Քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի խմբագրված տարբերակը կներկայացվի ԱԺ աշնանային նստաշրջանում 05/26/2014   15:57  |  ՔՐԴԱՏՆԱԽԱԳԻԾ
Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում տևական ընդմիջումից հետո այսօր Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ վերսկսվել են Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի աշխատանքային խմբի քննարկումները:
«Քրեական դատավարության օրենսգրքի աշխատանքային խմբի նպատակն է մինչև պաշտոնական քննարկումները կարողանալ հանձնաժողովում ի մի բերել աշխատանքը և, այսպես ասված, ավելի մաքրված, խմբագրված, սրբագրված տարբերակը ներկայացնել Ազգային ժողովում լայն քննարկման»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցին ասաց հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Հովհաննես Սահակյանը:
Ըստ նրա՝ աշխատանքային խմբի քննարկումներն ընդհատվել էին օբյեկտիվ պատճառներով՝ պայմանավորված նոր կառավարության կազմավորմամբ:
«Մենք վերսկսում ենք այդ քննարկումները, որպեսզի կարողանանք աշնանային նստաշրջանին ունենալ որոշակի կատարած աշխատանք և այն ներկայացնել ավելի լայն քննարկման»,- նշեց Հ. Սահակյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ իրենք այդ ժամանակացույցից հետ չեն ընկնի:
«Ճիշտ ժամանակին կհասցնենք՝ նաև չշտապելով, որովհետև մենք, կարծում եմ, լուծում ենք շատ կարևորագույն մի խնդիր. Քրեական դատավարության օրենսգրքով պայմանավորված են մի շարք կարևոր գործընթացներ: Հետևաբար՝ այստեղ որակը, ավելի լավ օրենսգիրք ունենալը գերխնդիր է, առաջնային է, քան թե ժամկետների մեջ տեղավորվելը: Դա էր նպատակը, որ մենք փորձեցինք հասկանալ՝ ինչ ենք արել այս դադարի ընթացքում և ինչ պետք է անենք հետագայում»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Հ.Սահակյանը հայտնեց նաև, թե անձամբ զրուցել է արդարադատության նորանշանակ նախարար Հովհաննես Մանուկյանի հետ. «Նա պատրաստ է, որպեսզի կարողանանք լայն  թափով սկսել և ունենալ շոշափելի արդյունք»:

Отредактированный вариант нового УПК Армении готовят к рассмотрению на осенней сессии парламента 05/26/2014   17:59  |  Проект УПК
На сегодняшнем заседании постоянной комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам после долгого перерыва возобновились обсуждения проекта нового Уголовно-процессуального кодекса РА, на котором приняли участие представители Минюста.
Цель рабочей группы по новому УПК - суметь до официального рассмотрения проекта представить отредактированный вариант на широкое обсуждение в парламент”, - заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” председатель комиссии, член фракции РПА Ованнес Саакян
По его словам, обсуждения с участием рабочей группы были прерваны по объективным причинам - в связи с формированием нового правительства.
“Мы возобновляем эти дискуссии, дабы успеть завершить определенную часть работы к осенней сессии и представить ее на широкое обсуждение”, - отметил О. Саакян, выразив мнение, что они не отстанут от намеченных сроков. “Мы уложимся в сроки без спешки, поскольку, полагаю, что решаетм важнейшую задачу. С УПК связаны ряд важных процессов, следовательно, приоритетом является качество нового УПК, нежели стремление уложиться в сроки", - сказал глава комиссии.
О. Саакян сообщил также, что побеседовал лично с новоназначенным министром юстиции Армении Ованнесом Манукяном. “Он готов к тому, чтобы мы приступили к масштабной работе, которая принесет ощутимые результаты ”.