անկախ լինի»,- նշեց Աղվան Հովսեփյանը:
«Անկախ քննչական մարմին ձևավորելու համար առաջին խնդիրը հենց անկախության ապահովումն է»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ հանրապետության Նախագահը նույնպես լուրջ մտահոգված է այս խնդիրն իրականություն դարձնելու հարցով:
Քննչական կոմիտեի նախագահը խորհուրդ տվեց սպասել ևս երկու օր՝ մինչև կհրապարակվեն քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալների անունները:
Ա. Հովսեփյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ կառավարության կողմից քննչական մարմնի հաստիքների հաստատվելուց հետո Կոմիտեի նախագահը հինգ օրվա ընթացքում ներկայացնում է տեղակալների թեկնածությունները, իսկ ՀՀ նախագահն էլ նրանց նշանակում է:
09:15 22/07/2014  |  ՄամուլՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալների թեկնածուներ դեռ չկան. «Ժողովուրդ»
12:15 18/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱղվան Հովսեփյանը նշանակվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ
16:50 10/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ստորագրել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքը

Агван Овсепян: Первым шагом на пути к формированию независимого следственного органа является обеспечение его самостоятельности 09/11/2014   15:29  |  Актуальная тема
Идея создания в Армении независимого Следственного органа была продиктована давно назревшей необходимостью: все следственные органы находились под ведомственным контролем, посему вопрос самостоятельности следователей вызывал обеспокоенность.
Об это на брифинге с журналистами заявил председатель недавно созданного Следственного комитета Армении Агван Овсепян.
“Уверен, что с формированием независимого следственного органа проблема ведомственного влияния исчезнет”, - отметил А. Овсепян. “Мы приложим максимум усилий для того, чтобы следователи как лица, осуществляющие предварительное следствие, были независимы”, -добавил глава СК РА.
“Первым шагом на пути к формированию независимого следственного органа является именно обеспечение независимости”, - отметил он, добавив, что главу государства тоже серьезно беспокоит вопрос реализации этой задачи.
Председатель Следственного комитета Армении посоветовал подождать два дня, когда будут обнародованы имена его заместителей.
А. Овсепян напомнил, что после утверждения правительством штатов следственных органов председатель Следственного комитета в пятидневный срок представляет кандидатуры своих заместителей, а президент РА их назначает.