Իրանական կողմի հետ աշխատանքներ կտարվեն՝ հայկական արտադրանքի՝ Իրան արտահանման խթանման համար 11/18/2016   16:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության էկոնոմիկայի և ֆինանսների փոխնախարար, գլխավոր մաքսատան պետ Մասուդ Քարբասիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության ոչ միայն բարեկամ երկիր է, այլ նաև կարևոր գործընկերներից է, և մեր միջև քաղաքական երկխոսությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Բայց մեր տնտեսական հարաբերություններն ավելի ընդլայնելու և զարգացնելու ներուժ ունենք: Երկու երկրների մաքսային կառույցների ներդաշնակ աշխատանքը ևս կնպաստի առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ողջունելով հյուրերին՝ նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ այսօր կառավարության նիստում հանձնարարել է համապատասխան գերատեսչություններին՝ աշխատանքային խումբ ձևավորել և իրանական կողմի հետ աշխատել ՀՀ-ից ԻԻՀ հայկական արտադրանքի, մասնավորապես, սննդամթերքի և գյուղմթերքի արտահանման խթանման հարցի շուրջ, ինչպես նաև գործարարների հետ քննարկել Իրանի սահմանակից տարածքում ազատ տնտեսական գոտի հիմնելու հեռանկարները: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ դա փոխշահավետ հնարավորություն է երկու երկրների գործարարների համար, և պետք է նպատակուղղված աշխատել այն իրացնելու ուղղությամբ:
Իրանի գլխավոր մաքսատան պետը շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ: Ներկայացնելով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի հետ  աշխատանքային բանակցությունների արդյունքները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ՝ Մասուդ Քարբասիանը նշել է, որ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ: Մասնավորապես, ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր՝ մաքսային վարչարարության բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ, երկուստեք կարևորվել են էլեկտրոնային եղանակով անհրաժեշտ տեղեկատվության փոխանակումն ու ՀՀ և ԻԻՀ քաղաքացիներին բավարար չափով մաքսային ընթացակարգերի մասին իրազեկումը, երկու երկրներում գործող ազատ տնտեսական գոտիների միջև փորձի փոխանակումն ու համագործակցությունը:
«Մենք կարող ենք ազատ տնտեսական գոտու միջոցով համագործակցություն ծավալել դեպի Եվրասիական տնտեսական միության շուկա: Որպես կապող կամուրջ՝ Հայաստանը կարող է որոշիչ դերակատարություն ստանձնել այս ոլորտում, ինչն իր հերթին կարող է նպաստել համատեղ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը», - ասել է Մասուդ Քարբասիանը: Ի պատասխան վարչապետ Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ձևավորել համապատասխան հարթակ դեպի ԵԱՏՄ շուկա: Կառավարության ղեկավարը նաև ողջունել է երկու երկրների մաքսատների վարչարարության պայմանների բարելավմանը և միմյանց երկիր մուտք գործելու համար ընթացակարգերի դյուրացմանն ուղղված համատեղ քայլերը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր ևս, որոնք վերաբերում էին տրանսպորտային և տարանցման  ենթակառուցվածքների  ոլորտում գործակցության զարգացմանը:

Карен Карапетян поручил проработать меры по стимулированию экспорта армянской продукции на иранский рынок 11/18/2016   17:38  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял делегацию во главе с заместителем министра экономики и финансов Исламской Республики Иран, руководителем таможенной администрации Масудом Карбасианом.
“Иран для Армении является не только дружественной страной, но и важным партнером. Установившийся между нами политический диалог находится на высоком уровне”, -заявил Карен Карапетян, констатировав наличие потенциала для расширения и развития отношений в сфере экономики.
По его словам,  гармоничное взаимодействие таможенных структур двух стран будет также способствовать развитию торгово-экономических связей.
Премьер-министр Армении сообщил, что сегодня на заседании правительства поручил компетентным ведомствам сформировать рабочую группу и вместе с иранской стороной приложить усилия для стимулирования экспорта армянской продукции в ИРИ, а также обсудить с предпринимателями перспективы создания свободной экономической зоны на приграничной с Ираном территории.
По словам главы армянского правительства, это - взаимовыгодная возможность для предпринимателей двух стран, и надо вести целенаправленную работу по ее реализации.
Руководитель таможенной администрации Ирана поздравил Карена Карапетяна в связи с назначением на пост премьер-министра Армении, пожелав ему успехов. Представляя итоги рабочих переговоров с председателем Комитета по  госдоходам Армении Варданом Арутюняном вокруг обоюдоинтересных вопросов, Масуд Карбасиан отметил, что были достигнуты ряд договоренностей. В частности, подписан меморандум о взаимопонимании относительно сотрудничества в сфере таможенного администрирования. Обоюдно была отмечена важность электронного обмена информацией и должного информирования граждан Армении и ИРИ о  таможенных процедурах. Стороны придали также важное значение обмену опытом  и сотрудничеству между действующими свободными экономическими зонами.
“С помощью свободной экономической зоны мы можем развернуть сотрудничество с выходом на рынок Евразийского экономического союза. Армения в качестве связующего моста может взять на себя решающую роль в данной сфере, что, в свою очередь, может способствовать реализации совместных инвестиционных программ”, - заявил Масуд Карбасиан.
В ответ премьер Карапетян подчеркнул, что Армения готова сформировать соответствующую платформу для выхода на рынок ЕАЭС.
Глава армянского правительства также приветствовал совместные шаги  по улучшению условий администрирования таможенных структур двух стран и упрощению процедур для въезда в Армению и Иран.
Собеседники обсудили ряд других представляющих обоюдный интерес вопросов, которые касаются развития взаимодействия в сфере транспортной и транзитной инфраструктур.