ՔԿ-ն Սպիտակցի Հայկոյի որդուն մեղադրում է՝ մայիսի 26-ին սպասվող հանրահավաքին իշխանության բռնազավթումը նախապատրաստելու մեջ 05/22/2024   14:09  |  Քրեական խրոնիկոն
2024 թվականի մայիսի 21-ին Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունից ստացվել է առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում՝ իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստության դեպքի վերաբերյալ:
Հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Իրականացված նախաքննությամբ առերևույթ փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ Հ.Ղ.-ն, լինելով ընդդիմադիր քաղաքական դաշինքի ներկայացուցչի մերձավորը և ունենալով հակաիշխանական հայացքներ, համաձայն չլինելով Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության կողմից վարվող արտաքին և ներքին քաղաքականության հետ և վերջինիս հետ ունենալով գաղափարական թշնամանք, գիտակցելով, որ ՀՀ Սահմանադրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, քննությամբ դեռևս չպարզված անձանց հետ նպատակադրվել է զավթել իշխանությունը, այն է՝ մի խումբ անձանց հետ գրավել ՀՀ կառավարության, ՀՀ ազգային ժողովի և ՀՀ ոստիկանության շենքերը, ինչպես նաև՝ բռնություն գործադրելու միջոցով տիրանալ Ազգային ժողովի և Կառավարության լիազորություններին, նպատակն իրականացնելու համար դիտավորությամբ ստեղծել են պայմաններ, այդ թվում՝ դիտարկել 2024 թվականի մայիսի 26-ին նախատեսվող հանրահավաքին այն իրագործելու հարցը։ Սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով, նշված անձը չի կարողացել սկսել հիշյալ գործողությունների կատարումը, քանի որ նախապատրաստված առանձնապես ծանր հանցագործությունը բացահայտվել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված՝ Հ.Ղ-ի կողմից հանցանք կատարելու մասին վկայող բավարար փաստերի հիման վրա քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ վերջինիս նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է:
Հ. Ղ-ն ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է։
Ձեռնարկվում են ծավալուն միջոցառումներ՝ նաև վերոնշյալի հետ առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։

СК обвиняет сына певца Спитакци Айко в подготовке к узурпации власти в ходе предстоящего 26 мая митинга 05/22/2024   14:59  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщает о задержании Г.Г. по подозрению в подготовке к узурпации власти.
Согласно релизу, 21 мая 2024 года из полиции МВД Армении поступило сообщение о подготовке к узурпации власти.
В связи с поступившим сообщением в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности СК РА инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 43-419 УК Армении.
Следствием получены данные о том, что Г.Г., у которого антиправительственные взгляды и который не разделяет проводимую властями Армении внешнюю и внутреннюю политику, будучи приближенным к представителю оппозиционного политического блока, вместе с не установленными пока лицами задался целью узурпировать власть, а именно: захватить здания правительства, Национального Собрания и полиции РА, а также силой завладеть полномочиями НС и кабмина.
По данным следствия, для реализации своего замысла они создали условия, в том числе рассмотрели вопрос о реализации плана в ходе планируемого 26 мая митинга. Однако по обстоятельствам, не зависящим от их воли, указанный человек не сумел приступить к реализации упомянутых действий, так как спланированное особо тяжкое преступление было раскрыто сотрудниками полиции МВД РА.
"На основе полученных в ходе предварительного следствия достаточных фактов, свидетельствующих о совершении Г.Г. преступления, следователь подал прокурору ходатайство о начале его уголовного преследования, которое было удовлетворено. Г.Г. задержан. Предварительное расследование продолжается. Принимаются меры по выяснению круга лиц, причастных квышеизложенному,  и их обнаружению.", - говорится в сообщении.