Երբեք չեմ դադարեցնի պայքարը, որպեսզի Ցեղասպանության ժխտումը չհանգեցնի դրա կրկնությանը․ ԵԽ ֆրանսիացի պատգամավոր 04/24/2024   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա Գզավիյե Բելյամին առավել քան նշանակալից է համարում  Հայոց Ցեղասպանության ոգեկոչումը Եվրոպայում՝ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վշտի ու մեծ անհանգստությունների պահին։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆրանսիացյի խորհրդարանականը նշել է, որ ԵՄ-ն չափից շատ լուռ մնաց, երբ իր դռան մոտ տեղի ունեցավ էթնիկ զտում։ «Ես անդադար աշխատել եմ, որպեսզի հասնեմ նրան, որ պարոն Ալիևի հանդեպ գործողություններ ու պատժամիջոցներ կիրառվեն։  Երբեք չեմ հուսահատվի դա անելուց, որպեսզի ցեղասպանության ժխտումը երբեք չհանգեցնի դրա վերսկսմանը», - ասել է ֆրանսիացի պատգամավորը։
Ֆրանսուա Գզավիյե Բելյամին հիշեցնում է՝ հայերն ավել ոչինչ չեն ուզում, քան խաղաղ ապրելը հողում, որը նշանավորել են իրենց մշակույթով, աշխատանքով և հիշողությամբ։ «Ալիևի բռնությունները ոչինչ չեն կարող անել այդ իրողությունը փոխելու համար։ Եվրոպան պետք է օգնի Հայաստանին և Արցախի փախստականներին, և մեր երկրները պետք է անմիջապես դադարեցնեն Եվրոպական հանձնաժողովի գազային պայմանագիրը Բաքվի հետ»,-եզրափակել է Բելյամին։

Депутат Европарламента от Франции: «Я никогда не прекращу борьбу, чтобы отрицание геноцида не привело к его повторению « 04/24/2024   12:48  |  Лента новостей
Депутат Европейского парламента от Франции Франсуа-Ксавье Беллами считает более чем значимым поминовение Геноцида армян в Европе в момент скорби и большой обеспокоенности народа Армении и Нагорного Карабаха.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» в Брюсселе французский парламентарий отметил, что ЕС слишком долго молчал, в то время как у его дверей проходила этническая чистка. «Я неустанно работал, чтобы добиться того, чтобы в отношении господина Алиева были применены меры и санкции. Я никогда не откажусь от этого, чтобы отрицание геноцида никогда не привело к его повторению», - сказал  депутат.
Франсуа-Ксавье Беллами напомнил, что армяне ничего не желают более, чем жить в мире на земле, которую они отметили своей культурой, трудом и памятью. «Учиняемое Алиевым насилие ничего не может сделать, чтобы изменить эту реальность. Европа должна помочь Армении и арцахским беженцам, и наши страны должны немедленно расторгнуть газовое соглашение Европейской комиссии с Баку», - заключил Беллами.