23 գերիներ ունենք Բաքվում, այդ երկիրը COP29-ին պատմական շանս ունի՝ դրական մեսիջ ուղղել աշխարհին․ Սիմոնյան 10/22/2024 11:57 | ԼՐԱՀՈՍ
«Խաղաղության պայմանագրի» լիակատար համաձայնեցված 13 կետ կա, ևս երեք կետ՝ կիսով չափ համաձայնեցված։ Այսինքն՝ քննարկումների դեպքում մենք և Ադրբեջանը կարող ենք լուծման գալ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Դիտարկմանը, որ փաստաթուղթ չի ստորագրվում COP29-ի շրջանակներում, արդյո՞ք ՀՀ-ն չի փոշմանում, որ աջակցեց Ադրբեջանին՝ այդ միջազգային միջոցառումն իրենց մոտ անցկացնելու համար․ Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց․ «Չէ, ոնց։ Գերի ստացանք։ Մենք ոչ թե աջակցել ենք, այլ՝ շատ վատ իրավիճակում, վատ տրամաբանության մեջ ստիպված ենք եղել դրան համաձայնել, որ 30-ից ավելի գերի վերադառնա ՀՀ»։
Նրա խոսքով՝ որևէ գործողություն, որը միտված է միջոցառումը չեղարկելու, չեն իրականացնում, ինչն ինքը ճիշտ է համարում։
«Ադրբեջանը պատմական շանս ունի դրական մեսիջ ուղղել աշխարհին, դրական դեմքով հանդես գալ աշխարհին. մենք 23 անձ այնտեղ ունենք»,- ասաց նա։
Միջոցառմանը ՀՀ-ի մասնակցության վերաբերյալ որոշում դեռ չկա․ «Եթե պետք է մեր պետությանը՝ կգնանք, եթե ո'չ` չենք գնա»։

У Азербайджана на COP29 есть исторический шанс направить позитивный месседж миру - Симонян об освобождении армянских пленных 10/22/2024 12:19 | Лента новостей
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян заявил о 13 полностью согласованных пунктов проекта “мирного договора” с Азербайджаном.
Есть 13 полностью согласованных пунктов проекта мирного договора. Еще три пункта согласованы наполовину. То есть при обсуждении мы и Азербайджан можем прийти к решению“, - сказал Симонян в беседе с журналистами во вторник.
В ответ на ремарку о том, что не жалеет ли Армении о том, что поддержала проведение в Азербайджане международной мероприятия COP29, Симонян заявил: “Нет. Нам вернули пленных. Мы не столько подержали, сколько в очень сложной ситуации были вынуждены согласиться на это, чтобы вернуть более 30 пленных”.
По его словам, каких-либо действий, нацеленных на отмену мероприятия, они не предпринимают, и он считает это правильным.
“У Азербайджана есть исторический шанс направить позитивный месседж миру, предстать перед миром с положительной стороны. Это вопрос пленных...Меня интересует нахождение там наших 23 человек”, - заявил он.
Симонян также сообщил, что решения об участии Армении в мероприятии пока нет. “Если это нужно для нашего государства, мы поедем, если нет, то не поедем”, - добавил он.