Հայաստանի մաքսային և հարկային օրենսդրությունը կհամապատասխանեցվի Մաքսային միության օրենսդրությանը 01/09/2014   12:44  |  ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
Կառավարությունն այսօր՝ 2014թ. գումարված առաջին նիստում հաստատել է իր գործունեության միջոցառումների տարեկան ծրագիրը և գերակա խնդիրները: Ի թիվս այլ հարցերի այս տարի գործադիրը մտադիր է ՀՀ մաքսային և հարկային օրենսդրությունը համապատասխանեցնել ՄՄ-ի օրենսդրությանը:
Ի դեպ, ինչպես պարզ է դառնում, կառավարության հաստատած փաստաթղթից, բացի ներքին քննարկումներից՝ նախատեսվում է նաև մշակված օրենսդրական նախագծերը քննարկել Մաքսային միության անդամ երկրների ներկայացուցիչների հետ:
Մինչև տարվա վերջը մշակված օրենսդրական նախագծերը պետք է ներկայացվեն կառավարության հաստատմանը:
Ներկայացնելով հիշյալ հարցը կառավարության անդամնեդրին՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է. «Մեզ լարված աշխատանք է սպասվում»:
Կառավարության առջև այս տարի դրված ծրագրերի շարքում են նաև Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցման և Վրաստան-Հայաստան 400 կՎ լարման գծի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները:
Կվերակառուցվեն և միջազգային չափանիշներին կհամապատասխանեցվեն Ստեփանավանի և Կապանի օդանավակայանները:
Բնապահպանության բնագավառում նախանշվել է Սևանա լճում իշխանի ծավալների ավելացման նպատակով լիճ բաց թողնել 366 667 000 հատ մանրաձուկ:
Դե իսկ արդարադատության ոլորտում նախատեսված է 2014-ին գործարկել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի 400 դատապարտյալի համար նախատեսված մասնաշենքը և շարունակել նույն ծավալի մեկ այլ մասնաշենքի շինարարական աշխատանքները:
Նախատեսվում է նաև ազատազրկման վայրերում պայմանների բարելավում` հիմք ընդունելով «Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման մասին» Եվրոպական կոմիտեի 2011թ-ի զեկույցը:

Правительство Армении утвердило программу на 2014год. В планах – приведение армянского законодательства в соответствие с нормами ТС 01/09/2014   13:54  |  По закону
Правительство Армении на созванном сегодня первом заседании утвердило программу мероприятий своей деятельности и приоритетные задачи на текущий год. В числе прочих вопросов Кабмин в этом году намерен привести таможенное и налоговое законодательства Армении в соответствие с законодательством Таможенного союза(ТС).
Из утвержденного Правительством РА документа следует, что помимо обсуждений внутри страны планируется провести дискуссии по разработанным законодательным проектам с представителями стран-членов Таможенного союза.
До конца года разработанные законодательные проекты должны быть представлены на утверждение Правительства.
Представляя упомянутый вопрос, премьер-министр Тигран Саркисян объявил членам Кабмина, что “Правительство ожидает напряженная работа в этом году”.
В числе поставленных в этом году перед Правительством задач также подготовительные работы по прокладке воздушной линии электропередач (ЛЭП) Иран-Армения с напряжением 400 кВт и линии электропередач Грузия-Армения с напряжением 400 кВт.
Будут также реконструированы и приведены в соответствие с международными стандартами аэропорты Степанавана и Капана.
В сфере охраны природы с целью увеличения объема севанского ишхана планируется выпустить в озеро Севан 366 667 000 мальков рыбы.
А в сфере правосудия в 2014 году намечена эксплуатация здания уголовно-исправительного учреждения “Армавир”, рассчитанного на 400 заключенных. Планируется также продолжить работы по строительству еще одного корпуса.
В планах также улучшение условий жизни в местах лишения свободы, принимая за основу доклад 2011г. Европейского комитета "по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения или наказания.