ԱՆԻՖ-ը կլուծարվի․ հարցը կառավարության նիստի օրակարգում է 05/23/2024   11:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ը (ANIF) կլուծարվի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան որոշման նախագիծը ներառված է կառավարության՝ մայիսի 23-ի նիստի օրակարգում։
«Կառավարությունն առաջարկում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթի կառավարման լիազորությունը վերապահել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։ Առաջարկվող փոփոխությունների իրականացումը պայմանավորված է 2024 թվականի մարտի 14-ին ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ կայացած՝ «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ի հաշվետվության N Վ/35-2024 արձանագրության 3-րդ կետի պահանջներով՝ ընկերության գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ համապատասխան քայլերի ձեռնարկման վերաբերյալ, ինչպես նաև Կոմիտեի կանոնադրությամբ վերջինիս վերապահված լիազորություններով»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
ANIF-ի ՀՀ սեփականություն հանդիսացող բոլոր 100 տոկոս բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահված է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը։ Ներկայում ընթանում են ընկերության լուծարման գործընթացի իրականացման հետ կապված աշխատանքներ։
07:53 22/05/2024  |  ՄամուլՈ՛չ գումարը կա, ո՛չ՝ ավիաընկերությունը. «Ֆլայ Արնա»-ում գտնվել է «հանճարեղ» միջոց. «Ժողովուրդ»
22:42 22/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիոն սկանդալի կիզակետում հայտնված Անի Իսպիրյանի ոդիսականը ԱՆԻՖ-ում
19:00 19/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆԻՖ-ում ՊՎԾ-ի կողմից հայտնաբերված չարաշահումների հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ երկու հոդվածի հատկանիշներով
15:00 14/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիայի սկանդալի կենտրոնում գտնվող Անի Իսպիրյանի պաշտոնավարումը ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնում չի կասեցվել․ «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունը հաստատվեց
16:01 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիոն գործով ձերբակալված փոխնախարարը նոր էր պաշտոն ստացել ԱՆԻՖ-ում (տեսանութ)
13:38 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆԻՖ-ում ստացել են բարձր աշխատավարձեր, բայց արդյունավետության գնահատումը եղել է անորոշ. Վահե Հովհաննիսյան (տեսանյութ)
17:53 30/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆԻՖ-ի հերթական ձախողումը. Պարզվեց՝ «Fly Arna»-ի ներդրումները ոչ արդյունավետ են
21:34 27/01/2024  |  ՔաղաքականԱվինյանի ղեկավարության ներքո ԱՆԻՖ-ը պետության գումարներն արդյունավետ չի օգտագործել
20:03 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փաստինֆո»-ն ճիշտ էր, ԱՆԻՖ-ն ու Ավինյանը՝ սխալ. Մարտահրավերն ընդունեցինք եւ հաղթեցինք

ANIF будет упразднен: вопрос включен в повестку дня заседания правительства 05/23/2024   11:26  |  Лента новостей
Фонд государственных интересов Армении (ANIF) будет ликвидирован. Как сообщает “Арменпресс”, проект соответствующего решения включен в повестку дня заседания правительства 23 мая.
“Правительству предлагается передать полномочия по управлению пакетом 100 % государственных акций ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” Комитету по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения. Предлагаемые изменения обусловлены требованиями пункта 3 протокола N V/35-2024 отчета ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”, заседания состоявшегося 14 марта 2024 года под руководством премьер-министра РА, о принятии соответствующих мер по прекращению деятельности общества, а также с полномочиями, возложенными на комитет Уставом комитета”, - указано в обосновании проекта.
Полномочия по управлению всеми 100 % акций ANIF, принадлежащими РА, закреплены за Министерством экономики РА. В настоящее время продолжаются работы, связанные с осуществлением процесса ликвидации компании.
ЗАО “Фонд государственных интересов Армении” - компания, действовавшая при правительстве РА, деятельность которой была направлена на реализацию масштабных проектов совместно с крупнейшими инвесторами и партнерами. Цель ANIF заключалась в активном содействии инвестициям в наиболее важные отрасли экономики Армении. Компания была учреждена Правительством Республики Армения 18 апреля 2019 года.