Գևորգ Դանիելյան. Եթե նախապատվություն տրվի կիսանախագահական կառավարման ձևին, ապա այն էական վերանայումների կենթարկվի 04/26/2014   13:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի վերջնական նախագիծը հաստատման կներկայացվի հունիսի 30-ին, իսկ մինչ այդ նախատեսված են հանրային քննարկումներ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը  այսօր հայտնեց  Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ Գևորգ Դանիելյանը:
Մասնագետը  ոչ հիմնավորված ու ոչ ճիշտ է համարում սահմանադրական նոր բարեփոխումները քաղաքական ճգնաժամի  կամ դրա իրական վտանգի հետ փոխկապակցելը: Հակառակը, իրավիճակային փոփոխությունները, ըստ նրա, անկայուն են լինում և  հաջողության չեն  հանգեցնում:
Սահմանադրական ներկա բարեփոխումների արդյունքում կլինեն  բարելավումներ, մասնավորապես, պետք է ապահովվի արդյունավետ ու կանխատեսելի իրավակիրառ պրակտիկա: Գ.Դանիելյանը միաժամանակ ընդգծեց, որ   երբեք սահմանադրական  բարեփոխումները չեն կարող լուծել հասարակության առջև ծառացած բոլոր խնդիրները, որովհետև բոլոր խնդիրները չեն, որ առնչվում  են սահմադրական կարգավորումներին: Նա նկատեց, որ  կան քաղաքական ու իրավական մշակույթի թերություններ, այդ մշակույթները պետք է բարեփոխվեն, այսինքն՝ պետք է համակարգված  մոտեցում լինի խնդիրների լուծմանը:
Գ.Դանիելյանն ընդգծեց, որ սահմանադրական բարեփոխումներ անցկացնելու հարցում հապճեպության խնդիր չկա, ճիշտ ժամանակ է ընտրված դրանց համար. արդեն 9 տարի է անցել վերջին բարեփոխումներից, միջազգային փորձն էլ ցույց է տալիս, որ  ճիշտ այդ ժամկետում է բարեփոխումների անհրաժեշտություն առաջանում: Նա նկատեց, որ Հայաստանում մի քանի անգամ ավելի շատ են իրավական նորմերը  ճանաչվում հակասահմանադրական՝  համեմատած   հարևան երկրների հետ  միասին  վերցրած:
Գ.Դանիելյանը նշեց, որ ՀՀ սահմանադրությունում անհարկի շատ են վրիպակները: Մասնավորապես, շտկման կարիք ունի  18-րդ հոդվածը, որով  ամրագրվում է յուրաքանչյուր քաղաքացու դատական, պետական մարմինների առջև, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների իրավունքը՝ այս շարքում անհրաժեշտ է ավելացնել նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները:  Իսկ սահմանադրության 19-րդ հոդվածում նշվում է դատական քննության ընթացքում լրատվամիջոցների մասնակցության մասին, թեև իրականում այստեղ խոսքը պետք է գնա նրանց ներկայության մասին: Սահմանադրությունում նշվում է նաև, որ ՀՀ նախագահը հետևում է Սահմանադրության պահպանմանը, սակայն  չի  նախատեսում, թե  ինչ կառուցակարգերով պետք է դա արվի:
Գևորգ Դանիելյանը նշեց, որ Հայեցակարգում պայմանականորեն է առաջարկվում Հայաստանում կառավարման խորհրդարանական ձևին անցում կատարելու մասին՝ այս հարցի շուրջ տարաձայնություններ կան և  սա չի նշանակում, որ  առաջարկվում է հրաժարվել կառավարման կիսանախագահական ձևից: Սակայն կիսանախագահական կառավարման ձևին նախապատվություն տալու դեպքում էլ այն ոչ այն տեսքով կլինի,  ինչպիսին  գոյություն ունի այսօր, այլ «էական վերանայումենրի  պայմանով»: Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովն այն կարծիքին է, որ որևէ պաշտոնյա չի կարող ունենալ լայն լիազորություններ՝ առանց հավասարարժեք պատասխանատվության:
Գ.Դանիելյանը գտնում է, որ ընտրական համակարգը նախ պետք է ամրագրվի Սահմանադրույթյամբ, այս փուլում տեսակետն այնպիսին է, որ պետք է  նախապատվություն տալ համամասնական ընտրական համակարգին:
Գ.Դանիելյանն ընդգծեց, որ քաղաքական բնույթի հարցերի մասին քաղաքական ուժերի կարծիքը կարևոր է, բայց ոչ վճռորոշ:
Էական բարեփոխումներ են նախատեսվում նաև հանրաքվեի հետ կապված: «Փորձելու ենք  հանրաքվեի այնպիսի ինստիտուտ ունենալ, որը հնարավորություն  կտա ինքնիշխանության սահմանափակման  բոլոր  խնդիրները  վերապահել  հանրաքվեին»,- ասաց Գ.Դանիելյանը:
Լուսանկարը՝ PanARMENIAN Photo
16:53 22/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Ռուստամյան. «Սահմանադրական բարեփոխումների հարցում ՀՅԴ-ի և Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետների մեջ կա տարբերություն»
11:52 15/04/2014  |  ՀարցազրույցՀայկ Ալումյան. Սահմանադրական դատարանի շատ որոշումներն ավելի անորոշ վիճակ են ստեղծում, քան գոյություն է ունեցել մինչև այդ
22:25 12/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբիկ Հակոբյան. Սահմանադրական փոփոխություններ անպայման պետք է լինեն, բայց հիմա ճիշտ պահը չէ
10:23 12/04/2014  |  ՄամուլԱրա Ղազարյան. Եթե պետք է Սահմանադրություն փոխենք, բայց քաղաքական որոշում չկայացվի, միևնույն է, դա չի գործելու
21:30 11/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ ՀԱԿ-ը դեմ է Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացին և ներկայացված նախագծին
17:46 10/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ժառանգությունը» մշտապես կողմ է եղել կառավարման խորհրդարանական համակարգին
14:37 10/04/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության Նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` յոթ տարի ժամկետով.Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգ

Геворк Даниелян: Если в Армении предпочтение будет отдано полупрезидентской форме правления, то она подлежит существенному пересмотру 04/26/2014   15:17  |  Актуальная тема
Окончательный проект Концепции конституционных реформ будет представлен 30 июня, а до этого намечены общественные обсуждения. Об этом на встрече с журналистами сообщил член комиссии по конституционной реформе Геворк Даниелян.
Специалист считает безосновательным и неверным увязывание новых конституционных реформ с политическим кризисом или его реальной угрозой. Напротив любые ситуативные изменения, по его мнению, отличаются нестабильностью и не приводят к успеху.
В результате нынешних конституционных реформ будет иметь место улучшение ситуации, в частности, нужно обеспечить эффективную и прогнозируемую правоприменительную практику. Г. Даниелян при этом подчеркнул, что конституционные реформы не могут никогда решить всех проблем, вставших перед обществом, поскольку не все проблемы связаны с конституционным регулированием. Он отметил, что имеют место пробелы в правовой и политической культуре, и эти сферы подлежат реформированию, то есть должен быть скоординированный подход к решению проблем.
Г. Даниелян подчеркнул, что для проведения конституционных реформ выбрано правильное время. Прошло уже 9 лет со дня последней реформы Конституции. Международный опыт в свою очередь показывает, что именно за этот период возникает необходимость в проведении реформ. Он отметил, что в Армении в несколько раз больше случаев с признанием правовых норм антиконституционными по сравнению с соседними странами вместе взятых.
Г. Даниелян отметил, что в Конституции РА непростительно много ошибок. В частности, в исправлении нуждается 18-ая статья, в которой закреплено право каждого гражданина перед судебными государственными органами, право на эффективные средства правовой защиты – в этом ряду необходимо добавить органы местного самоуправления. А в 19-й статье Основного закона отмечается об участии СМИ в ходе судебного разбирательства, хотя в действительности речь должна идти об их присутствии. В Основном законе страны также указано, что президент РА следит за соблюдением Конституции, однако не обозначены механизмы его осуществления.
Геворк Даниелян отметил, что в Концепции условно предлагается перейти в Армении к парламентской форме правления: вокруг этого вопроса есть разногласия, и это не означает отказ от полупрезидентской модели управления. Однако в случае, если предпочтение будет отдано полупрезидентской модели правления, оно не будет в том виде, в котором оно существует сегодня, а “при условии его существенного пересмотра”. Комиссия по конституционным реформам придерживается того мнения, что ни один чиновник не может иметь широкие полномочия без равнозначной ответственности.
Г. Даниелян считает, что избирательная система прежде всего должна быть закреплена в Конституции: на данном этапе есть мнение, что предпочтение следует отдать пропорциональной избирательной системе. Г. Даниелян подчеркнул, что мнение политических сил по вопросам политического характера представляется важным, но не решающим.
Планируется провести серьезные реформы, касающиеся референдума. “”Попытаемся иметь такой институт референдума, которые позволит все проблемы с ограничением суверенитета возложить на плебисцит”, - сказал Г. Даниелян.