ԱՆԻՖ-ում ՊՎԾ-ի կողմից հայտնաբերված չարաշահումների հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ երկու հոդվածի հատկանիշներով 02/19/2024   19:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական հետաքրքրությունների ֆոնդում (ԱՆԻՖ-ում) ուսումնասիրությունների արդյունքում ՊՎԾ-ի հայտնաբերած չարաշահումների հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։
Հիշեցնենք, որ Պետական վերահսկողական ծառայությունը (ՊՎԾ) ուսումնասիրություններ է արել ԱՆԻՖ-ում ու պարզել, որ ընկերությունը պետությունից ստացած ֆինանսական միջոցները արդյունավետ չի օգտագործել։ ՊՎԾ ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը մանրամասնել էր, որ դրանք վերաբերում են ներկայացուցչություններում կամ կենտրոնական ապարատում որոշակի ծառայությունների ձեռքբերմանը, ներդրումների գործընթացներին, այդ թվում՝ նաև ղեկավար անձնակազմի աշխատավարձերի, պարգևավճարների, գործուղումային ծախսերի բաշխմանը, դրանց արձանագրմանը, ինչպես նաև այդ գործընթացների փաստաթղթավորմանը։ Ըստ ուսումնասիրությունների՝ արտասահմանյան խոշոր ներդրողներ վերջին տարիներին գրեթե չեն ներգրավվել, իսկ, ըստ վերահսկողական ծառայության, պետական միջոցներն էլ արդյունավետ չեն ծախսվել։
Թե կոնկրետ որ ժամանակահատվածում են հայտնաբերվել խախտումները՝ պատկան մարմինները դեռևս չեն մանրամասնում։ «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պարզելու, թե արդյոք քրեական վարույթ նախաձեռնվել է ՊՎԾ ուսումնասիրությունների հիման վրա, որ ժամանակահատվածում են թույլ տրվել ենթադրյալ չարաշահումները, արդյոք հարցաքննվել են ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Տիգրան Ավինյանը, խորհրդի անդամները, այդ թվում՝ Անի Իսպիրյանը, Էդգար Մկրտչյանը, Արման Ադիլխանյանը, ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանը։
«ՀՀ Պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների կողմից «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում կազմված տեղեկանքի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում հարցաքննվել են մի շարք անձինք»,- «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից՝ նշելով, որ քրեական վարույթով ներկա պահին որևէ անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցված չէ, նախաքննությունը շարունակվում է։
15:00 14/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիայի սկանդալի կենտրոնում գտնվող Անի Իսպիրյանի պաշտոնավարումը ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնում չի կասեցվել․ «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունը հաստատվեց
16:01 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիոն գործով ձերբակալված փոխնախարարը նոր էր պաշտոն ստացել ԱՆԻՖ-ում (տեսանութ)
13:38 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆԻՖ-ում ստացել են բարձր աշխատավարձեր, բայց արդյունավետության գնահատումը եղել է անորոշ. Վահե Հովհաննիսյան (տեսանյութ)
17:53 30/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆԻՖ-ի հերթական ձախողումը. Պարզվեց՝ «Fly Arna»-ի ներդրումները ոչ արդյունավետ են
21:34 27/01/2024  |  ՔաղաքականԱվինյանի ղեկավարության ներքո ԱՆԻՖ-ը պետության գումարներն արդյունավետ չի օգտագործել
20:03 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Փաստինֆո»-ն ճիշտ էր, ԱՆԻՖ-ն ու Ավինյանը՝ սխալ. Մարտահրավերն ընդունեցինք եւ հաղթեցինք

Уголовное производство инициировано в связи с выявленными ГКС злоупотреблениями в ANIF 02/20/2024   09:59  |  Лента новостей
Уголовное производство инициировано в связи с злоупотреблениями, выявленными Государственной контрольной службой Армении по результатам проверки в Фонде государственных интересов Армении(ANIF).
Напомним, Государственная контрольная служба Армении(ГКС) провела проверки в ANIF и выяснила, что компания неэффективно использовала финансовые средства, полученные от государства.  Руководитель ГКС Романос Петросян уточнил, что это касается приобретения определенных услуг в представительствах или центральном аппарате, инвестиционных процессов, включая распределение заработной планы, премий, командировочных расходов, их фиксации, а также документирования этих процессов. Согласно анализу, крупные зарубежные инвесторы в последние годы практически не привлекались, а государственные средства, по данным Контрольной службы, расходовались неэффективно.
А вот в какой период времени были выявлены нарушения, компетентные органы пока не уточняют. "ФактИнфо" направило в Генпрокуратуру письменный запрос, чтобы выяснить, действительно ли уголовное производство было инициировано на основании проведенной ГКС проверки, в какой период времени были допущены предполагаемые злоупотребления, был ли допрошен бывший председатель совета правления ANIF Тигран Авинян и члены совета, в том числе Ани Испирян, Эдгар Мкртчян, Арман Адилханян, экс-директор ANIF Давид Папазян.
"На основании справки, составленной по результатам проведенной в ЗАО "Фонд государственных интересов Армении" сотрудниками Государственной контрольной службы РА проверки, в управлении по расследованию дел по особым поручениям Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по пункту 3 части 2 статьи 256(хищение вверенного имущества в особо крупном размере) УК РА и пункту 2 части 2 статьи 277( злоупотребление служебными полномочиями в частном секторе или обусловленным ими воздействием, причинившее имущественный вред в особо крупном размере) УК РА, в рамках которого был допрошен ряд лиц", - заявили в Генпрокуратуре РА в ответ на письменный запрос "ФактИнфо". В ведомстве отметили, что на данный момент  уголовное преследование в отношении кого-либо в рамках уголовного производства не начато, предварительное расследование продолжается.