ԵԽԽՎ-ն կունենա կին նախագահ 01/11/2014   14:07  |  Միջազգային լրահոս
Հունվարի 27-ից 31-ը Ստրասբուրգում գումարվելիք Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանի առաջին օրը Վեհաժողովը նոր նախագահ կընտրի:
Լիազորությունների ժամկետի ավարտի կապակցությամբ ԵԽԽՎ-ի նախագահի պաշտոնին հրաժեշտ կտա 2012 թվականից Վեհաժողովը ղեկավարող ֆրանսիացի պատգամավոր Ժան Կլոդ Մինյոնը: Նրան կփոխարինի  Լիբերալ-դեմոկրատների դաշինքի ղեկավար, Լյուքսենբուրգի ներկայացուցիչ Անն Բրասորը:
ԵԽԽՎ-ի նախագահի թեկնածուին առաջադրում են քաղաքական խմբերը՝   ռոտացիոն սկզբունքով: Թեկնածություն առաջադրելու իրավունքն այս անգամ վերապահվել է Լիբերալ-դեմոկրատների դաշինքին (ALDE), որը 2014-2015թ.թ. ժամանակահատվածի համար  առաջադրել է քաղաքական խմբի ղեկավարին:
11:44 22/09/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀովիկ Աբրահամյան. «ԵԽ-ի տարածքում դեռևս առկա է անհանդուրժողականության ու ռասիզմի խրախուսումը»

ПАСЕ возглавит женщина 01/11/2014   14:27  |  Международные новости
В первый же день предстоящей с 27 по 31 января в Страсбурге зимней сессии Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Ассамблея изберет председателя.
В связи с истечением срока полномочий французский депутат Жан-Клод Миньон, возглавляющий Ассамблею с 2012г., покинет пост председателя ПАСЕ. Его на посту сменит лидер группы "Альянс либералов и демократов за Европу", представитель Люксембурга Анн Брассер.
Кандидатуры на должность главы ПАСЕ выдвигают политические группы по принципу ротации. Сейчас настала очередь Либерально-демократического блока(ALDE), который выдвинул на период 2014-2015гг. кандидатуру руководителя политической группы.