ՍԴ-ում դիմող կողմը ներկայացնում է իր փաստարկները 03/11/2013   12:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանը կարճատև ընդմիջումից հետո` ժամը 12-ին, վերսկսեց ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումների հիման վրա` «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փետրվարի 25-ի թիվ 62-Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործի քննությունը:
Ընդմիջումից հետո Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչ, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Կարեն Մեժլումյանը շարունակեց իր ելույթը` անդրադառնալով ՀՀ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի կողմից քարոզարշավն իրականացնելու համար բացված 1600 ընտրական շտաբներին, որոնք փաստացի գործել են որպես քարոզչական տարածքներ, դրանց վրա փակցված են եղել քարոզչական պաստառներ` ՀՀ Նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի անվամբ և «Դեպի ապահով Հայաստան» կարգախոսով, սակայն դրանց վարձավճարը չի ներառվել քարոզչական ծախսերի մեջ, ինչն արձանագրվել է նաև ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ 19.02.2013թ. միջանկյալ զեկույցում, ինչպես նաև 02.03.2013թ. միջանկյալ արտահերթ զեկույցում:
Մինչ ընդմիջումը նա, ներկայացնելով դիմող կողմի փաստարկները, մասնավորապես, նշեց, որ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների համաձայն, այն ընտրական տեղամասերում և ընտրատարածքներում, որտեղ առավել բարձր է եղել ընտրողների ակտիվությունը, այդտեղ ձայների առավելություն է ստացել գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Դրանով փաստվում է, որ բոլոր այդ տեղամասերում, իսկ դրանք հարյուրավոր են, քվեարկություն է իրականացվել բացակայող անձանց փոխարեն, լցոնումներ, կարուսել կոչվող ընտրախախտումն է իրականացվել, վարչական ռեսուրսներն են գործի դրվել և անձանց ընտրական իրավունքը խախտող բազմաթիվ այլ հնարքներ են կիրառվել:
Ըստ նրա՝ 235 ընտրական տեղամասերում ընտրություններին մասնակցել են առկա ընտրողների 90-100 և ավելի տոկոսը, 260 ընտրական տեղամասում` 80-89 տոկոսը, ևս 88 ընտրական տեղամասերում` 72-79 տոկոսը: Այդ 586 ընտրական տեղամասերում քվեարկությանը «մասնակցած» 368 776 ընտրողից Սերժ Սարգսյանին ձայն են տվել 315 618 ընտրող, կամ ավելի քան 85,59 տոկոսը:
Կ.Մեժլումյանն ընդգծեց, որ միաժամանակ պարզ է դառնում, որ այն ընտրական տեղամասերում, որտեղ մասնակիցների քանակը մոտ է միջինին, առավելություն ունի Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Ըստ դիմող կողմի՝ նման և ակնհայտ ընտրախախտումների բազմաթիվ այլ պայմաններում, ընտրական հանձնաժողովները ցուցաբերել են անգործություն. իրենց նախաձեռնությամբ որևէ տեղամասում չեն կատարել վերահաշվարկ, առանց ուսումնասիրության մերժել են հենց այդ, անոմալ արդյունքներով տեղամասերի ընտրության արդյունքները լցոնման և այլ հիմքերով անվավեր ճանաչելու մասին Րաֆֆի Հովհաննիսյանի բոլոր` 128 դիմումները, իրենց կողմից ընտրական գործընթացի որևէ խախտում չեն արձանագրել, ընթացք չեն տվել անգամ լրատվամիջոցներով ու այլ թեկնածուների վստահված անձանց, ՀԿ-ների և դիտորդների արձանագրած խախտումներին:
Ըստ Կ.Մեժլումյանի՝ նշված հարցին Հետընտրական միջանկյալ զեկույցում մարտի 2-ին անդրադարձել է նաև ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ-ը, մասնավորապես, արձանագրելով հետևյալը. «Փետրվարի 25-ին ԿԸՀ-ն հայտարարեց ընտրությունների վերջնական արդյունքները, ըստ որի պարոն Սարգսյանը հայտարարվել է ընտրված նախագահ։ Այդ արդյունքների հիման վրա կատարած վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առկա է սերտ հարաբերակցություն ընտրողների մասնակցության թվի և գործող նախագահին կողմ քվեարկած ձայների միջև այն ՏԸՀ-ներում, որտեղ միջինից բարձր մասնակցության դեպքում պարոն Սարգսյանը ստացել է ձայների ավելի մեծ բաժին։ 1988 տեղամասերից 1746-ը ունեն 300 և ավելի գրանցված ընտրողներ։ Դրանցից 144-ում ընտրողների թիվը գերազանցել է 80 տոկոսը, որը թվում է անհավանականորեն բարձր, և նմանատիպ 115 տեղամասերում գործող նախագահը ստացել է քվեարկած ձայների ավելի քան 80 տոկոսը։ 303-ից 198 տեղամասերում, որտեղ ընտրողների մասնակցությունը կազմում էր 70-80 տոկոս, գործող նախագահը ստացել է ձայների ավելի քան 70 տոկոսը: 249 տեղամասեր, որտեղ ընտրողների մասնակցությունը 50 տոկոսից ցածր էր, պարոն Սարգսյանը ստացել է ձայների ավելի քան 50 տոկոսը 40 տեղամասերում, իսկ պարոն Հովհաննիսյանը ստացել է ավելի քան 50 տոկոս 155 տեղամասերում։ Ընտրողների բարձր մասնակցություն ունեցող տեղամասերի մեծամասնությունում դիտարկվել է գործող նախագահի ավելի շատ ստացած ձայների միտում, որը առաջացրել է մտահոգություն ընտրական գործընթացի ամբողջականության արժանահավատության հանդեպ»։

КС Армении выслушал доводы истца по делу об обжаловании итогов президентских выборов 03/11/2013 13:41 | Актуальная тема
В 12.00 Конституционный суд после короткого перерыва возобновил слушания дела об обжаловании решения N62-А Центральной избирательной комиссии от 25 февраля “Об избрании Президентом Республики Армения” на основании объединенного заявления Раффи Ованнисяна и Андриаса Гукасяна.
Представитель Р. Ованнисяна, член Палаты адвокатов Карен Межлумян после короткого перерыва продолжил свое выступление, в котором затронул вопрос, касающийся 1600 штабов Сержа Саргсяна, сформированных в ходе проведения предвыборной кампании, которые фактически действовали как агитплощадки, на которых были вывешены агитационные баннеры с именем Сержа Саргсяна и девизом “К обеспеченной Армении”, однако их арендная плата не была внесена в предвыборные расходы, что зафиксировано также в промежуточном докладе ОБСЕ/БДИПЧ от 19.02.2013г., а также во внеочередном промежуточном докладе от 02.03.2013г.
Еще до ухода на перерыв, он, огласив доводы заявителя, в частности, отметил, что, согласно официальным результатам выборов, на тех избирательных участках и округах, где была зафиксирована высокая явка избирателей, больше всего голосов набрал действующий глава государства Серж Саргсян. Это служит подтверждением того факта, что на всех этих избирательных участках, а таких более сотни, проходило голосование вместо отсутствующих граждан, имели место вбросы и так называемые “карусели”, был применен административный ресурс и множество других методов, являющихся очевидным нарушением избирательного законодательства.
По его мнению, на 235 избирательных участках на выборах приняли участие от 90 до 1005 избирателей, на 260 избирательных участках- 80-89%. Еще на 88 участках – 72-79%. На этих 586 избирательных участках из 368 776 избирателей, участвовавших в выборах, за Сержа Саргсяна проголосовали 315 618 человек или более 85,59%.
К. Межлумян подчеркнул, что в то же время становится ясно, что на этих избирательных участках, где явка избирателей близка к среднему показателю, поддержкой большинства избирателей заручился Р. Ованнисян.
Согласно стороне истца, в подобных условиях, когда налицо правонарушения избирательного законодательства, избирательные комиссии проявили бездействие. Они не осуществили по собственной инициативе пересчета голосов ни на одном участке, тщательно не ознакомившись с зафиксированными случаями, отклонили все 128 заявлений Раффи Ованнисяна о признании недействительными итогов выборов именно на этих участках с аномальными результатами голосования и на основании вбросов и других правонарушений, имевших место именно в ходе выборов.
По словам К. Межлумяна, этот вопрос затронут и в промежуточном докладе ОБСЕ/БДИПЧ от 2 марта. В частности, в докладе говорится, что 25 февраля ЦИК объявила окончательные итоги президентских выборов, согласно которым господин Серж Саргсян был признан избранным президентом Армении. Анализ, проведенный на основании этих результатов, показал, что наличествует тесная взаимосвязь между явкой избирателей и количеством голосов, отданных за действующего главу государства на тех участках, где Серж Саргсян набрал больше всего голосов. На 1746 избирательных участках из 1988 зарегистрированы 300 и более избирателей. Из них на 144 участках число избирателей превысило 80 процентов, что представляется невероятно высоким показателем, и на таких 115 участках действующий президент получил более 80% голосов избирателей. На 198 участках из 303, где явка избирателей составила 70-80%, действующий глава получил более 70% . На 249 участках, где явка избирателей была ниже 50%, господин С. Саргсян по итогам голосования на 40 избирательных участках получил более 50% голосов избирателей, а господин Ованнисян набрал более 50% голосов на 155 избирательных участках. На избирательных участках, где явка была высока, действующий президент получил большинство голосов, что вызывает определенные обеспокоенность относительно целостности избирательного процесса.