Ր.Հովհաննիսյանի և Ա.Ղուկասյանի դիմումների հիման վրա միավորված գործի դատաքննությունը` մարտի 11-ին 03/05/2013   18:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանի մարտի 5-ի աշխատակարգային որոշման համաձայն` ՍԴ-ն քննության  է ընդունել ՀՀ նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դիմումի հիման վրա` «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 25.02.2013թ. թիվ 62-Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործը:
ՍԴ-ն նույն օրվա մեկ այլ աշխատակարգային որոշմամբ քննության է ընդունել նաև ՀՀ նախագահի թեկնածու Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումի հիման վրա գործը և, հաշվի առնելով, որ այն վերաբերում է նույն հարցին, նշված գործերը միավորվել են ու կքննվեն ՍԴ-ի նույն նիստում:
Միավորված գործի դատաքննությունը կսկսվի մարտի 11-ին` ժամը 10-ին: Այն կանցկացվի բանավոր ընթացակարգով:
Գործով զեկուցողներ են նշանակվել ՍԴ անդամներ Կիմ Բալայանը, Ֆելիքս Թոխյանը և Աշոտ Խաչատրյանը:
Դատաքննությանը որպես պատասխանող կողմ ներգրավվել է ԿԸՀ-ն, հարակից պատասխանողներ` ՀՀ դատախազությունը և ՀՀ կառավարությանն առընթեր ՀՀ ոստիկանությունը:

Слушания объединенного дела в КС по искам Раффи Ованнисяна и Андриаса Гукасяна против ЦИК начнутся 11 марта 03/05/2013   19:52  |  Актуальная тема
Согласно процедурному решению Конституционного суда от 5 марта, КС принял на рассмотрение дело на основании заявления бывшего кандидата в президенты Раффи Ованнисяна, оспаривающего решение 62-А ЦИК Армении от 25.02.2013г. “Об избрании Президентом Республики Армения”.
КС в тот же день по другому процедурному решению принял на рассмотрение дело на основании заявления еще одного бывшего кандидата в президенты Андриаса Гукасяна и с учетом того, что данные заявления касаются одного и того же вопроса, объединил эти два дела в одно.
Слушания объединенного дела начнутся 11 марта в 10.00. Дело будет рассмотрено в порядке устной процедуры.
В качестве ответчика в процессе выступает ЦИК, а соответчиков- Прокуратура РА и Полиция Армении при Правительстве РА.