Քննարկել են երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր 11/22/2016   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է «Անտիկոնտրաֆակտ-2016» 4-րդ միջազգային համաժողովի շրջանակում Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ֆորումն անցկացվում է ՀՀ կառավարության, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության հովանու ներքո և նվիրված է ԵԱՏՄ անդամ երկրներում մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության, արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի շրջանառությանը հակազդելու խնդիրներին:
Վարչապետը ողջունել է «Անտիկոնտրաֆակտ-2016» համաժողովի անցկացումը՝ ընդգծելով, որ այն կարևոր և անհրաժեշտ հարթակ է ԵԱՏՄ անդամ պետություններում բիզնեսի համար խաղի հասկանալի կանոնների սահմանման և իշխանության, գործարար միջավայրի, ակադեմիական շրջանակների միջև երկխոսության համար:
ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին «Անտիկոնտրաֆակտ-2016» 4-րդ միջազգային ֆորումի անցկացմանն աջակցելու համար և ներկայացրել աշխատանքների ընթացքը:
Նա նշել է, որ ֆորումն արդյունավետ նախաձեռնություն է՝ արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի (այդ թվում՝ կոնտրաֆակտ և կեղծված) շրջանառությունից քաղաքակիրթ շուկաների և մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանության խնդիրները քննարկելու համար, և այս տարի համաժողովին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների, մեծ թվով ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք հետաքրքրված են մրցունակ ու որակյալ արտադրության կազմակերպմամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային ամուր հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ կա, և անհրաժեշտ է օգտագործել բոլոր հարթակներն ու հնարավորությունները՝ այն լիարժեք իրացնելու համար: Կողմերը մտքեր են փոխանակել գյուղատնտեսական տեխնիկայի մատակարարման, հանքարդյունաբերության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ: Երկուստեք կարևորվել են գործարար միջավայրի աշխուժացմանը և ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում գործակցությանն ուղղված քայլերը:
Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է բիզնեսին խրախուսելու նպատակով ՀՀ կառավարության ծրագրով նախատեսվող ներդրումային հիմնադրամների ստեղծմանը և գործունեությանը վերաբերող մանրամասներ:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին՝ ակտիվ աշխատել ՌԴ գործընկերների հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի և ծրագրերի շուրջ:

Премьер Армении обсудил с главой Минпромторга РФ расширение торгово-экономических связей двух стран 11/22/2016   16:36  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня министра промышленности и торговли РФ Дениса Мантурова и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Мантуров прибыл в Ереван в рамках четвертого Международного форума “Антиконтрафакт-2016”.
Форум в Ереване, который проходит под эгидой Минпромторгом РФ, Евразийской экономической комиссии и правительства Армении, посвящен вопросам защиты интеллектуальных прав в странах ЕАЭС, противодействия незаконному распространению промышленной продукции.
Премьер Армении приветствовал проведение форума “Антиконтрафакт-2016”, назвав его важной и необходимой платформой для установления понятных правил игры для бизнеса в странах ЕАЭС и диалога между властями, бизнес-сообществом, академическими кругами. Министр промышленности и торговли РФ поблагодарил премьера Армении за содействие проведению 4-го Международного форума “Антиконтрафакт-2016” и представил ход его работы.
Он отметил, что форум – эффективная инициатива для обсуждения вопросов противодействия незаконному обороту промышленной продукции на территории ЕАЭС и защиты интеллектуальных прав, и в этом году в нем принимают участие представители государств-членов ЕАЭС, большого числа компаний, которые заинтересованы в организации конкурентоспособного и качественного производства.
На встрече собеседники обсудили вопросы расширения торгово-экономических связей двух стран. Глава армянского правительства констатировал наличие большого потенциала для развития крепких армяно-российских союзнических отношений и заявил о необходимости использования всех платформ и возможностей для его полноценной реализации. Стороны обменялись мнениями вокруг перспектив взаимодействия в сферах поставок сельскохозяйственной техники, горнодобывающей промышленности, туризма и в других отраслях. Обоюдно была отмечена важность шагов по активизации деловой среды и взаимодействия в рамках свободных экономических зон.
В данном контексте премьер-министр Армении представил подробности касаемо создания и деятельности инвестиционных фондов, предусмотренных программой правительства для стимулирования бизнеса.
Карен Карапетян поручил министру экономического развития и инвестиций Армении Сурену Караяну активно взаимодействовать с партнерами из РФ вокруг вопросов и программ, представляющих обоюдный интерес.