Վարչապետն ընդունել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի փոխնախագահին և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենին 10/12/2016   17:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի փոխնախագահ Անդրեյ Ստարկովին և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոյին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը ողջունել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գործունեությունը Հայաստանում` նշելով, որ իրականացվող ծրագրերը նպաստում են երկաթուղային փոխադրումների ոլորտի զարգացմանը և մատուցվող ծառայությունների դինամիկ աճ են արձանագրում: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է Հայաստանում գործող ընկերությունների հաջող գործունեությամբ ու պատրաստ է ակտիվացնել ջանքերը համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ:
Անդրեյ Ստարկովը «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի ղեկավարության անունից շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Պարոն Ստարկովը կառավարության ղեկավարին ներկայացրել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գործունեությունը, ընթացիկ աշխատանքները, ցուցանիշները և զարգացման ծրագրերը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են փոխգործակցության խորացման հեռանկարները, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի հետագա գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է տարածաշրջանային ձևաչափով ծրագրերի նախաձեռնումն ու կյանքի կոչումը, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանում հաղորդակցության և զբոսաշրջության զարգացմանը: Այս համատեքստում կողմերը մտքեր են փոխանակել տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման և արդիականացման, ուղևորափոխադրումների ու բեռնափոխադրումների ծավալի ավելացման, ծառայությունների մատչելիության և արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրրքություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Карен Карапетян: программы ЮКЖД в Армении способствуют развитию сферы железнодорожных перевозок 10/12/2016   17:57  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял в среду вице-президента ОАО “Российские железные дороги” Андрея Старкова и генерального директора ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” Сергея Валько, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян приветствовал деятельность ЮКЖД в Армении, отметив, что реализуемые программы способствуют развитию сферы железнодорожных перевозок и регистрируют динамичный рост по части предоставляемых услуг.
Премьер-министр заявил о заинтересованности правительства в успешной деятельности работающих в Армении компаний и готовности активизировать усилия по расширению сотрудничества.
Старков от имени руководства РЖД поздравил Карена Карапетяна в связи со вступлением в должность и пожелал ему эффективной работы. Старков представил главе армянского правительства деятельность ЮКЖД, текущие работы, показатели и программы развития.
В ходе встречи собеседники обсудили перспективы углубления взаимодействия, а также вопросы, касающиеся дальнейшей деятельности ЮКЖД.
Премьер Армении придал важность инициированию и реализации проектов в региональном формате, которые будут способствовать развитию коммуникаций и туризма в регионе.
В этом контексте стороны обменялись мнениями относительно развития и модернизации транспортной инфраструктуры, увеличения объемов пассажирских и грузовых перевозок, повышения доступности и эффективности услуг, а также по вопросам, представляющим обоюдный интерес.