Րաֆֆի Հովհաննիսյանը միասնության կոչ արեց 04/24/2013   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազատության հրապարակում, Հ.Թումանյանի արձանի մոտ իր ելույթը Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սկսեց մեծ բանաստեղծի խոսքերով. «Ապրեք երեխեք, բայց մեզ պես չապրեք»:
«Այնպես չլինի, որ մենք մեր անմիաբանությամբ, մեր թուլությամբ, մեր  հատվածապաշտությամբ, իրար միս ուտելու, իրարից իրավունք խլելու, իրարից ձայն ոչնչացնելու մեր սովորույթը շարունակենք մեր սերունդների կյանքում»,- իր ելույթը սկսեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Գալով Ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի թեմային, «Ժառանգության» առաջնորդը հիշեց արդեն Եղիշե Չարենցի խոսքերը, նշելով. «Մեր փրկությունը մեր հավաքական ուժի մեջ է»:
Այնուհետև Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ներկայացրեց հայության պահանջատեր լինելու անհրաժեշտությունը, ինչպես ինքն ասաց. «բախում ենք աշխարհի դուռը և ասում ենք պահանջ, մեր իրավունքի, մեր հայրենիքի»: Դիմելով Թուրքիային Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պահանջեց վերականգնել մեր եկեղեցիները, բացել սահմանը:
Անդրադառնալով ցեղասպանության խնդրին, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հռետորական հարց հնչեցրեց. «Ինչպես եղավ, որ մի քանի տարում կորցրեցինք մեր պատմական հայրենիքը», ապա նաև պատասխանեց. ոչ միայն այն պատճառով, որ «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհ դարձանք, այլև որովհետեւ միաբան չէինք»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նաև կոչ արեց մինչև Ցեղասպանության 100- ամյակը կերտել «Նոր պետություն, նոր Հայաստան, նոր հայրենիք»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ելույթի ավարտից անմիջապես հետո հավաքվածներն Ազատության հրապարակից շարժվեցին դեպի Ծիծեռնակաբերդ:
Նշենք, որ րոպեներ առաջ Սարյանի արձանի մոտից միևնույն երթուղով մեկնարկել էր նաև ՀԱԿ-ի քայլերթը:
10:53 24/04/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏ.Մուկուչյան. Թուրքիան ողջախոհություն կդրսևորի ու կճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը
10:49 24/04/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ
10:23 24/04/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՀովիկ Աբրահամյան. Հայոց Մեծ եղեռնը այսօր էլ շարունակում է որպես տագնապի ազդանշան հնչել

Раффи Ованнисян призвал армянский народ к единству 04/24/2013   13:38  |  Лента новостей
Раффи Ованнисян начал свое выступление на Площади Свободы у памятника О. Туманяну со слов великого поэта: “Живите дети, но живите лучше нас”.
“Не дай Бог, если мы передадим нашим поколениям нашу несплоченность, слабость, расколотость, привычку пожирать друг друга, отнимать права и голос друг у друга”.- заявил Р. Ованнисян.
Коснувшись темы 98-й годовщины памяти жертв Геноцида, лидер партии “Наследие” на сей раз процитировал слова Егише Чаренца: “Наше спасение и сила в нашем единстве”.
Р. Ованнисян также говорил о необходимости требования признания Геноцида армян. По его словам, “мы должны стучаться в двери мирового сообщества и требовать восстановления наших попранных прав и возвращения исторической Родины”.Обратившись к Турции, Р. Ованнисян потребовал реанимировать наши храмы и открыть границу.
Рассуждая о Геноциде, Р. Ованнсиян задался риторическим вопросом: "Как так получилось, что мы за пару лет лишились нашей исторической Родины?" И не преминул сам же ответить. Р. Ованнисян отметил, что это случилось с нами не по той причине, что мы стали жертвами первого Геноцида, осуществленного в 20в., а потому, что мы не сумели сплотиться.
По завершении выступления собравшиеся на Площади Свободы направились к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян.
Отметим, что пару минут назад по тому же маршруту с территории, прилегающей к памятнику Сарьяну, стартовало шествие АНК.
10:28 24/04/2013  |  Актуальная темаСерж Саргсян: “Отрицание геноцида является прямым продолжением того же преступления”
18:41 23/04/2013  |  Лента новостейАвтор законопроекта о криминализации отрицания Геноцида Валери Буайе находится с визитом в Армении