Վարչապետը ՄՄ-ին անդամակցելու մասին. «Դա բխում է մեր երկրի, քաղաքացիների շահերից» 12/27/2013   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՄՄ-ին անդամակցությունը բխում է մեր երկրի, քաղաքացիների շահերից։ Կարող ենք մուտք գործել մեծ շուկա, որտեղ կիրացնենք մեր ապրանքները։ Մեր տնտեսվարողները կարող են մեծացնել իրենց գործունեության ծավալները»,- պատասխանելով Հայաստանի` ՄՄ-ին անդամակցելու մասին հարցին՝ այսօր իր տարեվերջյան ասուլիսում նշեց Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Բացի այդ, վարչապետի խոսքով՝ ՄՄ-ին անդամակցելը ՀՀ-ի համար կայուն աճի հիմքեր և հավելյալ աշխատատեղեր է ստեղծում:
«Մենք կարծում էինք, որ սահման չունենալը լրջագույն խոչընդոտ է ՄՄ-ին անդամակցելու հարցում»,- ասաց վարչապետը՝ անդրադառնալով ՄՄ-ին անդամակցելու որոշմանը հանգելու հարցին:
«Մեզ առաջարկվեց, որ տրանզիտով կարող են հատել երրոդ երկրների սահմանը, նշվեց, որ ավելի հեշտացված կարգեր կգործեն, քանի հիմա գործում են»,- հայտնեց Տ.Սարգյանը:
Երկրորդ խնդիրը, որ մտահոգում էր ՀՀ իշխանություններին, ըստ վարչապետի, բարձր մաքսատուրքերն էին:
«Այսինքն մենք պիտի բարձրացնեիք մաքսատուրքերը, որը քննարկում էինք մեր ռուս գործընկերների հետ, որ այդ անցումը քիչ ցավոտ լինի ՀՀ տնտեսության համար եւ անկման չհանգեցնի։ Այդ բանակցությունների ընթացքում գտանք ընդհանուր եզրեր, որ մեր գործընկերները կարող են օժանդակել այդ հարցում»,- նշեց կառավարության ղեկավարը:
Տ. Սարգսյանը նաև հավելեց, որ մոտ ապագայում նախատեսվում են նաև ուղղակի մեծածավալ և շարունակական ներդրումներ:

“Членство Армении в ТС исходит из интересов нашей страны и ее граждан”. Премьер-министр Т. Саркисян подвел итоги года 12/27/2013 15:51 | Лента новостей
“Членство в Таможенном союзе исходит из интересов нашей страны и ее граждан. Это позволит выйти на большой рынок, где мы сможем реализовать нашу продукцию. Наши хозяйствующие субъекты могут увеличить объемы своей деятельности”, - отметил в ходе сегодняшней итоговой конференции премьер-министр Тигран Саркисян, отвечая на вопрос по поводу членства Армении в Таможенном союзе.
По словам главы Правительства РА, членство в ТС позволит заложить основы для стабильного роста и создания дополнительных рабочих мест.
“Мы полагаем, что отсутствие границ является серьезным препятствием в вопросе членства в ТС”, - отметил премьер.
Нам было предложено транзитом пересечь границу третьиh стран. Было отмечено, что будут действовать гораздо более упрощенные порядки, нежели это имеет место быть сейчас” , - сообщил Т. Сарксиян.”
Вторая проблема, которая беспокоила власти Армении, по словам премьера, - это высокие таможенные пошлины.
Мы должны повысить таможенные пошлины. Мы обсуждали с нашими российскими коллегами возможности смягчения последствий этого перехода для нашей экономики и предупреждения ее спада. В ходе этих переговоров нам удалось найти точки соприкосновении в этом вопросе, в котором наши партнеры могут нам посодействовать”, - отметил глава Правительства.