Աղվան Հովսեփյանը նշանակվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ 07/18/2014   12:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ կոմիտեի նախագահը պաշտոնի նշանակվելուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում քննարկման ներկայացնելու նպատակով, վարչապետին պետք է ներկայացնի քննչական կոմիտեի և վերջինիս դեպարտամենտի կառուցվածքները, անվանացանկերը և հաստիքացուցակները:
Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, անվանացանկը և հաստիքացուցակը հաստատվելուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, ՀՀ Նախագահին, նշանակման նպատակով, Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացնում է իր տեղակալների թեկնածությունները, մեկամսյա ժամկետում նշանակումներ է կատարում քննչական ծառայության մյուս պաշտոններում:
Մինչև քննչական կոմիտեի ծառայող նշանակվելը ոստիկանության և պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի քննիչները կշարունակեն նյութեր նախապատրաստել և իրենց վարույթում եղած քրեական գործերով նախաքննություն իրականացնել՝ հանդես գալով համապատասխանաբար որպես ոստիկանության կամ պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի քննիչներ:
Քննչական կոմիտեում որպես քննիչ նշանակվելու պահից քննիչները կշարունակեն իրենց վարույթներում եղած նյութերի նախապատրաստումը և քրեական գործերով նախաքննության իրականացումը, եթե քննչական կոմիտեում իրենց զբաղեցրած պաշտոնում նման լիազորություն իրենց վերապահված է։ Հակառակ դեպքում՝ քննչական կոմիտեում նշանակվելու պահից նրանք նախապատրաստվող նյութերը և վարույթները կհանձնեն ըստ քննչական ենթակայության:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Քննչական կոմիտեն առայժմ իր գործունեությունը կծավալի Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության շենքում՝ մինչև հատկացված վարչական շենքի վերակառուցումը:
16:50 10/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ստորագրել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» օրենքը
11:44 10/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի ստորագրման ժամկետը կարող է լրանալ 9 օրից. Tert

Агван Овсепян назначен председателем Следственного комитета Армении 07/18/2014   12:30  |  Актуальная тема
Указом Президента Армении Сержа Саргсяна от 18 июля 2014г. Агван Овсепян назначен председателем Следственного комитета РА.
Согласно закону “О Следственном комитете”,председатель Следственного комитета в десятидневный срок после своего назначения с целью представления на рассмотрение Правительства РА должен представить премьер-министру структуры Следственного комитета и его департамента, состав и штат, после утверждения которых, в пятидневный срок должен представить Президенту Армении кандидатуры заместителей. В течение одного месяца производятся назначения на другие должности в Следственном комитете РА.
До назначения сотрудников Следственного комитета следователи полиции и государственного полномочного органа в сфере обороны продолжат подготавливать материалы, осуществлять предварительное следствие по уголовным делам, находящимся в их производстве, выступая в качестве следователей полиции и государственного полномочного органа в сфере обороны соответственно.
С момента назначения следователем в Следственный комитет РА следователи продолжат осуществлять предварительное следствие по уголовным делам, находящимся в их производстве, если они занимают в СК РА должности, наделенные подобными полномочиями. В противном случае, с момента назначения в Следственном комитете они передадут подготавливаемые материалы и производства по подследственности.
По имеющимся у ИА “ФактИнфо” сведениям, Следственный комитет пока будет функционировать в административном здании Главного следственного управления Полиции Армении до реконструкции выделенного ведомству административного здания.