Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումն ու պատիժը մնում են մարտահրավեր բոլոր մարդկանց համար․ Ամերիկայի հայկական թանգարանի հայտարարությունը 04/24/2024   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի հայկական թանգարանը հայտարարություն է տարածել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի ֆիզիկական և մշակութային բնաջնջման փորձն էր իր պապենական հայրենիքից:
«Օսմանյան թուրքերի կողմից հայ ազգի այս դաժան սպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է Նրանք, ովքեր իրականացրել են ոճրագործությունը, երբեք պատասխանատվության չենթարկվեցին, իսկ թուրքական հաջորդ կառավարությունները հերքում են Հայոց ցեղասպանությունը, որը սկսվել է 1915 թվականի ապրիլի 24-ին։
Միջազգային հանրության կողմից այս էպիկական ողբերգությանը վճռական պատասխան չտալը խրախուսում է այլ վարչակարգերին նմանատիպ մարդասպան արշավներ իրականացնել, և դա Հոլոքոստի նախապատմությունն էր: Մենք ականատես ենք եղել 2020-2024 թվականներին Արցախում Ցեղասպանության շարունակականությանը, որտեղ Ադրբեջանը էթնիկ զտումների և մշակութային ջնջման քաղաքականություն է իրականացնում։ Հայկական պատմությունը գոյատևման և տոկունության պատմություն է, մինչդեռ միևնույն ժամանակ ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումն ու պատիժը մնում են մարտահրավեր բոլոր մարդկանց համար, ովքեր հավատում են մարդու իրավունքների և արդարության վրա հիմնված աշխարհին»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
11:42 16/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԶորյան ինստիտուտն Արիզոնայի համալսարանում կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության պատմությունը
14:00 12/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼոս Անջելեսի շրջանային վերահսկիչ խորհուրդն Ապրիլի 24-ը հռչակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր

Предотвращение преступления геноцида и наказание за него является задачей всего человечества - заявление Армянского музея Америки 04/24/2024 12:33 | Лента новостей
Армянский музей Америки опубликовал заявление, посвященное 109-й годовщине Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», в заявлении отмечается, что Геноцид армян был попыткой физического, духовного и культурного уничтожения всего армянского народа и изгнания с родины его предков.
«Это жестокое убийство армянского народа турками-османами - первый геноцид XX века, и тех, кто совершил преступление, так и не привлекли к ответственности, а последующие турецкие правительства стали отрицать Геноцид армян, который начался с 24 апреля 1915 года.
Неспособность международного сообщества решительно отреагировать на эту эпическую трагедию побуждает и другие режимы проводить аналогичные кампании убийств. Геноцид армян стал предысторией Холокоста. Мы стали свидетелями продолжения Геноцида и в Арцахе в 2020-2024 годах, когда Азербайджан провел политику этнических чисток и уничтожения культурных ценностей. Армянская история - это история выживания и стойкости, а предотвращение преступления геноцида и наказание за него остаются задачей всего человечества, тех, кто верит в мир, основанный на правах человека и справедливости», - отмечено в заявлении.