ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծն առաջիկայում կընդգրկվի ԱԺ նստաշրջանի օրակարգում 05/13/2014   11:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 16-ի նիստում մտադիր է քննարկել Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը՝ ԱԺ ընթացիկ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում այն ընդգրկելու վերաբերյալ Ազգային ժողովին եզրակացություն ներկայացնելու համար:
Ըստ ամենայնի, այն դրական եզրակացություն կստանա, սակայն նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելը դեռ չի նշանակում, որ նախագիծը կմտնի նաև քառօրյա նիստերի օրակարգ:
Հիշեցնենք, որ այս օրինագիծը, որը տևական ժամանակ քննարկվում է մասնագիտական շրջանակներում, խորհրդարանում շրջանառության մեջ է դրվել դեռևս 2012թ. սեպտեմբերի 14-ին: Գլխադասային՝ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը 2012թ. նոյեմբերի 12-ին նախագիծը նստաշրջանի օրակարգ ընդգրկելը հետաձգեց մինչև մեկ տարով: Դրանից հետո երկու անգամ՝ 2013 թ. հունիսի 10-ին և նոյեմբերի 29-ին կառավարությունը ԱԺ է ներկայացրել նոր օրենսգրքի լրամշակված տարբերակներ:
Նախագիծը կատարելագործելու և վիճահարույց դրույթները հնարավորինս բացառելու նպատակով քննարկումները շարունակվեցին, այդ թվում՝ նաև հանձնաժողովում՝ վերջինիս իրավաբան անդամներից և նախագիծը մշակած Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խմբի կողմից:
Ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի, թե արդյո՞ք աշխատանքային խումբն ավարտել է քննարկումները, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նորընտիր նախագահ Հովհաննես Սահակյանը բացասական պատասխան տվեց:
Ըստ նրա՝ աշխատանքային քննարկումներն այս պահին ընդհատված են՝ պայմանավորված  նոր կառավարության կազմավորմամբ և Արդարադատության նախարարությունում կադրային փոփոխություններով: Առաջիկայում նախագծի աշխատանքային քննարկումները կվերսկսվեն:
Հ.Սահակյանի մատուցմամբ, քանի որ արդեն իսկ լրանում է մեկ տարին, ինչ նախագիծը հանձնաժողովում է, սակայն օրակարգ չի մտել, հանձնաժողովի առաջիկա նիստի օրակարգում հարցն ընդգրկվել է՝ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված ժամկետները չխախտելու պատճառով:

Проект нового Уголовно-процессуального кодекса Армении в ближайшее время будет включен в повестку дня сессии парламента 05/13/2014   12:32  |  Актуальная тема
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам на намеченном 16 мая заседании намерена рассмотреть проект нового Уголовно-процессуального кодекса Армении с тем, чтобы представить Национальному Собранию заключение касательно его включения в повестку дня текущей сессии НС РА.
По всей видимости, проект удостоится положительного заключения, однако включение его в повестку сессии еще не означает, что проект войдет и в повестку четырехдневных заседаний.
Напомним, что этот законопроект, который уже длительное время обсуждается в профессиональных кругах, был введен в обращение в парламенте еще 14 сентября 2012г. Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам 12 ноября 2012г. отложила его включение в повестку дня на год. После этого дважды – 10 июня и 29 ноября 2013г. Правительство представило доработанный вариант нового кодекса.
Обсуждения, организованные с целью усовершенствования проекта и исключения спорных положений, продолжились и в комиссии с участием рабочей группы, состоящей из юристов и представителей Минюста Армении, разработавших проект.
Председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” отметил, что обсуждения в настоящий момент прерваны в связи с формированием нового правительства и кадровыми изменениями в Минюсте РА. Он сообщил, что в ближайшее время обсуждения возобновятся.
Как отметил О. Саакян, поскольку исполняется уже год, как проект поступил на рассмотрение в комиссию, однако до сих пор не был включен в повестку дня, вопрос будет внесен в повестку ближайшего заседание комиссии во избежание нарушения сроков, установленных Регламентом НС РА.