Հանրապետության Նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` յոթ տարի ժամկետով.Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգ 04/10/2014   14:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրությունը պետք է փորձի ամրագրել հստակ նորմեր՝ Հանրապետության Նախագահի կողմից Ազգային ժողովում քաղաքական մեծամասնություն չունենալու դեպքում իշխանության ճյուղերի բնականոն գործունեությունը երաշխավորելու համար։
Մասնավորապես, նման պայմաններում Հանրապետության Նախագահի լիազորությունները կարող են սահմանափակվել խորհրդարանական կառավարման համակարգին բնորոշ լիազորությունների շրջանակներում։ Նման մոտեցում է ամրագրված Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի նախնական տարբերակում:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն արձանագրել է, որ գործող Սահմանադրական լուծումներով էապես մեծ  քաղաքական ճգնաժամի ու առճակատման վտանգը՝  մասնավորապես Հանրապետության Նախագահի և Ազգային ժողովի ոչ միաժամանակյա ընտրությունների պարագայում առաջնային մանդատ ունեցող երկու ինստիտուտները հայտնվում են հանրային վստահության տարբեր մակարդակներում և խորհրդարանում Հանրապետության Նախագահին հարող մեծամասնության բացակայության պայմաններում։
Նման համակարգը՝ ըստ գործող Սահմանադրության, պարտադիր է դարձնում նաև երկու տարում երկու կառավարություն ձևավորելու անհրաժեշտությունը, ինչն զգալի անկայունություն է մտցնում գործադիր իշխանության համակարգում:
Միաժամանակ՝ Ազգային ժողովում Հանրապետության Նախագահի բացարձակ մեծամասնության առկայության և ներխորհրդարանական հակակշիռների բացակայության պայմաններում մեծանում է քաղաքական մենիշխանության վտանգը։ Դա հանգեցնում է նրան, որ բացարձակ է դառնում նախագահական իշխանությունը՝ չունենալով գործուն հակակշիռներ ո՛չ օրենսդիր և ո՛չ էլ գործադիր իշխանության կողմից։
Ըստ հայեցակարգի, առկա չէ Հանրապետության Նախագահ – Ազգային ժողով, Հանրապետության Նախագահ – կառավարություն, Ազգային ժողով – կառավարություն փոխհարաբերություններում, ինչպես նաև պետական իշխանության տարբեր ինստիտուտների հարաբերություններում սահմանադրական լիազորությունների հարցով առաջացած վեճերի լուծման հստակ սահմանադրաիրավական կառուցակարգ։ Իրավական պետությունում նման վեճերը պետք է լուծվեն ոչ թե քաղաքական, այլ իրավական դաշտում։
Նշվում է, որ Սահմանադրությունը պետք է փորձի ամրագրել հստակ նորմեր՝ Հանրապետության Նախագահի կողմից Ազգային ժողովում քաղաքական մեծամասնություն չունենալու դեպքում իշխանության ճյուղերի բնականոն գործունեությունը երաշխավորելու համար։ Մասնավորապես, նման պայմաններում Հանրապետության Նախագահի լիազորությունները կարող են սահմանափակվել խորհրդարանական կառավարման համակարգին բնորոշ լիազորությունների շրջանակներում։
Որպես հնարավոր այլընտրանք ընդգծվում է, որ խնդիրների հնարավոր լուծում կարող է հանդիսանալ անցումը կառավարման խորհրդարանական համակարգի, քանի որ այն մոտեցումները, որոնք առաջարկվում են կիսանախագահական կառավարման համակարգի պայմաններում Նախագահի` խորհրդարանական մեծամասնություն չունենալու դեպքում հնարավոր հակամարտությունների հաղթահարման և անհրաժեշտ կայունության ապահովման վերաբերյալ, խնդրի լիարժեք լուծում չեն երաշխավորում:
Հայաստանի Հանրապետության կոնկրետ իրողություններից ելնելով, առաջարկվում են հետևյալ մոտեցումները.
1. Հանրապետության Նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` յոթ տարի ժամկետով, առանց վերընտրման իրավունքի, ընտրական իրավունք ունեցող ոչ կուսակցական թեկնածուներից: Նման կարգով ընտրված Հանրապետության Նախագահը հնարավորություն կունենա լիարժեք կերպով ստանձնել վերկուսակցական նախագահին բնորոշ բոլոր գործառույթները։
Նրա հիմնական առաքելությունը կլինի Սահմանադրության պահպանմանը հետևելը, հակակշռող և զսպող լիազորությունների արդյունավետ գործադրումը, ինչը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ նա չունի ուղղակի ներգրավվածություն քաղաքական ընթացիկ խնդիրներում, վերկուսակցական է, անաչառ և կատարում է, առաջին հերթին, հաշտարարի ու միջնորդի դեր՝ ունենալով երկրի զարգացման դինամիկ հավասարակշռությունն ապահովելու կարևոր առաքելություն։ Դա համակարգային կայունության ապահովման ամենագործուն երաշխիքը կարող է դառնալ։
2. Վարչապետը պաշտոնն ստանձնում է խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով, կառավարությունը ձևավորվում է վարչապետի կողմից և պատասխանատու է միայն Ազգային ժողովի առջև:
Սահմանադրական երեք մարմինների միջև իշխանությունների գործառութային բաժանումը տվյալ դեպքում կլինի առավել հստակ։ Ազգային ժողովը՝ որպես օրենսդիր իշխանություն, վերահսկողություն կիրականացնի գործադիր իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ կառավարության նկատմամբ, իսկ Հանրապետության Նախագահը կհետևի օրենսդրի և գործադրի կողմից Սահմանադրությամբ ամրագրված կանոնների պահպանմանը։ Վերոնշյալ խնդիրների արդյունավետ լուծման համար նման համակարգը պետք է ենթադրի գործադիր իշխանության ղեկավարի համար պառլամենտական կայուն մեծամասնության առկայություն:
10:40 06/09/2013  |  Մամուլ«ԺԱՄԱՆԱԿ»: Գ.Դանիելյան. «Որպես առանցքային հարցադրում կարող է առանձնացվել մարդու իրավունքների պաշտպանվածության երաշխավորվածությունը»

Президент Армении избирается Национальным Собранием сроком на семь лет. Концепция реформирования Конституции РА 04/10/2014 16:35 | Лента новостей
Следует закрепить в Конституции особые нормы для гарантирования нормальной деятельности ветвей власти при отсутствии в НС Армении парламентского большинства.
В частности, в подобных условиях полномочия президента Армении могут быть ограничены в рамках полномочий, присущих парламентской системе правления. Такой подход закреплен в предварительном варианте проекта концепции реформирования Конституции РА.
Специализированная комиссия по конституционным реформам при Президенте Армении констатировала по действующим конституционным решениям существенный риск политического кризиса и конфронтации, в частности в случае с неодновременными выборами Президента Армении и выборами в Национальное Собрание РА два института, обладающие первичным мандатом, оказываются на различных уровнях общественного доверия, и в парламенте в условиях отсутствия примыкающего к президенту большинства.
Подобная система, согласно действующей Конституции, придает обязательный характер необходимости формирования двух правительств в течение двух лет, что вносит значительную нестабильность в систему действующей власти. При этом в условиях наличия в Национальном Собрании абсолютного большинства, примыкающего к Президенту, и отсутствия внутрипарламентских противовесов растет риск возникновения политического единовластия. Это приводит к тому, что президентская власть приобретает абсолютный характер, лишаясь действенных противовесов как со стороны законодательной, так и исполнительной ветвей власти.
Согласно концепции, во взаимоотношениях Президент Республики - Национальное Собрание, Президент Республики- Правительство, Национальное Собрание- Правительство, а также в отношениях между различными институтами государственной власти, нет четкого конституционно-правового механизма для разрешения возникших по вопросам конституционных полномочий споров. В правовом государстве такого рода тяжбы должны решаться не в политическом, а в правом поле.
Отмечается, что следует закрепить в Конституции особые нормы для гарантирования нормальной деятельности ветвей власти при отсутствии в НС Армении парламентского большинства. В частности, в подобных условиях полномочия президента Армении могут быть ограничены в рамках полномочий, присущих парламентской системе правления. Такой подход закреплен в предварительном варианте проекта концепции реформирования Конституции РА.
В качестве возможной альтернативы указывается, что возможным решением проблем может стать переход к парламентской системе правления, поскольку те подходы, которые предлагаются в условиях полупрезидентской системы правления при отсутствии у Президента поддержки парламентского большинства в вопросе преодоления конфликтов и обеспечения необходимой стабильности, не гарантируют полноценного решения проблемы.
Исходя из конкретных реалий Республики Армения, предлагаются следующие подходы:
Президент Республики избирается Национальным Собранием сроком на семь лет без права на переизбрание из числа беспартийных кандидатов, имеющих избирательное право. Президент Республики, избранный в таком порядке, будет иметь возможность взять на себя обязанность по полноценному выполнению всех функций, характерных для надпартийного президента.
Его основная миссия будет заключаться в контроле над соблюдением Конституции, эффективном применении механизма сдержек и противовесов, что возможно только в случае, когда он не имеет непосредственной вовлеченности в актуальные политические вопросы, является надпартийным, беспристрастен и, в первую очередь, выполняет роль миротворца и посредника, обладая важной миссией по обеспечению динамичной сбалансированности в развитии страны. Это может стать самой действенной гарантией обеспечения системной стабильности.
2. Премьер вступает в должность по итогам парламентских выборов, Правительство формируется премьером и подотчетно только Национальному Собранию.
В данном случае функциональное распределение власти между тремя конституционными органами будет более четким. Национальное Собрание как орган законодательной власти будет осуществлять контроль над высшим органом исполнительной власти – Правительством, а Президент Республики будет следить за соблюдением правил, закрепленных в Конституции исполнительной и законодательной властями. Для эффективного решения вышеотмеченных задач такая система должна подразумевать наличие стабильного парламентского большинства для руководителя исполнительной власти.