Դավիթ Հարությունյան. ԵԽԽՎ-ում պատվիրակության աշխատանքը պատշաճ ձևով է կազմակերպված 10/10/2013   14:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի հոկտեմբերի 2-ի նիստում Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը «իսկապես շատ հետաքրքիր շեշտադրումներ էր պարունակում»: Այս կարծիքն այսօրվա ասուլիսում հայտնեց Վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար, հանրապետական Դավիթ Հարությունյանը՝ ամփոփելով ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի աշխատանքների արդյունքները:
Դ.Հարությունյանը հատկապես ուշադրությունը հրավիրեց Նախագահի ելույթի մի կարևոր հարցադրման վրա. «չեզոք տեսանկյունից, այսինքն՝ չներխուժելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքների մեջ, Եվրոպայի խորհուրդը պետք է սկսի Լեռնային Ղարաբաղը ներգրավել իր աշխատանքներում»: «Եթե մենք ակնկալում ենք խաղաղ ճանապարհով խնդրի կարգավորում, ապա, բնականաբար, մենք պետք է աջակցենք ժողովրդավարության զարգացմանը այդ հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերում, այդ թվում՝ նաև Լեռնային Ղարաբաղում: Նա նաև հիշատակեց միջազգային մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների կարծիքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և ժողովրդավարության վիճակը գերազանցում է իր որոշ հարևանների վիճակին»,-ասաց Դ.Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանի ուղղած հարցին, ապա Դ.Հարությունյանը նշեց, որ սա առաջին դեպքը չէ. նախորդ անգամ, երբ 2011թ.-ին Հանրապետության Նախագահը հանդես էր գալիս ԵԽԽՎ-ում, դարձյալ Զ.Փոստանջյանը հնարավորություն է ունեցել հարց ուղղելու նրան: «Եվ հարցը, թեև էթիկայի տեսանկյունից, ավելի կոռեկտ էր, սակայն՝ ոչ պակաս սուր: Ցավով պետք է արձանագրեմ՝ ոչ հաճախ հանդիպող իրավիճակ ԵԽԽՎ-ում, նա պահանջեց, որպեսզի Հանրապետության Նախագահը լքի երկիրը»,-ասաց հայկական պատվիրակության ղեկավարը:
Ի պատասխան լրագրողի հարցի, Դ.Հարությունյանը նշեց, որ կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքն, իհարկե, ամենակարևոր իրավունքներից մեկն է, բայց երբեք չի կարելի մոռանալ, որ այն ունի որոշակի սահմանափակումներ: Դրանք, ըստ բանախոսի, կան թե Հայաստանի Սահմանադրության մեջ և թե բազմաթիվ խորհրդարանական վեհաժողովների փաստաթղթերում, որոնք ամրագրոմ են վարքագծի կանոնները:
Պատվիրակության ղեկավարի համոզմամբ, գնահատականները կարող են տարբերվել: «Ես համարում եմ, որ հարցը նաև պարունակել է վիրավորանք, բայց դա չէր ամենամեծ հարվածը: Ամենամեծ հարվածը ստացավ Հայաստանի ընդդիմությունը, որովհետև ընդդիմությանը և ընդդիմության դերակատարմանը նվիրված են Վեհաժողովի բազմաթիվ փաստաթղթեր, և գերակշիռ մասի մտքում ամենևին ընդդիմության այդպիսի կեցվածքը չէ, որ համարվում է ողջամիտ կամ հարիր ժամանակակից ժողովրդավարական հասարակությանը», -ընդգծեց Դ.Հարությունյանը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը չհամաձայնեց լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, թե Զ.Փոստանջյանը ԵԽԽՎ-ում փորձել է «անցկացնել հակահայ բանաձև»: «Զարուհի Փոստանջյանը հակահայ որևէ նախաձեռնություն չի ունեցել: Նա ունեցել որոշակի քաղաքական դիրքորոշում, ըստ որի, այո՛, բացասական է գնահատականը երկրի, բայց դա չի նշանակում հակահայ: Նա ընդդիմադիր է»,-ասաց Դ.Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ չի ընդունում Զ.Փոստանջյանի բազմաթիվ արարքներ, բայց նաև չի կարող ընդունել «անհիմն մեղադրանքները»: Նա նշեց նաև, որ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության աշխատանքը պատշաճ ձևով է կազմակերպված. անդամները համագործակցում են՝ չնայած քաղաքական հայացքների տարբերությանը և կոշտ գնահատականներին:
11:44 22/09/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀովիկ Աբրահամյան. «ԵԽ-ի տարածքում դեռևս առկա է անհանդուրժողականության ու ռասիզմի խրախուսումը»

Давид Арутюнян о скандальном поведении Заруи Постанджян и работе армянской делегации в ПАСЕ 10/10/2013   15:07  |  Лента новостей
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна на состоявшемся 2 октября заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы действительно “было очень интересным, содержало акцентировки". Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил руководитель армянской делегации в ПАСЕ, член Республиканской партии Армении(РПА) Давид Арутюнян, подводя итоги работы осенней сессии ПАСЕ.
Д. Арутюнян особо обратил внимание в выступлении президента на один весьма важный вопрос: с нейтральной точки зрения, то есть не вмешиваясь в работу Минской группы ОБСЕ, Совет Европы должен начать процесс вовлечения Нагорного Карабаха в свою работу.”Если мы надеемся урегулировать проблему мирным путем, то , естественно, мы должны оказать содействие развитию демократии во всех сторонах, в том числе в Нагорном Карабахе”, - отметил он. Он также упомянул мнение ряда авторитетных международных организаций, что состояние защиты прав человека и демократии в Нагорном Карабахе превышает по своему уровню показатели соседних стран”, - заявил Д. Арутюнян.
Что касается вопроса, адресованного представителем фракции Наследие“ Заруи Постанджян президенту Сержу Саргсяну, то Д. Арутюнян отметил, что это не первый случай: в прошлый раз, когда президент Армении выступал в 2011г. в ПАСЕ, З. Постанджян вновь представился случай задать вопрос президенту. “И, хотя вопрос с этической точки зрения, не выходил за пределы корректности, однако, был острым. С сожалением должен констатировать, что далеко не часто встретишь такое в ПАСЕ– она потребовала, чтобы президент Армении покинул страну”, - сказал руководитель армянской делегации.
Д. Арутюнян также отметил, что право на свободное выражение мнения, безусловно, одно из самых важных прав, но никогда не следует забывать о том, что оно имеет определенные ограничения относительно правил поведения, которые, по словам Д. Арутюняна, закреплены как в Конституции Армении, так и в многочисленных документах парламентских ассамблей..
По убеждению руководителя делегации, могут звучать самые разноречевые оценки. “Я считаю, что вопрос содержал в себе оскорбление, но не это стало самым мощным ударом. Самый мощный удар был нанесен по армянской оппозиции, потому что множество документов Ассамблеи посвящены оппозиции и ее роли”, и преимущественным большинством отнюдь такое поведение оппозиции не воспринимается здравым или подобающим современному демократическому обществу”, - подчеркнул Д. Арутюнян.
Руководитель армянской делегации не согласился с утверждением одного из журналистов, что З. Постанджян пыталась в ПАСЕ “провести антиармянскую резолюцию”.У З. Постанджян не было антиармянской инициативы, у нее есть политическая позиция, согласно которой данная ею оценка стране негативная, однако это не означает, что антиармянская. Он также отметил, что работа армянской делегации в ПАСЕ организована должным образом: члены делегации сотрудничают, несмотря на различие во взглядах и жесткие оценки.