Վարչապետն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիին 10/18/2016   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության  պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը նշել է, որ մեծապես կարևորում է ԵՄ հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, որոնք հիմնված են առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է առաջ մղելու ԵՄ հետ փոխգործակցությունը տնտեսական համագործակցության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ բնագավառներում:
Նշելով, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու ԵՄ-ի հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների 5-րդ փուլը՝ Կարեն Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի պահպանել դրական միտումը: Առանձին ոլորտային համագործակցության ծրագրերից կառավարության ղեկավարն ընդգծել է COSME և «Հորիզոն 2020» ծրագրերը՝ համոզմունք հայտնելով, որ դրանք կնպաստեն Հայաստանում փոքր ու միջին ձեռներեցության և գիտական ու նորարարական կարողությունների զարգացմանը, որոնք կառավարության գերակայությունների թվում են:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացում ԵՄ-ի տեխնիկական օժանդակությունը և եվրոպական ֆինանսական կառույցների ներգրավվածությունը մեր երկրում ենթակառուցվածքային տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում: Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է  ընդլայնելու ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակը՝ բիզնես միջավայրի բարելավման, ներդրումների ներգրավման, եվրոպական կառավարման մշակույթի ներդրման և այլ ուղղություններով:
Պյոտր Սվիտալսկին շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել արդյունավետ գործունեություն և հույս հայտնել, որ Կարեն Կարապետյանի նշանակումը կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետագա ընդլայնմանն ու խորացմանը: Պարոն Սվիտալսկին հայտնել է ԵՄ աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ բարեփոխումների շարունակականության ապահովման գործում և նշել, որ այսօր առկա ՀՀ-ԵՄ հագեցած օրակարգը կարող է ապահովել դրական զարգացումներ և նախանշել այն հեռահար ծրագրերը, որոնք կամրագրվեն շրջանակային նոր համաձայնագրում: Պարոն Սվիտալսկին ողջունել է ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված կառավարության նպատակային ծրագրերը և նշել, որ այդ ուղղությամբ ևս ԵՄ-ն շահագրգիռ է համագործակցել գործադիրի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել 2017-2020 թթ. ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք աջակցության փաստաթղթին, Գործընկերության առաջնայնությունների մշակման գործընթացին, վիզային ռեժիմի ազատականացմանը, ավիացիոն ոլորտում համագործակցությանը և երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող այլ հարցեր:
15:30 23/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է չինական «AVIC International» միջազգային կորպորացիայի պատվիրակությանը

Карен Карапетян: Правительство Армении готово продвигать взаимодействие с ЕС 10/18/2016 16:10 | Лента новостей
Армения готова продвигать взаимодействие с ЕС в различных сферах. Об этом во вторник заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян на встрече с главой делегации ЕС в Армении Петром Свитальским.
"Правительство Армении готово продвигать взаимодействие с Евросоюзом в сфере экономики, демократии, прав человека, мобильности, эффективного управления и других отраслях, представляющих обоюдный интерес", - приводит слова Карена Карапетяна пресс-служба пресс-служба армянского правительства.
Напомнив о том, что в скором времени стартует пятый этап переговоров по новому рамочному соглашению с Евросоюзом, Карапетян выразил уверенность, что сторонам удастся сохранить положительную тенденцию. Глава правительства Армении выделил проекты COSME и "Горизонт 2020", выразив уверенность, что данные программы позволят добиться развития приоритетных для Армении малого и среднего бизнеса, а также наращивания научного и инновационного потенциала.
Премьер-министр Армении придал важность техническому содействию ЕС в процессе проводимых в Армении реформ и участия европейских финансовых структур в различных инфраструктурных проектах в республике. По словам Карена Карапетяна, правительство готово расширить рамки взаимодействия с ЕС по улучшению бизнес-среды, привлечению инвестиций, внедрению европейской культуры управления и по другим направлениям.
В свою очередь Петр Свитальский поздравил Карапетяна с назначением на пост премьер-министра Армении и пожелал ему эффективной работы, выразив надежду на дальнейшее развитие и углубление взаимодействия Армения-ЕС. Петр Свитальский подтвердил готовность ЕС оказать правительству Армении содействие в обеспечении последовательного проведения реформ, отметив, что сегодняшняя насыщенная повестка Армения-ЕС может обеспечить положительное развитие и наметить перспективные программы, которые будут закреплены в Новом рамочном соглашении. Посол Свитальский приветствовал целевые программы правительства, направленные на развитие малого и среднего бизнеса и улучшение деловой среды, подтвердив заинтересованность ЕС в сотрудничестве с исполнительным органом.
В ходе встречи собеседники коснулись также документа по предоставлению Армении со стороны ЕС содействия на 2017-2020 гг, процесса разработки приоритетов партнерства, либерализации визового режима, сотрудничества в сфере авиации и другие вопросы двустороннего сотрудничества.