Միջազգային դիտորդների՝ իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներից չհիասթափվեք 02/20/2013   18:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անդրիաս Ղուկասյանը կոչ է անում բոլոր այն մարդկանց, «ովքեր պայքարում են մեր երկրում մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար, չհիասթափվել միջազգային դիտորդների կողմից տրված` իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներից և հավատարիմ մնալ ժողովրդավարական արժեքներին»,- ասվում է Անդրիաս Ղուկասյանի ուղերձում:
Վերջինս ցավով արձանագրում է, որ միջազգային դիտորդները, 2008թ.-ին իրենց գնահատականներով ճանապարհ բացեցին քրեաօլիգարխիկ համակարգի համար` ուժ և ճնշումներ կիրառելու՝ հանուն ընտրական իրավունքի պայքարող քաղաքացիների դեմ: Սակայն վստահ է, որ դա չի կարող կասեցնել քաղաքացիների պայքարը մեր երկրում իրական ժողովրդավարություն հաստատելու գործում:
Ըստ նրա բոլորն էլ հասկանում են, որ ընտրությունները Հայաստանում չեն կարող բնութագրվել մարդու հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի դրսևորմամբ, որովհետև շարունակաբար ուղղորդվում են զանգվածային ընտրակաշառքի բաժանմամբ և քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումների գործադրմամբ: Ընտրությունների միջազգային դիտարկումները չեն ենթադրում առաքելության անդամների համար քաղաքական, իրավական կամ բարոյական պատասխանատվություն և երաշխավորված չեն կոռուպցիոն ռիսկերից:
«Ամբողջությամբ համակարծիք եմ քաղաքացիական հասարակության այն անդամների հետ, ովքեր համաձայն չեն միջազգային դիտորդների կողմից փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններին տրված գնահատականին»,- նշել է Անդրիաս Ղուկասյանը:

Андриас Гукасян призывает не падать духом из-за не соответствующих действительности оценок международных наблюдателей 02/20/2013 20:27 | Лента новостей
“Андриас Гукасян призывает тех, “кто борется за основные свободы человека не отчаиваться из-за не соответствующих действительности оценок международных наблюдателей и не изменять демократическим ценностям и принципам”, -говорится в обращении Андриаса Гукасяна.
А. Гукасян с сожалением констатирует, что международные наблюдатели прокладывают дорогу криминально-олигархической системе. Он, однако, выразил уверенность, что это не может воспрепятствовать борьбе за установление настоящей демократии в стране.
Все осознают, что выборы в Армении нельзя назвать процессом, который охарактеризовался проявлением уважения к основным свободам человека, поскольку он непрерывно сопровождался массовой раздачей избирательных взяток и оказанием давления на граждан. Международное наблюдение за выборами не предполагает для членов миссии политической, правовой или моральной ответственности и таит в себе коррупционные риски.
“Полностью согласен с теми представителями общества, которые не разделяют оценки, озвученной международными наблюдателями”, - заявил А. Гукасян.